Chockplanen: alla barn i hela världen ska testas

2024 09 06

Alla världens barn ska testas och utvärdas.

Det är chockbeskedet som skakar sportvärlden på fredagen.

Enligt Internationella olympiska kommittén (IOK), organisationen bakom OS-spelen, ska samtliga barn på planeten filmas och undersökas.

Anledningen är att maximera möjligheten att hitta framtida idrottstalanger, avslöjar Sportbladet.

Filma i app

Utvärderingen ska gå till enligt följande.

Genom en app ska föräldrar filma sina barn när de genomför fysiska övningar. Filmen skickas sedan vidare till IOK som med bland annat artificiell intelligens analyserar prestationen.

Faller resultatet väl ut går ärendet vidare till nationella olympiska kommittén som sedan kan anpassa satsningen i en viss riktning.

IOK bekräftar att planen är att alla världens föräldrar verkligen ska kunna använda appen för att testa sina barns möjligheter till en idrottskarriär.

Vi vill att alla ska kunna ladda hem den här appen gratis och testa sina barn hemma så att vi sedan kan processa datan och skicka tillbaka den till den nationella kommittén så att de får veta att det inom deras territorium finns ett specifikt barn med det här namnet och de här egenskaperna, säger Leandro Larrosa som är digital marknadschef på IOK, till Sportbladet.

Känslig diskussion

Projektet har redan inletts i Senegal där över tusen barn nu har dokumenterats. Av dessa har 48 gått vidare till ett nationellt utvecklingsprogram.

Diskussionen om elitsatsning för barn är dock inte ny. Och den är känslig.

Christer Malm, professor i idrottsmedicin vid Umeå universitet, har vid tidigare tillfället uttryck oro över särbehandling i för tidig ålder.

Det är en missuppfattning att tro att barn som är duktiga också blir duktiga som vuxna. Den kopplingen finns inte, sade han till SVT 2020.

"Svårt att avgöra före puberteten"

Även Karin Redelius, professor i idrottspedagogik vid Gymnastik- och idrottshögskolan, har varit inne på samma linje.

Hon menar att den forskning som finns tyder på att tidiga elitsatsningar inte är lika med ökade medaljchanser senare i livet.

Ändå kryper satsningarna längre ner i åldrarna.

Innan puberteten är det svårt att avgöra vem som kommer att bli bäst och den generella inriktningen är därför är att barn bör träna allsidigt och inte specialisera sig förrän i mitten av tonåren, har Karin Redelius tidigare sagt i ett uttalande.

IOK har inte specificerat någon minimiålder på barnen som man vill testa.

Foto: K. Sikkema

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

2026 07 23

Regeringen föreslår ett kraftfullt förbud i Sverige som skulle kunna skapa eko i hela Europa.

Frågan har redan förberetts ett tag i EU.

Nu går Sverige före unionen och lägger fram ett förslag om en stor begränsning av användning av PFAS, den så kallade “evighetskemikalien” som används i en rad konsumentprodukter.

Det här är en stor seger för människors hälsa och för svensk miljö. PFAS ska inte finnas i kläder, kosmetika, köksredskap och andra vardagsprodukter när det finns fungerande alternativ, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i ett uttalande.

Mest omfattande i världen

Det föreslagna förbudet ska omfatta kläder, skor, impregneringsmedel för kläder och skor, köksredskap, kosmetiska produkter och skidvalla. 

Romina Pourmokhtari understryker vikten av att förslaget går igenom.

– Sverige tänker inte vänta medan evighetskemikalier fortsätter att spridas i våra hem, i naturen och i våra kroppar. Därför går regeringen före EU och tar nu ett avgörande steg mot att stoppa onödig användning av PFAS.

– Det är ett historiskt besked som kommer att göra verklig skillnad, både i dag och för kommande generationer.

– Det här blir ju det mest omfattande nationella förbudet i världen mot PFAS-gifter, tillägger ministern för SR.

"Kan inte vänta på EU"

Ica och Coop har sedan tidigare förespråkat ett förbud mot PFAS. Trots det kunde Råd & Rön tidigare i år avslöja att butikskedjorna sålde tomater med bekämpningsmedlet, vilket fick Coop att se över sina rutiner.

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur.

Kemikalien är extremt långlivad och vissa PFAS bryts inte ned alls under naturliga förhållanden, enligt Naturvårdsverket.

– Vi måste få bort evighetskemikalierna från kläder, smink och andra konsumentprodukter. Vi kan inte vänta på EU när det handlar om att ge svenskarna ett starkare skydd. I stället banar vårt nationella förbud väg för hela EU att följa Sveriges exempel, säger EU-minister Jessica Rosencrantz (M).

Förbudet föreslås införas 1 januari 2028.

Foto: Frida Drake resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen