SVERIGE: Chockbesked för MP

2022 09 22

Miljöpartiet åker ut i flest kommuner av alla riksdagspartier.

Det visare en kartläggning från SVT Nyheter.

På riksplan växte Miljöpartiet i valet, men på lokal nivå är siffrorna dystrare.

Enligt det preliminära valresultatet åker Miljöpartiet ut ur 33 kommunfullmäktige och sex regionfullmäktige i landet.  Inget annat parti tappar så mycket som MP.

Växande oro

Inför valet 2014 fanns MP i samtliga av Sveriges 20 regionfullmäktige. Efter årets preliminära valresultat har partiet representation mer än halveras på åtta år – MP kommer endast ta plats i 7 av 20 regioner, uppger SVT.

Nu växer oron.

När tv-kanalen ringer runt till regionerna där MP åkt ur skiljer sig förklaringarna till partiets sjunkande stöd.

En källa hävdar att Miljöpartiet har svartmålats under valrörelsen. En annan anser att partiet inte lyckats förmedla sin klimatpolitik på lokal nivå.

Uteblivna stödröster

Sofie Blombäck, statsvetare vid Mittuniversitetet, har en annan förklaring. Hon tror att MP:s tapp på lokal nivå beror på uteblivna stödröster.

– Miljöpartiet nog fått en hel del stödröster av de som vill se Magdalena Andersson som statsminister. Den typen av mekanism ser man inte ute i kommunerna på samma sätt, säger hon till SVT Nyheter.

Svag valrörelse

Malena Rosén Sundström, lektor i statsvetenskap vid Lunds universitet, har forskat om MP.

Hon tror att förklaringen finns på både lokal och nationell nivå. Enligt statsvetaren har MP gjort en svag valrörelse.

– Det kan säkert vara en blandning av en svag valkampanj nationellt och att man inte fått ut sina viktigaste frågor, alltså miljö och klimat. Lokalt kan det finnas ytterligare förklaringar. Som i Stockholm, där vissa MP-väljare kanske inte varit nöjda med att man styrt med de borgerliga, säger hon till DN.

Foto: Miljöpartiet

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen