29sep2025

Coopbutik tvingas stänga akut

2024 01 11

En Coopbutik i Göteborg har fått akutstänga med omedelbar verkan.

Anledningen är en besynnerlig situation som gör att inga kunder får lov att komma in i affären.

Det har uppstått en vattenläcka i taket vilket föranlett att vatten runnit ned på golvet.

– Just nu är fastighetsägaren där och slamsuger, säger Coop Sveriges pressekreterare Marcus Björling till GP.

Misstänkt stopp i avloppet

Den första prognosen var att butiken skulle kunna öppna redan idag. Men under förmiddagen är vattenläckan fortfarande inte åtgärdad.

Exakt vad som har hänt är oklart, men enligt fastighetsägaren Skandrenting förvaltning kan det röra sig om ett stopp i en avloppsledning.

– Det har minskat nu, men droppar fortfarande och kommer nog göra det ett bra tag. Kanske något dygn, säger Bengt Grewe från förvaltningen till samma tidning.

Högsäsong för läckor

Vattenläckor har de senaste dagarna uppstått på flera håll i landet. Bland annat strömmade det ut vatten från en gata i Lund igår som fick ett trafikljus att sjunka ned i marken.

Skillnaderna i temperaturerna är en stor förklaring.

– När tjälen börjar röra sig upp och ned i marken påverkar det ledningarna och marken förskjuts lite, det innebär att det i vissa lägen kan rören glida isär och då blir det vattenläckor, säger Erik Karlsson från branschorganisationen Svenskt Vatten, till Sveriges Radio.

Arkivfoto: Coop Sverige 

Text: Redaktionen


9okt2025

JUST NU: USA slår till mot ryskt oljebolag

2025 10 09

USA agerar mot ett stort oljebolag.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022 har EU svarat med omfattande sanktioner för att försvaga den ryska krigsmaktens ekonomi och krigsförmåga.

USA har svarat på liknande sätt.

Nu drabbas ytterligare ett av Rysslands oljebolag av amerikanska sanktioner.

Oljebolag i Serbien

Serbiens största oljebolag, Naftna Industrija Srbije (NIS), ägs till stor del av Ryssland.

Det är en av de få kvarvarande ryska energitillgångar i Europa.

– I januari sanktionerades bolaget av USA som en del av bredare ansträngningar för att begränsa rysk energiexport. Men sedan beviljade USA tillfälliga undantag, uppger Kyiv Independent.

Undantaget avslutas

Nu avslutas undantaget från sanktionerna.

– Den särskilda licensen från USA:s finansdepartement, som möjliggör sömlös operativ verksamhet, har inte förlängts, uppger NIS i ett uttalande, rapporterar tidningen.

Samtidigt förlängde USA nyligen ett undantag för en kroatisk rörledningsoperatör, som är NIS största oljeleverantör, med ytterligare en vecka för att slutföra leveransen av tidigare kontrakterade volymer till Serbien.

Har tillräckligt

Trots sanktionerna råder ingen panik inom det ryskägda oljebolaget.

– Trots sanktionerna har vi säkrat tillräckliga råoljereserver för raffinering. Våra bensinstationer över hela Serbien är fortfarande fullt utrustade med alla bränsletyper, uppger NIS.

Läs också: Raseri mot turkisk vapenaffär: ”Förskräckligt”

Ägs av ryska staten

Det serbiska oljebolaget ägs till 44,9 procent av det ryska statliga företaget Gazpromneft.

Gazproms investeringsavdelning äger 11,3 procent, vilket innebär att över 56 procent av bolaget ägs av ryska staten.

Den serbiska staten äger 29,9 procent av bolaget.

Serbien har upprepade gånger fördömt Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina, bland annat genom omröstningar i FN.

Landet har däremot vägrat att anpassa sig till västs sanktioner mot den ryska krigsmakten och fortsätter att upprätthålla nära band med Ryssland.

Läs också: Drönare har slagit ner i Ryssland

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks, resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


9okt2025

JUST NU: Röd vädervarning i Sveriges största turistparadis

2025 10 09

En röd vädervarning har utfärdats i södra Europa.

Det är den spanska kusten som väntas få kraftigt regn och stormiga vindar under helgen.

– Regionen Costa Blanca har satts i hög beredskap för kraftiga regn och tjänstemän har varnat för "extraordinär fara" när stormen Alice slår till mot fastlandet, ett år efter att landet drabbades av dödliga översvämningar, uppger den brittiska tidningen Daily Mail.

Röd varning

Spaniens väderbyrå, AEMET, har utfärdat en röd varning för kraftiga regn i semesterorten Alicante.

Varningen gäller från och med fredag förmiddag.

– Den totala nederbörden kan överstiga 140 millimeter på 12 timmar, särskilt i Valencia, uppger väderbyrån.

Andra områden drabbas också

Andra kustområden i Medelhavet förväntas också drabbas, bland annat grannprovinserna Murcia och Balearerna.

– Mycket kraftig och ihållande nederbörd förväntades fram till måndag, uppger AEMET.

– Skurar kan resultera i lokala översvämningar i låglänta områden, vattendrag och raviner, så den potentiella risknivån är hög.

Turister som befinner sig i, eller är på väg till, Spanien uppmanas att övervaka lokala väderuppdateringar och följa officiella riktlinjer.

Läs också: EU nära mardröm – ”kan förändras i grunden”

Dödligt oväder 2024

Varningen kommer nästan ett år efter att omfattande översvämningar i Valencia dödade över 200 människor.

Det var Spaniens värsta naturkatastrof på flera årtionden.

Katastrofen utlöste allmänhetens ilska över de bristande varningssystemen och räddningsinsatserna.

– Invånarna fortsätter att protestera och anklagar myndigheterna för att ha misslyckats med att ge larm i tid, uppger Daily Mail.

Tidigare i höst tvingades skolor och universitet att stänga efter häftiga regnoväder.

Tåg- och vägtransporter stördes också och lokalt förekom översvämningar.

Svenskar i Spanien

Spanien är världens främsta turistmål för svenskar.

– Ett normalår reser cirka 2 miljoner svenskar till Spanien. Omkring 100 000 svenskar bor i landet mer eller mindre permanent, uppger den svenska regeringen.

Läs också: Tungt krav om bensinbilar – EU under press

Foto: T. Smith

Text: Redaktionen