JUST NU: Chockhöjning – så mycket dyrare blir midsommarmaten

2022 06 20

Räkna med att maten på midsommar kostar betydligt mer än i år än tidigare.

Uppemot 12 procent. 

Så stor ökning av priset på midsommarmaten kan du förvänta dig i år jämfört med 2021, rapporterar Svenska Dagbladet.

Högre än snittinflationen

Det är banken SEB som sammanställt siffrorna och som konstaterar att de är betydligt högre än snittinflationen – som i maj låg på ungefär sju procent i Sverige.

– Det är stor skillnad, säger Marcus Widén, ekonom på SEB, till tidningen.

Kaffe blir dyrast

Den största prischocken avser det som kanske ofta kommer efter själva huvudrätten – kaffet. Priset på kaffe har nämligen stigit med nästan 40 procent enligt SEB och Statistiska centralbyrån.

Det är den största prisökningen på 30 år och överlägsen etta bland det livsmedel som ökat i pris.

På listan följs följs kaffet bland annat av prisstegringar på potatis (16 procent), hårdost (15 procent) och färska bär (12 procent), skriver SvD.

Goda nyheter – sillen klarar sig

Mitt i all förtvivlan över prisökningar finns dock goda nyheter inför midsommarfirandet – allt har nämligen inte ökat. Heliga inslag  som till exempel sill och brännvin har knappt stigit alls. Även öl och glass har klarat sig.

– Satsa på sillen och nubben, är därför Marcus Widéns råd och tillägger:

– Om man tycker att maten har blivit lite för dyr, sätt på en extra stor kastrull potatis.

Drabbat svenska hushåll

I Sverige har prishöjningar generellt drabbat de svenska hushållen hårt – inte bara när det gäller mat. Höjd ränta och ökade bränslekostnader slår också mot befolkningen.

SEB har därför även räknat på hur inflationen påverkar svenskarnas plånböcker i stort.

Förlorar en månadslön

Enligt banken förlorar svenska hushåll i runda slängar en månadslön om året på grund av den senaste tidens prishöjningar, uppger Sveriges Radio.

SEB har räknat på en genomsnittlig familj med medellön där banken inkluderar två barn, en bil och en medelstor villa, där den sammanlagda inkomsten – efter skatt och barnbidrag – för en sådan familj enligt SEB blir 65 000 kronor i månaden.

Många utanför ramen

Det ska dock noteras att ett stort antal svenskar inte faller inom den ram som SEB utgår från, men enligt banken är den trots allt “hyfsat normal”, uppger SR.

När ökade utgifter för bland annat bensin, boende på grund av ränta, mat och energi räknas ihop hamnar slutnotan på 63 000 kronor i månaden – det vill säga nästan exakt lika mycket som exempelfamiljens månadsinkomst.

“Tajtare tider”

– Det kommer att bli lite tajtare tider, och då brukar man i första hand att prioritera bort det som är av lyxstatus. Till exempel restaurang- och biobesök och resor. Men att det blir en åtstramning för hushållen när man ska klara sig på elva månadslöner istället för tolv, det är ju alldeles uppenbart, säger Jens Magnusson, chefsekonom på SEB och ansvarig för uträkningen, till radion.

Foto: M. Kristenson resp D. Biscuso

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Witkoff behöver träffa en psykiater”

2025 11 21

Högt uppsatta EU-politiker svär och förbannar Steve Witkoff.

En ny detalj ur den amerikansk-ryska fredsplanen får nu europeiska politiker att rasa mot USA:s sändebud Steve Witkoff.

EU-tjänstemän har i månader försökt göra det möjligt att använda frysta ryska tillgångar till ett lån för att stödja Ukrainas försvar.

Men nu vill istället USA ha del av pengarna – vilket får EU-politiker att håna och förolämpa Steve Witkoff.

”USA får 50 procent av vinsten”

EU-tjänstemän har försökt hitta sätt att använda 140 miljarder euro i frysta ryska tillgångar för att stödja Ukraina, men frågan är mycket känslig.

Ukraina riskerar att få slut på pengar i början av nästa år.

Men i USA:s nya fredsplan, som innehåller 28 punkter, lägger man istället fram en annan idé om de frysta ryska tillgångarna.

Enligt USA:s förslag ska 100 miljarder dollar av de frysta pengarna ska ”investeras i USA-ledda insatser för Ukrainas återuppbyggnad och investeringar”.

– USA kommer att få 50 procent av vinsten från denna verksamhet, står det i dokumentet, enligt tidningen.

Förslaget gör europeiska politiker och tjänstemän ursinniga, flera svär och hånar Witkoff, enligt tidningen. Inte minst med tanke på hur länge man har jobbat på att hitta en lösning för de frysta tillgångarna.

”Behöver träffa psykiater”

Det nya förslaget sätter käppar i hjulen för Europas planer, och minskar sannolikheten att de 27 EU-länderna godkänner förslaget om att använda de frysta tillgångarna till att ge Ukraina ett lån.

Witkoffs idé är ”naturligtvis skandalös”, säger en fransk före detta tjänsteman till tidningen.

– Européerna utmattar sig själva för att försöka hitta en hållbar lösning för att använda tillgångarna till ukrainarnas fördel och Trump vill tjäna pengar på dem, säger tjänstemannen, enligt tidningen.

En högt uppsatt EU-politiker går ännu längre.

– Witkoff behöver träffa en psykiater, säger politikern, som inte namnges av tidningen.

De frysta ryska tillgångarna finns i Belgien, som dock har varit tveksamma till att använda pengarna på det sätt som EU föreslår.

Foto: The White House, Wikimedia 

Text: Redkationen


Sverigedemokrater kräver: Frivilligt för kvinnor – tvång för män

2025 11 21

Sverigedemokrater vill ställa högre krav på män än på kvinnor.

Sverigedemokraterna har samlats i Örebro, där partiets landsdagar äger rum under fredagen och helgen.

Nu föreslår sverigedemokrater en förändring i kraven på män och kvinnor.

Kräver skillnad mellan kvinnor och män

Det är Sverigedemokraternas ungdomsförbund Ungsvenskarna som har lagt en omdiskuterad motion till landsdagarna – om mäns och kvinnors plikter.

Ungdomsförbundet kräver att värnplikten ska göras frivillig för kvinnor, rapporterar SVT.

Samtidigt vill de att den ska vara fortsatt obligatorisk för män.

Det är en fråga om ”sunt förnuft”, menar Ungsvenskarna.

– Det är kvinnor som blir gravida och de vill i högre grad vara hemma med barnen. Så det är väldigt mycket rimligare att det ska vara frivilligt för kvinnor och obligatoriskt för män, säger Denice Westerberg, förbundsordförande för Ungsvenskarna, till kanalen.

Hon menar att män borde ”ta det ansvaret”.

Enligt SD:s ungdomsförbund har män också ett större ansvar än kvinnor för det rent fysiska försvaret av Sveriges gränser.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

”Män har i större grad ett ansvar”

Det är i första hand män som ska försvara Sveriges gränser, menar Denice Westerberg och Ungsvenskarna.

Kvinnor ska ta ansvar på andra sätt.

– Jag tycker att män i större grad har ett ansvar att försvara gränsen fysiskt, och kvinnor har såklart ett större ansvar att återuppbygga landet, hålla i gång landet under ett krig och föda vidare nästa generation, säger hon till kanalen.

Redan inör SD:s landsdagar har Ungsvenskarna gått ut hårt med sitt krav om att kvinnor ”inte ska tvingas in i värnplikten”.

”Vem tar hand om barnen?”

Den 16 november skrev SD:s ungdomsförbund en debattartikel i Aftonbladet där kravet framfördes.

– I dag krigsplacerar vi unga män och kvinnor i det militära försvaret. Men vem tar hand om barnen om Sverige eller alliansen angrips och båda föräldrarna är krigsplacerade? frågar sig Denice Westerberg och Ungsvenskarnas generalsekreterare Kally Fröjd i debattartikeln.

– Enligt den så kallade ansvarsprincipen ska varje samhällsaktör fortsätta sin verksamhet även i krig. Förskolan ska alltså fortsätta ta hand om barn även i händelse av krig. Hur realistiskt är det? skriver de i debattartikeln.

– Är det verkligen så vi vill att Sveriges barn ska växa upp, institutionaliserade dag och natt under krigstid utan sin mamma eller pappa? undrar de två debattörerna från Ungsvenskarna.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Foto: Logotype

Text: Redaktionen