City Gross tvingas till säljstopp – klassisk vara ryker direkt

2024 04 26

En av de mer populära varorna i kategorin skaldjur slutas att säljas på City Gross.

Anledningen till säljstoppet är att den så kallade MSC-märkningen, som ska garantera ett hållbart bestånd och fiske, har gått förlorad.

Därför ryker nu svenska räkor från matjättens sortiment.

– Det är ett ansvarsfullt beslut, säger City Gross hållbarhetschef Anton Ekman.

"Behöver ta tuffa beslut"

I och med tappet av MSC-märkningen har den svenska räkan blivit rödlistad av Världsnaturfonden, WWF.

När Internationella Havsforskningsinstitutet ICES gick ut med att märkningen försvunnit fanns det därför ingen tvekan från City Gross.

– Vi har en tydlig policy att luta oss mot, vi ska driva en långsiktigt hållbar verksamhet med ett ansvarsfullt, nog utvalt sortiment, säger Anton Ekman i ett pressmeddelande från livsmedelskedjan.

– Vi säljer bara färsk fisk- och skaldjur från hållbara bestånd, där ingår MSC-märkta varor. Det gör att vi behöver ta tuffa beslut ibland för att våra kunder i butik ska kunna ta enkla beslut.

"Känns tråkigt"

City Gross understryker att det är tråkigt besked. Räkorna är särskilt populära i de västra regionerna av landet.

– Vi är stolta över vårt svenska utbud, såklart känns det här väldigt tråkigt att behöva göra – inte minst för våra butiker i Göteborgs-regionen där den svenska räkan är väldigt populär, säger Anton Ekman och tillägger:

– Men vi vill att även generationer framöver ska ha möjligheten att äta svenska räkor, tillägger Anton Ekman.

Får nöja sig med norska räkor

Enligt matbutiken agerar företaget för att skydda beståndet och för att den svenska räkan ska kunna återhämta sig från det minskade beståndet.

Tills vidare får kunder därmed nöja sig med räkor från hållbara bestånd, till exempel från norska Lyngenfjord.

Beslutet gäller för hela kedjan.

– Vi hoppas självklart på en snabb återhämtning av den svenska räkan som är populär hos våra kunder. Vi hoppas på förståelse av kunderna för situationen - att vi tillsammans bidrar till en välmående men också hållbar fiskindustri - som såklart också blir påverkade av rödlistningen, säger Anton Ekman.

Foto: City Gross

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


Stora flammor i Ryssland – luftförsvaret chanslöst

2026 08 02

Det brinner ordentligt i Ryssland just nu.

Ryssland är under attack.

En massiv drönarvåg har skickats från Ukraina och måltavlor på flera håll runt om i landet har träffats.

Bland annat har e-handelsjätten Wildberries – ofta kallad Rysslands Amazon – attackerats på nytt.

Wildberries har träffats

Tidigare har flera Wildberries-lager träffats, bland annat utanför Moskva, i St. Petersburg och i Krasnodar.

Nu har e-handelsjättens lager i Novosemeykino i Samara oblast, nära gränsen till Kazakstan, träffats.

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar en kraftig brand och massiva rökmoln som stiger mot himlen.

Flera träffar

Men det är inte bara Wildberries-lager som har fått besök av ukrainska drönare.

Ett oljeraffinaderi i Saratov oblast har träffats, och en flygbas i Engels.

– Tidiga rapporter tyder på att en brand bröt ut samtidigt på två platser på raffinaderiets område, rapporterar Ukrainska Pravda.

En video som publicerats av övervakande Telegram-kanaler visar ett starkt sken ovanför industriområdet. 

Det ryska luftförsvaret hävdar att de har skjutit ner 635 ukrainska drönare, men ger inga siffror på hur många som tog sig igenom, uppger ryska Izvestija.

Läs mer: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Vill flytta logistiken

De återkommande attackerna mot Wildberries-lager har lett till att e-handelsjätten vill flytta delar av sin logistik till Kazakstan, uppger Kyiv Post.

Företaget letar efter upp till 100 000 kvadratmeter lageryta, och en källa uppger att Wildberries är redo att hyra i princip all tillgänglig logistikkapacitet i Kazakstan. 

Kostar ordentligt

Attackerna bedöms ställa till det ordentligt för Wildberries rent ekonomiskt.

E-handelsjätten är en av de absolut största arbetsgivarna i Ryssland.

– Draget sägs vara ett försök att skydda en del av verksamheten från ytterligare ukrainska drönarattacker. 

Läs mer: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: Exilenova plus / Sociala medier

Text: Redaktionen