06 aug 26

Oväntat besked för ICA – inte hänt på 14 år

2024 03 26

Ica tvingas att konfrontera ett riktigt praktfiasko.

Sveriges överlägset största livsmedelskoncern har fått problem.

Efter att länge ha stått högt upp konsumenternas lista över den mest föredragna matbutiken måste nu Ica istället inse att kundernas förtroende har fullständigt rasat.

Det står klart efter att Medieakademin idag publicerat årets förtroendebarometer som mäter svenska folkets förtroende för bland annat företag och myndigheter i landet.

– Historiskt ras för Ica, konstaterar Medieakademin i en kommentar.

Värsta på 14 år

Ica ligger visserligen på fjärde plats bland företagen med mest förtroende – men livsmedelsjätten står för ett enormt tapp.

På bara ett år har man tappat elva procentenheter bland de som uppger att man har mycket eller ganska stort förtroende för företaget.

– Det innebär att på två år har drygt var femte svensk, 22 procent, tappat förtroende för Ica, framhåller Medieakademin.

Det är det största raset bland alla undersökta bolag, föreningar, banker, organisationer och myndigheter och det värsta totalt sett på hela 14 år.

Inte sedan SAAB:s konkurs 2010 har ett företag tappat så mycket förtroende, bekräftar mätinstitutet.

Även Coop tappar

Ica är dock inte ensamma.

Även Coop tappar i förtroende, men tappet är betydligt mer blygsamt och parkerar på två procentenheter – från 39 procent med mycket eller ganska stort förtroende förra året till 37 procent 2024.

De näst största rasen står SJ och Trafikverket för som tappar tio respektive elva procentenheter i förtroende sedan fjolåret.

Systembolaget i topp

Bland företagen är det återigen Systembolaget som toppar listan medan Polisen uppnår högst förtroende bland samhällsinstitutioner..

Systembolaget har prenumererat på förstaplatsen sedan 2013, men tappar visserligen två procentenheter från 71 till 69 procent i år.

Tvåa på listan är Ikea följt av Volvo.

Nedan ser du topp 10 över företagen med högst andel som angett att man har mycket eller ganska stort förtroende.. Inom parentes anges förändringen i procentenheter från 2023.

  1. Systembolaget 69 procent (-2)
  2. Ikea 57 procent (-2)
  3. Volvo 42 procent (-5)
  4. ICA 38 procent (-11)
  5. Coop 37 procent (-2)
  6. Vattenfall 32 procent (-1)
  7. Postnord 19 procent (-1)
  8. SAS 18 procent (-3)
  9. H&M 15 procent (-1)
  10. SJ 13 procent (-10)

Källa: Medieakademin

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen