Chockhöjda priser för hushåll med fjärrvärme

2023 09 12

Över hälften av alla Sveriges bostäder och lokaler värms upp av fjärrvärme.

Bland flerfamiljshus är det ungefär 90 procent som är uppkopplade till fjärrvärmenätet.

Och nu meddelar flera bolag att man i år kommer att stå för en chockartad prishöjning, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

30 procent

Flera bolag kommer att höja sina priser med upp till 30 procent.

En tung smäll för flera fastighetsägare – och i förlängningen exempelvis många hyresgäster.

– Det är ju en chock. 33 procent på ett enda år, det är en orimlig höjning, säger bland annat fastighetsägaren Dan Edlund till radiokanalen.

Han har själv tagit upp kampen och ansökt om medling i Fjärrvärmenämnden, vilket tillfälligt stoppat höjningen.

Ett tiotal kunder har hittills gjort samma sak.

Över hela landet

Energijätten Eon meddelade redan för ett år sedan att man tänkt höja priset på fjärrvärme med 20 procent.

Det sänktes sedan till 13 procent efter att anmälningarna haglat in till Konkurrensverket – då fjärrvärmeleverantörerna som bekant har monopol.

Men nu sprider sig höjningarna återigen över landet. Enligt bolagen själva beror det på att träflis och pellets, som används för att elda i fjärrvärmeverken, stigit med över 70 procent i en del fall.

– Det har stuckit iväg rejält den senaste tiden, säger Peter Bäckström, vd på Nevel som levererar fjärrvärme till mindre orter, till SR.

1 500 kronor per villa

I exempelvis Jönköpings län kommer fjärrvärmepriserna öka med i genomsnitt 15 procent nästa år. Det motsvarar en höjning på drygt 1 500 kronor per år för en villa, enligt SVT.

Och det har flaggats redan i våras för prishöjningarna – bland annat från Vattenfall – men exakt hur stora de skulle bli var inte fastställt.

– Vi kommer att behöva höja priset på fjärrvärme avsevärt mer än kommunicerat, sade Kurosh Beradari, marknads- och försäljningschef på Vattenfall Värme, till energijättens hemsida i våras.

– Som fjärrvärmekund kan man förvänta sig en betydligt större prisökning för 2024 än vad vi har haft historiskt.

"Olämpligt läge"

Flera bolag menar att man har gjort vad man kunnat för att dämpa de kraftiga höjningarna, men på grund av skyhöga priser på bränsle och biobränsle anser man sig inte ha något val.

– Det är ett olämpligt läge givetvis, det inser alla som behöver göra en höjning, säger exempelvis Dan Bruhn, som jobbar som affärsområdeschef på avdelningen för värme och kyla på Jönköping Energi, till SVT.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Unikt läge på bostadsmarknaden

2025 07 05

Just nu är det ett unikt läge för folk som vill köpa bostad.

Att köpa en bostad är ett stort beslut, och det gäller att slå till vid rätt tillfälle.

Nu kan det vara ett bra läge att passa på, enligt experter.

Åtminstone om du är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

”Kika lite extra noga”

Marknaden för att sälja mindre lägenheter är trög, och har varit det under en längre tid.

I juni släppte SBAB sin indikator Bomarknadstempen, som visade att temperaturen på bostadsmarknaden fortsatte att sjunka under maj.

När marknaden är trög kan det vara ett bra läge för köpare att passa på, säger experter.

I synnerhet nu, när det dessutom är sommar. Det gör läget ännu bättre för köpare.

– Både det faktum att den har varit lite trögare generellt under våren och att det är sommar kanske är två argument för att kika lite extra noga nu, säger SBAB Banks chefsekonom Robert Boije till DN.

”Kan gå under utgångspris”

Även på Svensk Fastighetsförmedling menar man att det kan vara läge att passa på om man är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

Med rätt tajming och lite tur kan man få ett oväntat lågt pris.

– I vissa fall kan man säkert hitta bostäder som kan gå under utgångspris. Men jag skulle inte säga att det är en fyndmarknad om vi tittar på priserna, säger Erik Wikander, vice vd på Svensk Fastighetsförmedling, till tidningen.

Ettor och tvåor svårsålda

SBAB:s indikator Bomarknadstempen, som publiceras varje månad, visar hur lätt det är att sälja sin bostad utifrån storlek. Man tittar på indikationer i form av utbudet, försäljningstiderna, antalet budgivare med mera.

Enligt den senaste Momarknadstempen har framför allt ettor, tvåor och treor haft en tydligt mer ”negativ temperaturutveckling” än fyror och femmor.

Särskilt ettor och tvåor har varit svårsålda under våren. I sommar kan det alltså vara ett bra läge att slå till för den som vill köpa en mindre lägenhet.

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen


JUST NU: USA kan ändra beslut – om viktig leverans till Ukraina

2025 07 05

USA kan komma att skicka en viktig leverans till Ukraina.

För några dagar sedan stoppade det amerikanska försvarsdepartementet flera vapenleveranser till Ukraina.

Det handlade bland annat om Patriotrobotar, rapporterar TV2.

Men nu överväger Donald Trump ändå att skicka en viktig leverans till Ukraina.

Överväger skicka leverans

Trump överväger att skicka luftförsvarssystemet Patriot till Ukraina.

Det beskedet har Trump gett till reportrar ombord på Air Force One, rapporterar Reuters.

Den amerikanska presidenten säger att Ukraina kommer att behöva Patriot.

På den direkta frågan om USA skulle gå med på att skicka fler Patriotmissiler, något som Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har bett om, svarar Trump:

– Ja, det kanske vi gör.

– De kommer att behöva dem för försvar... De kommer att behöva något eftersom de drabbas ganska hårt, säger Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

”Putin vill fortsätta döda”

Trump lovordar också Patriot och beskriver det som ”ganska fantastiskt”.

Donald Trump har uttryckt besvikelse efter sitt telefonsamtal med Rysslands diktator Vladimir Putin nyligen.

Den besvikelsen upprepar Trump ombord på Air Force One, samtidigt som han säger att det blir svårt att få till en vapenvila.

– Det är en mycket svår situation... Jag var väldigt missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor – det är inte bra, säger Donald Trump, enligt nyhetsbyrån.

Lovat hjälp med luftrum

Det ska ha varit försvarsminister Pete Hegseth som stoppade vapenleveransen till Ukraina i veckan, enligt uppgifter till NBC News.

Beslutet överraskade Ukraina och ledde till stor oro.

Men nu överväger Trump alltså att skicka Patriot till Ukraina.

I samtal med Volodymyr Zelenskyj ska Trump även ha utlovat hjälp med att skydda ukrainskt luftrum, efter allt mer intensiva ryska attacker, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har skrivit om.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen