RÄNTAN: Chefsekonom orolig – “Skulle innebära en kris”

2023 11 23

Nordeas chefsekonom varnar för ytterligare räntehöjningar.

Under torsdagen har Riksbanken gett besked om att man lämnar styrräntan oförändrad efter en längre tid av återkommande höjningar.

Pausen innebär en lättnad för många, men samtidigt understryker Riksbanken att flera höjningar absolut inte är en omöjlighet.

Nu går Nordeas chefsekonom Annika Winsth ut med en varning om att svensk ekonomi inte skulle klara av en till höjning så snart.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Skulle innebära kris”

Winsth förklarar att en svag krona kan leda till importerad inflation och därmed även ytterligare räntehöjningar.

– Då skulle man välja att knäcka ekonomin för trycka ner inflationen, smärtgränsen är för hög, säger hon till tidningen.

– Det skulle sannolikt innebära en kris för den kommersiella fastighetsmarknaden vilket vore ett väldigt högt pris att betala. Historiskt sett tar det tio år innan man är tillbaka till ruta ett efter en sådan bostadskris.

Stor osäkerhet

Trots att Riksbanken beslutade sig för att pausa räntehöjningarna idag råder stor osäkerhet kring vad som kan komma att ske i framtiden.

Det hela beror på de kommande inflationssiffrorna, men Winsth menar att ännu en höjning så här tätt inpå skulle knäcka ekonomin.

“Risker kvarstår”

Samtidigt som man pausar räntehöjningarna framhåller Riksbanken att risker alltjämt kvarstår.

– Direktionen bedömer att penningpolitiken behöver vara åtstramande och har beredskap att höja styrräntan ytterligare om inflationsutsikterna försämras.

Då kan den höjas

Man menar att det är möjligt att nya höjningar kommer inom kort.

– Prognosen för styrräntan visar att den kan komma att höjas ytterligare i början av nästa år och att penningpolitiken behöver vara åtstramande en relativt lång period för att inflationen ska falla tillbaka och stabiliseras nära målet på 2 procent, förklarar Riksbanken.

– Ny information och hur den bedöms påverka konjunktur- och inflationsutsikterna kommer att vara avgörande för hur penningpolitiken utformas.

Foto: Tierra Mallorca

Text: Redaktionen


JUST NU: Många svenskar har snabbt blivit sjuka

2025 10 24

Många svenskar har insjuknat.

Många i Sverige har blivit sjuka den senaste tiden.

Sveriges lantbruksuniversitet har gjort mätningar i avloppsvattnet och mäter nivåerna av luftburna virus, och ser att en sjukdom ökar på flera håll i Sverige.

Fler sjuka – avloppsvattnet avslöjar

Sveriges lantbruksuniversitet mäter nivåerna av bland annat Coronavirus, Influensa A och Influensa B, rapporterar SR.

Deras mätningar, som görs vid 19 av Sveriges reningsverk, visar att säsongsinfluensan nu är på gång i Sverige.

– Senaste veckan har vi detekterat ett influensavirus i Göteborg, Helsingborg, Kalmar, Karlstad, Linköping, Luleå, Malmö, nästan alla av Stockholms reningsverk som vi bevakar, Umeå… så nästan alla, säger Anna Székely, som leder SLU:s forskningsarbete, till radiokanalen.

Säsongsinfluensavirus sprids alltså allt mer.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Folkhälsomyndigheten anser emellertid inte att influensasäsongen har kommit igång på riktigt än – även om en tydlig ökning har noterats senaste veckan.

Myndigheten uppmanar dock folk att förbereda sig.

Uppmaning – tänk på detta

Folkhälsomyndigheten vänder sig särskilt till människor som behöver vaccinera sig mot influensa.

– Det man kan tänka på nu är att inte underskatta influensan, men det här är en bra tidpunkt att vaccinera sig om man rekommenderas det, säger AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till radiokanalen.

Vissa grupper rekommenderas att vaccinera sig mot influensa, enligt 1177.

Det gäller bland annat om man fyller 65 år i år eller är äldre än så.

Flera grupper rekommenderas vaccination

Det handlar också om personer som har en viss sjukdom eller en ökad risk för allvarlig influensa av någon annan orsak.

Det gäller bland annat personer som har en hjärt- kärlsjukdom, personer som har problem med andningen på grund av sjukdom, och personer som har leversvikt, njursvikt, diabetes eller nedsatt immunförsvar på grund av sjukdom eller behandling.

Även personer med flera funktionsnedsättningar eller Downs syndrom, eller som är gravida efter vecka 12, rekommenderas vaccination, enligt vårdsajten.

Man kan också behöva vaccinera sig om man ofta är nära någon med kraftigt nedsatt immunförsvar.

Om man är osäker och vill veta om man rekommenderas att vaccinera sig bör man vända sig till vården.

 LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Text: Redaktionen


24 oktober 2025

JUST NU: Ryssland hotar med chock – kan drabba vanliga svenskar

2025 10 24

Ryssland reagerar starkt mot nya amerikanska sanktioner.

Vladimir Putins ekonomiska sändebud Kirill Dmitrijev har rest till USA efter beskedet om nya amerikanska sanktioner mot Ryssland.

Han beskriver sanktionerna som ”ovänliga åtgärder” – och menar nu att västvärlden kommer att drabbas hårt.

Hotar med chock

De amerikanska sanktionerna har ”absolut ingen” påverkan på Rysslands ekonomi, hävdar Dmitrijev, enligt Moscow Times.

Samtidigt hävdar han att sanktionerna kommer att medföra en chock – i form av stigande bensinpriser som drabbar väst.

– Priserna på oljemarknaderna har redan stigit och kommer att fortsätta att stiga, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

Enligt Putins sändebud kommer konsekvenserna alltså att bli kännbara vid bensinpumpen för vanliga amerikaner. Det skulle i så fall kunna innebära att även svenskar drabbas, eftersom oljemarknaden är global.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord i Sverige – och samtidigt firar Trump

Anklagar Storbritannien och EU

Det är emellertid tydligt att Putinregimen är mer stressad över de amerikanska sanktionerna än den vill erkänna.

Omedelbart efter att Trump-administrationen hade gett besked om nya sanktioner, och meddelat att toppmötet mellan Trump och Putin ställs in, reste Dmitrijev till USA för att diskutera ”framtiden för de rysk-amerikanska relationerna”.

Dmitrijev passar samtidigt på att rikta hårda anklagelser mot Ukraina och mot de europeiska länderna, enligt tidningen.

Han anklagar Ukraina för att ha ”försenat och stört förhandlingarna” mellan Ryssland och USA.

Samtidigt påstår han att Kyiv agerar ”på begäran av britterna och européerna, som vill att konflikten ska fortsätta”.

– Vi ser att det är Ukraina som inte vill lösa de problem som hopar sig. Vi kommer att förmedla till våra amerikanska kollegor att Ukraina tyvärr stör den nödvändiga dialogen, säger Kirill Dmitrijev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset rusar – ”risk för eskalering”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen