24 augusti 26

Coop återkallar kött

2023 07 18

Coop går ut med ett meddelande mitt under grillsäsongen.

Under sommaren är det många som ställer fram grillen och det är mycket populärt att grilla kött.

Då bör man hålla kolla på vilka varor som går bra att äta och inte.

Sent på tisdagen har Coop gått ut med ett meddelande till konsumenter.

Ett specifikt parti fläskytterfilé återkallas av matkedjan, framhåller de i ett pressmeddelande.

Anledningen är att köttet har märkts med fel bäst före-datum.

Det är leverantören av köttet som har informerat Coop om missen.

Denna vara

Det rör sig om Coops fläskytterfilé med en vikt på 800 gram, varan har batchnummer 23282 och bäst före-datumet 8 augusti.

– Anledningen är att produkten i det här partiet har fått ett bäst före-datum som inte stämmer, förklarar dagligvarujätten.

Kan vara hälsofarligt

Det är leverantören som har meddelat till Coop att bäst före-datumet egentligen är sex dagar innan det som står på förpackningen.

Det kan vara hälsofarligt att äta produkten efter det faktiska bäst före-datumet, och därför väljer Coop nu att återkalla varan.

– Coop tar händelsen på stort allvar och undersöker tillsammans med leverantören det inträffade för att även säkerställa förebyggande åtgärder framgent.

Uppmanas lämna tillbaka

Coop uppmanar nu kunderna som redan har köpt den berörda varan att lämna tillbaka produkten i någon av deras butiker.

Gör man det så får man pengarna tillbaka.

Coop beklagar att det inträffade och förklarar att de arbetar kontinuerligt med säkerheten.

Tänk på detta

Utöver att undvika utgångna varor finns det några saker som kan vara bra att tänka på när man grillar.

Bland annat bör man se till att produkterna som ska användas når kylskåpet så snabbt som möjligt efter att ha inhandlats.

– Tina gärna fryst kött, fisk och fågel i kylskåp eller i ett kallt vattenbad. I kylskåp tar det ungefär ett dygn att tina en kyckling eller en större köttbit. Det går snabbare att tina genom att sänka ner förpackningen i kallt vatten, förklarar Livsmedelsverket.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


26 sep 26

Oväntat väderbesked för Sverige – mycket ovanligt

2026 09 26

Nu kommer ett efterlängtat väderbesked för många svenskar.

Efter rusk och regn väntar ett rejält väderomslag i Sverige.

Nu gör sommaren comeback med temperaturer på uppemot 20 grader.

Sommarvädret tillbaka

Efter flera veckor med regn, rusk och höstlikt väder är en ovanlig vädervändning på väg mot Sverige.

Under lördagen kan flera lokala skurar dra in, men under dagen börjar högre temperaturer smyga sig på.

– Under dagen rör sig lågtrycket åt nordost över Bottniska viken i riktning mot norra Finland. Bakom lågtrycket växer en högtrycksrygg in, och med den följer uppklarning västerifrån och en stabilisering av väderläget, uppger SMHI.

Redan på söndag kan sommaren komma tillbaka på flera håll i landet.

I stora delar av södra Sverige väntas temperaturerna klättra upp mot 20 grader – och på vissa håll kan det bli ännu varmare med grader som kan nå upp till 25 grader.

Även längs Norrlandskusten väntar betydligt mildare temperaturer än vad många kanske räknar med så här sent i september.

Ovanligt så här sent

Temperaturerna kommer samtidigt sent på säsongen, när september går mot sitt slut.

Meteorologen Marcus Sjöstedt påpekar att om temperaturerna stiger till högre än 20 grader under nästa vecka så är det ovanligt för årstiden.

– Om temperaturen skulle närma sig 25 grader blir det betydligt mer ovanligt, säger han till SVT.

Värmen blir kortvarig

Under nästa vecka kan flera delar av landet njuta av den härliga sensommarvärmen.

– I mitten av nästa vecka ger lågtryck i väster och högtryck i öster upphov till en sydlig luftström över Sverige. Med den strömmar för årstiden riktigt varm luft upp över landet och i söder kan vi återigen nå över 20 grader, meddelar SMHI.

Det milda vädret väntas inte stanna särskilt länge.

Redan nästa helg väntas kallare temperaturer återvända till Sverige.

Det innebär att den ovanligt milda perioden blir relativt kort innan hösten åter tar över.

Läs också: Trumps minister vill stoppa presidenten 

Foto: Snö sol 

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPMANING: Tanka inte bilen full

2026 09 25

De senaste dagarna har larmen avlöst varandra om att bensin- och dieselpriserna är på väg att skjuta i höjden.

Under hösten försvinner två skattesänkningar på drivmedel, vilket leder till fyra kronor dyrare literpris vid pump. Dessutom har störningar av trafiken genom Hormuzsundet bidragit till högre priser under större delen av året, inte minst nu.

Av det skälet kanske många av ekonomiska skäl drar sig från att fylla tanken. Men det finns ytterligare en anledning att låta bli att tanka bilen helt full. Det menar åtminstone mekanikern Juan José Ebenezer, som varnar just för att låta pumpen ticka på.

– Du ska aldrig köra med full tank, säger han till tidningen Melty.

Oväntade rådet: tre fjärdedelar

Skälet till uppmaningen är att en helt fylld bensintank kan påverka bilens totala prestanda kraftigt. I en full tank riskerar flytande bensin att ta sig in i områden avsedda för ångor, vilket kan orsaka skada på komponenter om det sker regelbundet.

Istället har mekanikern följande uppmaning.

– Helst rekommenderar jag att man alltid håller tanken på tre fjärdedelar och minst en fjärdedel. 

Andra läser: Omtalad skattesänkning kan bli kvar

Toyotas rekommendation

Biljätten Toyota har en stående varning om samma sak. Biltillverkaren är dock inte lika petig i sin rekommendation om att hålla tanken på drygt tre fjärdedelar, men flaggar desto mer för att inte fylla på med en extra dos bensin efter att det automatiska stoppet aktiverats.

– De automatiska avstängningsventilerna finns där av en anledning. Bensin behöver utrymme för att expandera inuti tanken, så när du fyller förbi den automatiska avstängningsventilens "klick" kan du fylla på för mycket bensin i tanken, framhåller Toyota och tillägger:

– Detta kan leda till för mycket tryck inuti tanken och därmed en läcka när bensinen expanderar. Fyll tills du hör klicket och stanna sedan.

Läs mer om bränsle- och dieselpriserna här:

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen