Coop stoppar betalsätt för kunder

2025 07 01

Coop Nord har fått nog av stölderna.

Nu stoppas betalningsmetoden Scan & Pay i koncernens 85 butiker i Jämtland, Västernorrland och Västerbotten.

Beslutet har fattats eftersom flera stölder kopplas till betalsättet.

Det uppger Coop Nords medlems- och kommunikationschef Stefan Eriksson i en kommentar till P4 Jämtland.

– Personer har använt det för att ta sig ut från butiken med varor till ganska stora värden, säger han till radion.

Kopplas till mobilen

Scan & Pay låter kunderna scanna sina varor direkt med Coop-appen i mobilen. Betalningen görs sedan via Swish, kontokort, Matkonto eller Apple Pay.

– Med ett tryck får du full koll över din varukorg och kan enkelt lägga till eller ta bort varor. När du handlat klart betalar du enkelt, utan att behöva gå till kassan eller stå i kö, skriver Coop om betalsättet.

Men nu stoppas alltså Scan & Pay i över 80 butiker.

Coops kunder i norra Sverige kommer dock fortfarande kunna använda andra självscanningsmetoder.  

Kunder kan använda Coops egna scanners i butikerna och snabbkassan kommer också att finnas kvar.

– Där blir det ingen förändring alls, utan det kommer fungera precis som vanligt, säger Stefan Eriksson till radion.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp” 

”Alarmerande utveckling”

Stölder är det vanligaste brottet inom handeln.

Enligt branschorganisationen Svensk Handels Trygghetsbarometer utsattes 39 procent av landets butiker för stöld eller ringa stöld under varje vecka 2024. En ökning med tre procentenheter jämfört med 2023, då 36 procent av butikerna svarade ja på samma fråga.

Undersökningen visar också att andelen butiker som utsatts för stöld, inbrott, hot eller våld, uppgick till hela 46 procent under 2024 – den högsta siffran på årsbasis sedan mätningarna inleddes 2018.

– Det är en alarmerande utveckling, men vi kan tyvärr inte säga att vi är förvånade. Vi tar dagligen emot vittnesmål från våra medlemmar som menar på att läget är akut. Nästan hälften av butikerna har under året drabbats av stöld eller hot. Konsekvenserna kan bli ödesdigra, och i slutändan är det samhället som står som förlorare, säger Nina Jelver, säkerhetschef Svensk Handel, i ett uttalande.

LÄS MER: TV4 säljs

Foto: Coop Sverige 

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosion på jättefartyg – kopplas till Ryssland

2025 07 01

En explosion har ägt rum på en stor oljetanker som kopplas till den ryska skuggflottan.

Explosionen inträffade utanför Libyen.

Nu bogseras fartyget till Grekland, rapporterar Kyiv Independent.

– Omfattningen av skadorna ska bedömas vid ankomsten, uppger tidningen.

Maskinrummet svämmades över

TMS Tankers – ett globalt rederi- och fartygsförvaltningsföretag med huvudkontor i Aten – bekräftar att fartyget kommer att bogseras till Grekland.

– Explosionen orsakade en översvämning i maskinrummet. Orsaken till explosionen är inte klarlagd, säger en talesperson vid företaget enligt tidningen.

Ukrainas underrättelsetjänst kommenterar                 

Enligt den ukrainska säkerhetstjänsten HUR är det ett ryskkontrollerat fartyg som skadats. Oljetankern tillhör Rysslands skuggflotta, som används av Moskva för att kringgå sanktioner.

–  Explosionen inträffade efter att fartyget lämnat den libyska hamnen Zuwetina, cirka 150 kilometer nordost om libyskt territorialvatten, framhåller HUR i en kommentar till Kyiv Independent.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Flera mystiska explosioner

Det är oklart om Ukraina ligger bakom explosionen, men noterbart är att landets säkerhetstjänst väljer att uttala sig om händelsen.

De senaste månaderna har en rad oförklarade explosioner inträffat på oljefartyg som besökt ryska hamnar.

Ryska energitillgångar har varit prioriterade mål för ukrainska styrkor under hela Rysslands fullskaliga invasion. Den ukrainska militären har utfört flera drönarattacker mot oljeterminaler och andra mål på marken.

Explosionerna på oljefartygen indikerar att Ukraina numera även hotar Rysslands oljeexport på haven.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Foto: J. Kingma 

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk kan deporteras

2025 07 01

Bråket mellan USA:s president Donald Trump och hans tidigare rådgivare Elon Musk fortsätter att eskalera. 

De senaste dagarna har Musk återigen riktat skarp kritik mot Trumps stora budgetförslag, “The Big Beautiful Bill”, som ska upp till omröstning i kongressen.

Budgeten väntas öka den redan höga amerikanska statsskulden, vilket fått Elon Musk att se rött.

Techmiljardären, som tidigare har kallat lagförslaget för en ”avskyvärd styggelse”, hotar att starta ett nytt parti om budgeten röstas igenom.

– Vårt land behöver ett alternativ till det demokratisk-republikanska enpartiet så att folket faktiskt får en röst, skriver han på X.

Trump öppnar för att deportera Musk

Nu går Donald Trump till stenhårt motangrepp.

På en pressträff öppnar han för att deportera Elon Musk, rapporterar Bloomberg.

När Trump får frågan om Musk kan utvisas från USA, svarar han:

– Jag vet inte. Vi får titta på det.

Musk är ursprungligen från Sydafrika. Flera trogna Trumpanhängare har tidigare påstått att techmiljardären kom till USA illegalt, vilket möjliggör ett utvisningsbeslut.

Hotar att stoppa subventioner

På samma pressträff upprepar Trump att staten kan sluta att subventionera Musks företag. Enligt presidenten kan effektivitetsdepartementet Doge få i uppdrag att undersöka frågan. 

– Doge är monstret som en dag kanske måste vända tillbaka och sluka Elon. Visst vore det fruktansvärt? säger Trump med hänvisning till att Elon Musk tidigare var ansvarig för departementet.

– Elon får en hel del subventioner, men han är mycket upprörd över att elbilsmandatet ser ut att försvinna, fortsätter presidenten.

LÄS MER: Trump slår tillbaka stenhårt mot Elon Musk

Musk svarar

Elon Musk har kommenterat Trumps hot om deportering.

– Det är så frestande att eskalera detta. Så frestande. Men jag avstår för tillfället, skriver han på X.

LÄS MER: Elon Musk varnar Trump – kan ske redan i veckan

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen