Chockplanen: alla barn i hela världen ska testas

2024 09 06

Alla världens barn ska testas och utvärdas.

Det är chockbeskedet som skakar sportvärlden på fredagen.

Enligt Internationella olympiska kommittén (IOK), organisationen bakom OS-spelen, ska samtliga barn på planeten filmas och undersökas.

Anledningen är att maximera möjligheten att hitta framtida idrottstalanger, avslöjar Sportbladet.

Filma i app

Utvärderingen ska gå till enligt följande.

Genom en app ska föräldrar filma sina barn när de genomför fysiska övningar. Filmen skickas sedan vidare till IOK som med bland annat artificiell intelligens analyserar prestationen.

Faller resultatet väl ut går ärendet vidare till nationella olympiska kommittén som sedan kan anpassa satsningen i en viss riktning.

IOK bekräftar att planen är att alla världens föräldrar verkligen ska kunna använda appen för att testa sina barns möjligheter till en idrottskarriär.

Vi vill att alla ska kunna ladda hem den här appen gratis och testa sina barn hemma så att vi sedan kan processa datan och skicka tillbaka den till den nationella kommittén så att de får veta att det inom deras territorium finns ett specifikt barn med det här namnet och de här egenskaperna, säger Leandro Larrosa som är digital marknadschef på IOK, till Sportbladet.

Känslig diskussion

Projektet har redan inletts i Senegal där över tusen barn nu har dokumenterats. Av dessa har 48 gått vidare till ett nationellt utvecklingsprogram.

Diskussionen om elitsatsning för barn är dock inte ny. Och den är känslig.

Christer Malm, professor i idrottsmedicin vid Umeå universitet, har vid tidigare tillfället uttryck oro över särbehandling i för tidig ålder.

Det är en missuppfattning att tro att barn som är duktiga också blir duktiga som vuxna. Den kopplingen finns inte, sade han till SVT 2020.

"Svårt att avgöra före puberteten"

Även Karin Redelius, professor i idrottspedagogik vid Gymnastik- och idrottshögskolan, har varit inne på samma linje.

Hon menar att den forskning som finns tyder på att tidiga elitsatsningar inte är lika med ökade medaljchanser senare i livet.

Ändå kryper satsningarna längre ner i åldrarna.

Innan puberteten är det svårt att avgöra vem som kommer att bli bäst och den generella inriktningen är därför är att barn bör träna allsidigt och inte specialisera sig förrän i mitten av tonåren, har Karin Redelius tidigare sagt i ett uttalande.

IOK har inte specificerat någon minimiålder på barnen som man vill testa.

Foto: K. Sikkema

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen