Chockhöjda priser för hushåll med fjärrvärme

2023 09 12

Över hälften av alla Sveriges bostäder och lokaler värms upp av fjärrvärme.

Bland flerfamiljshus är det ungefär 90 procent som är uppkopplade till fjärrvärmenätet.

Och nu meddelar flera bolag att man i år kommer att stå för en chockartad prishöjning, rapporterar Sveriges Radio Ekot.

30 procent

Flera bolag kommer att höja sina priser med upp till 30 procent.

En tung smäll för flera fastighetsägare – och i förlängningen exempelvis många hyresgäster.

– Det är ju en chock. 33 procent på ett enda år, det är en orimlig höjning, säger bland annat fastighetsägaren Dan Edlund till radiokanalen.

Han har själv tagit upp kampen och ansökt om medling i Fjärrvärmenämnden, vilket tillfälligt stoppat höjningen.

Ett tiotal kunder har hittills gjort samma sak.

Över hela landet

Energijätten Eon meddelade redan för ett år sedan att man tänkt höja priset på fjärrvärme med 20 procent.

Det sänktes sedan till 13 procent efter att anmälningarna haglat in till Konkurrensverket – då fjärrvärmeleverantörerna som bekant har monopol.

Men nu sprider sig höjningarna återigen över landet. Enligt bolagen själva beror det på att träflis och pellets, som används för att elda i fjärrvärmeverken, stigit med över 70 procent i en del fall.

– Det har stuckit iväg rejält den senaste tiden, säger Peter Bäckström, vd på Nevel som levererar fjärrvärme till mindre orter, till SR.

1 500 kronor per villa

I exempelvis Jönköpings län kommer fjärrvärmepriserna öka med i genomsnitt 15 procent nästa år. Det motsvarar en höjning på drygt 1 500 kronor per år för en villa, enligt SVT.

Och det har flaggats redan i våras för prishöjningarna – bland annat från Vattenfall – men exakt hur stora de skulle bli var inte fastställt.

– Vi kommer att behöva höja priset på fjärrvärme avsevärt mer än kommunicerat, sade Kurosh Beradari, marknads- och försäljningschef på Vattenfall Värme, till energijättens hemsida i våras.

– Som fjärrvärmekund kan man förvänta sig en betydligt större prisökning för 2024 än vad vi har haft historiskt.

"Olämpligt läge"

Flera bolag menar att man har gjort vad man kunnat för att dämpa de kraftiga höjningarna, men på grund av skyhöga priser på bränsle och biobränsle anser man sig inte ha något val.

– Det är ett olämpligt läge givetvis, det inser alla som behöver göra en höjning, säger exempelvis Dan Bruhn, som jobbar som affärsområdeschef på avdelningen för värme och kyla på Jönköping Energi, till SVT.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen