Chockförslag från Swedbank – “bankens policy”

2024 01 24

Swedbank föreslår en kraftig höjning av utdelningen till bankens aktieägare.

Det framhåller storbanken i sitt bokslut för 2023.

Enligt Swedbank bör utdelningen ligga på 15,15 kronor per aktie.

Förra året låg motsvarande summa på 9,75 kronor.

I flera medier beskrivs ökningen på 55 procent som en “chockhöjning” och motsvarar totalt 17 miljarder kronor.

– Hälften av vinsten används för att öka kundnyttan och stärka banken, skriver Swedbank i sin delårsrapport för fjärde kvartalet 2023.

– Enligt bankens utdelningspolicy ska den andra halvan delas ut till aktieägarna. Styrelsen föreslår därför årsstämman att besluta om en utdelning på 15 kronor och 15 öre per aktie.

Ökar 64 procent

Swedbanks resultat före skatt för 2023 års sista kvartal landade på 11,1 miljarder kronor.

Det var något lägre än det tredje kvartalet, men totalt sett var 2023 ett makalöst år för banken rent ekonomiskt.

Resultatet parkerar på 43,6 miljarder kronor – en hisnande ökning med 63 procent jämfört med året dessförinnan.

Kräver ny bankskatt

Bankernas enorma vinster har under det senaste året kritiserats hårt från såväl vanliga hushåll till politiker.

Exempelvis har Socialdemokraterna krävt en bankskatt på övervinster där pengar ska gå tillbaka till hushåll och kunder.

Vi gjorde samma sak under energikrisen – när elbolagen tjänade storkovan på hushållens skyhöga elräkningar införde vi en tillfällig skatt på elproducenternas övervinster. På samma sätt kan bankerna vara med och bidra nu för att stötta hushållen, sade partiledare Magdalena Andersson i ett pressmeddelande i december.

Finansministern: "Provocerande"

Regeringen och finansminister Elisabeth Svantesson (M) bekymras också över bankernas rekordvinster, som totalt delar ut 90 miljarder kronor till aktieägarna.

– Det är provocerande och det sticker i ögonen på väldigt många, även på mig, sade finansministern nyligen till Dagens Nyheter.

Hon förkastar dock S-förslaget om särskild skatt på bankvinster.

– Vi är övertygade om att de kostnaderna kommer att vältras över på kunderna. Jag ser inte det som lösningen.

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och EU har ”förlorat hela internet”

2026 01 02

Sverige och övriga Europa har "förlorat hela internet”.

Det larmet kommer nu från den belgiska cybersäkerhetschefen Miguel De Bruckyer på fredagen.

Experten syftar på hur beroende EU, däribland Sverige, har blivit av amerikanska molntjänster och annan digital infrastruktur. 

– Om jag skulle vilja att min information stannade inom EU så är det bara att fortsätta drömma. Det är ett mål som helt enkelt inte är realistiskt, säger Miguel De Bryckyer till Financial Times.

Varningen: kan stänga ned Sverige

Det är inte första gången experter eller myndigheter varnar för att EU är för beroende av USA när det gäller tekniken, i synnerhet internet.

– Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, sade exempelvis Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN i somras.

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani menar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

LÄS OCKSÅ: Swedbank pekar ut tre grupper – ”Kommer få det sämre”

Kan släcka Danmark "på en timme"

Även Danmark har flaggat för liknande scenarier.

I Sveriges grannland bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, enligt Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt den danska regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, sade Jacob Herbst till TV2 förra året.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch trotsar Trump – ”Nödvändigt”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen