Centern föreslår ny partiledare

2023 01 11

Muharrem Demirok föreslås bli ny partiledare för Centerpartiet.

Det meddelar Centerns valberedning på en pressträff.

– I Muharrem ser vi en trygg person. Han står stadigt i alla typer av situationer, han är van att leda andra och är van att få andra med sig, säger valberedningens ordförande Jan Andersson och tillägger:

– Muharrem är öppen och lyssnande i sitt ledarskap. Han har en ideologiskt kompass, kan samla hela partiet och kan locka väljare över hela landet. Valberedningen är övertygade om att Muharrem kan leda Centerpartiet till valframgångar.

Daniel Bäckström – som tillsammans med Muharrem Demirok och Elisabeth Thand Ringqvist har kandiderat till partiledarposten –  föreslås bli Centerpartiets första vice ordförande.

Ulrika Liljeberg, riksdagsledamot från Dalarna och Centerns rättspolitiska talesperson, föreslås bli partiets andra vice ordförande.

Den 2 februari ska Centerpartiet hålla en extrainsatt partistämma. Då ska en ny partiledare väljas.

”En tuff resa”

På pressträffen kommenterar Muharrem Demirok nomineringen.

– Det är en stor dag för mig. Jag står ödmjuk inför det förslaget som valberedningen har presenterat, men jag känner mig också redo och motiverad om medlemmarna visar mig förtroende.

– Det har varit en lång process. Partiledarturnén har pågått sedan oktober, fortsätter Demirok och tillägger:

– Men för mig har det även varit en tuff och personlig resa. Jag har fått möta händelser som ligger långt tillbaka i mitt eget liv. Men framför allt så har det varit en väldigt givande resa. Under resans gång har det sakta men säkert vuxit fram en bild över de utmaningar som Centerpartiet och Sverige står inför.

Två fall av misshandel

Under C-kandidaternas partiledarturné har det framkommit att Muharrem Demirok dömdes för två fall av misshandel på 90-talet. Något som han själv har uttalat sig om.

– Det är två händelser som påverkat mig och som jag dolt bakom en mur av skam, skuld och ånger. Händelser som präglat vem jag är och vem jag vill vara, skrev han i ett inlägg på Facebook.

Han tillade:

Jag hoppas att medlemmarna kommer kunna se mig för den jag är idag och min politiska gärning. Inte utifrån två misstag jag gjorde när jag var yngre.

Fakta Muharrem Demirok

- Född: 1976 i Huddinge, Stockholms län.

- Bor: I Linköping med Sara, våra tre barn samt vår hund Allan.

- Utbildning: Kandidatexamen i statsvetenskap, Linköpings universitet

- Riksdagsledamot och utbildningspolitisk talesperson. Ledamot i partistyrelsen samt i Centerpartiets verkställande utskott.

- Tidigare uppdrag: Kommunalråd i Linköping, ordförande i Centerpartiets kommunala sektion fram till 2022.

- Övrig erfarenhet: Ordförande för Åtvidabergs FF, egenföretagare samt styrelseledamot i diverse bolag och föreningar.

- Föreslås att ta över som ny partiordförande i Centerpartiet

Källa: Centerpartiet

Text: Redaktionen


Kan komma 70 millimeter – varning i tre län

2026 07 07

SMHI varnar för skyfallsliknande regn i tre län.

Det fina sommarvädret har kommit av sig och på tisdagen väntas regn och skurar på många håll runt om i landet.

I synnerhet ser det ut att regna mycket i Örebro, Värmland och delar av Västra Götaland.

Där har SMHI utfärdat gula varningar – och lokalt kan så mycket som 70 millimeter vara att vänta.

Varning i tre län

På eftermiddagen och kvällen i morgon tisdag drar ovädret in.

Det är risk för skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge upp mot 70 millimeter på kort tid. 

– Under tisdag eftermiddag och kväll rör sig västerifrån ett område med regn eller skurar som kan bli kraftiga eller mycket kraftiga och lokalt ge stora regnmängder, 35-70 mm, på kort tid. Även inslag av åska kan förekomma, framhåller SMHI.

SMHI uppmanar

Vädermyndigheten varnar för att översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. 

De går ut med tre uppmaningar till folk som påverkas av ovädret:

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Undvik att köra genom vattensamlingarna. 

- Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten. 

Läs mer: Ryska oljepriset kollapsar

Blåsigt i södra Sverige

Regnskurar är att vänta på de flesta håll runt om i landet imorgon.

I södra Sverige blir det även tidvis blåsigt.

Detta i samband med ett lågtryck över Sydnorge som fördjupas och rör sig österut över landet.

Här kan det bli 20 grader

Blåsigast ser det ut att bli i sydvästra Götaland under tisdag eftermiddag samt Öland och Gotland under natten mot onsdag med upp till mycket hårda vindbyar eller stormbyar. 

– I södra Sverige väntas allmänt 14-18 grader och längst i norr 8-14. Möjligen kan temperaturen nå upp till 20 grader i östra Svealand, meddelar SMHI.

Läs mer: Storbritannien bekräftar – har tvingats skicka upp stridsflyg

Foto: P. Julia

Text: Redaktionen


7 juli 2026

Lågprisjätte utklassar matjättarna – 20 procent billigare

2026 07 07

Det lönar sig mer än någonsin att jämföra priserna mellan olika butiker.

Den slutsatsen drar oberoende Matpriskollen efter en ny undersökning.

Enligt siffror från slutet av juni visar det sig nämligen att det är 26 procent dyrare att köpa frukt- och grönsaker hos matjättar som Coop och Hemköp jämfört med Lidl.

Omvänt blir lågpriskedjan därmed cirka 20 procent billigare när det gäller nämnda sortiment.

– En intressant iakttagelse är att frukt och grönt, som ofta pekas ut som dyrt, faktiskt är den kategori som ökat minst i pris sedan 2022. Grönsakerna har blivit billigare det senaste året. Bären, framför allt lingon och hallon, har dock stigit rejält – det beror på en liten skörd sedan antalet utländska plockare uteblivit, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

Coop har sänkt mest

Nya siffror visar också att det är Coop, som flera gånger pekat ut som landets dyraste matkedja, som sänkt ordinariepriserna mest det senaste året (-6,2 procent). 

Willys (-4,8 procent) och Hemköp (-5,1 procent) är de som sänkt minst.

Men dessa siffror visar inte hur stora skillnaderna är inom specifika livsmedelskategorier, understryker Matpriskollen.

– Jag tror inte konsumenten har hängt med i svängarna senaste året! Maten blir faktiskt inte dyrare utan billigare, även utan momssänkningen. Några exempel: potatis är nu 20 procent billigare än förra året, och Arlas ostklassiker, smör, kvarg, olivolja, bryggkaffe, lök, mjukost, ris och lax är alla 10–15 procent billigare i genomsnitt, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Valuta lyfter efter hyllning från Trump

Utreder nya momssatser

I våras sänktes matmomsen tillfälligt från 12 till 6 procent. En förändring som gäller fram till och med 31 december 2027.

Igår meddelade dock regeringen att det ska utredas om olika livsmedel kan beskattas med olika momssatser.

– Vi vill undersöka hur momsen på livsmedel kan differentieras för att hålla nere kostnaderna för hushållens inköp av särskilt nödvändiga matvaror som många hårt arbetande svenskar köper varje vecka, säger finansminister Elisabeth Svantesson.   

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen