Carl Bildt rasar – ”från absurt till farligt”

2025 01 07

Tidigare statsministern och utrikesministern Carl Bildt (M) rasar mot en utveckling som han menar har gått ”från absurd till farlig”.

Carl Bildt (M) är en av Sveriges mest erfarna makthavare, och har bland annat varit statsminister och utrikesminister.

Även om Bildt sedan länge har slutat som minister så har han fortfarande starka åsikter om vad som händer i världen.

Nu rasar Carl Bildt – mot USA:s tillträdande president Donald Trump.

”Politisk kärnvapendetonation”

Under tisdagen sade Donald Trump att han inte utesluter att använda sig av militären till hjälp för att ta kontroll över Grönland och Panamakanalen, vilket bland annat CNN har rapporterat.

Trump har också gjort uppmärksammade uttalanden om Kanada som ”den 51:a delstaten”.

Tidigare statsministern och utrikesministern Carl Bildt rasar mot Trumps kommentarer i flera engelskspråkiga inlägg på X.

Bildt nämner bland annat Donald Trumps son, Trump Jr och dennes resa till Nuuk på Grönland, och kallar Donald Trumps uttalanden för en ”politisk kärnvapendetonation”.

– Trump Jr:s fyra timmar privata besök i Nuuk, åtföljt av ganska påstridiga kommentarer från dennes far om USA:s ambitioner för Grönland, var något av en politisk kärnvapendetonation i relationen till det allierade Danmark, kommenterar Carl Bildt på X.

Men det är inte det enda som Bildt har att säga.

”Från det absurda till det farliga”

Vissa anser att Donald Trumps utspel om bland annat Grönland, som ägs av Danmark – en allierad till USA inom ramen för Nato – är absurda.

Men Carl Bildt menar att de är mer än så.

Han anser att Trumps utsagor är på väg att gå från att vara absurda – till att vara farliga.

– Idag uteslöt Trump åtminstone att använda amerikanskt militärt våld mot Kanada – men han uteslöt inte att använda det mot Danmark om högre tullar inte skulle räcka för att få dem att komma överens i Grönlandsfrågan.

– Det här rör sig snabbt från det absurda till det farliga, menar Carl Bildt i kommentaren på X.

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


Socialtjänsten larmar efter ny lagstiftning – ”Oacceptabelt”

2025 08 12

En ny lagstiftning kan resultera i fler fall för Socialtjänsten.

I år gäller en ny lagstiftning för internationella bärplockare.

Migrationsverket tillåter numera inte alls lika många thailändska bärplockare att komma till Sverige.

Det kommer troligtvis leda till ökade bärpriser och att fler människor från EU kommer till Sverige för att plocka bär, utan att vara knutna till en svensk arbetsgivare, rapporterar SVT.

Tältläger och missförhållanden

Det är vanligt att människor från fattigare länder inom EU, som kommer för att plocka bär i Sverige, sätter upp tältläger i skogen som man bor i.

En ökad tillströmning av människor innebär troligtvis större tältläger.

Enligt Socialtjänsten ser levnadsförhållanden olika ut i olika läger, men ibland är de under all kritik.

Det är inte heller ovanligt att hela familjer bor i dessa tältläger, och Socialtjänsten förbereder sig nu för att ingripa.

I Gävleborg samverkar kommun, polis, socialtjänst och länsstyrelse för att hantera problemet.

– Vi har en samverkansplan och stämmer av veckovis under hela bärsäsongen. Det är oacceptabelt att barn, unga och vuxna får leva så här, säger Tereza Vanova Benke på Söderhamns socialtjänst, till SVT.

Priserna rusar

Sedan tidigare har flera bärföretag flaggat för att den nya begränsningen av arbetskraft kommer leda till stigande priser.

De svenska bären riskerar nu att ruttna bort och livsmedelsindustrin tvingas importera från andra länder.

– Ett normalt år plockas runt sju till åtta procent av skogens bär. I år kanske det blir en till två procent, säger Fredrik Reinholdsson som är vd för ett av Sveriges största bärhandlarföretag, till SvD.

Kraftig minskning

Stora missförhållanden har de senaste åren uppmärksammats inom den svenska bärindustrin.

Det har handlat om arbetstider på över tolv timmar om dagen, trånga och slitna boenden och låga löner.

Det är bakgrunden till den nya lagstiftningen.

Svenska bärföretag ansökte i år om arbetstillstånd för totalt 2 400 bärplockare från Thailand.

Endast 89 arbetstillstånd beviljades.

Arkivfoto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


JUST NU: Alla EU-ledare ställer samma krav – förutom Orban

2025 08 12

EU-ländernas ledare ställer krav inför det kommande mötet mellan Trump och Putin.

Tidigt på tisdagsmorgonen kommer ett tydligt meddelande från EU.

Ledarna för 26 av 27 EU-länder ställer krav på att Ukrainas framtid bör bestämmas av det ukrainska folket.

Det finns bara en EU-ledare som inte skrivit under, Ungerns premiärminister Viktor Orban.

EU:s krav

EU-ledarna meddelar att de “välkomnar president Trumps insatser för att få ett slut på Rysslands anfallskrig mot Ukraina och uppnå en rättvis och varaktig fred och säkerhet för Ukraina”.

– En rättvis och varaktig fred som skapar stabilitet och säkerhet måste respektera internationell rätt, inklusive principerna om självständighet, suveränitet, territoriell integritet och att internationella gränser inte får ändras med våld, menas det.

Inte Ungern

EU-ledarna skriver att Ukrainas folk måste ha friheten att bestämma över sin framtid.

– Vägen till fred i Ukraina kan inte beslutas utan Ukraina. Meningsfulla förhandlingar kan endast äga rum i samband med ett eldupphör eller en minskning av fientligheterna.

Mot slutet av meddelandet framgår dock ett tydligt undantag från underskrifterna:

– Ungern ansluter sig inte till detta uttalande.

“Kommer fortsätta”

EU skriver att de i samordning med USA och “andra likasinnade partner”, kommer att fortsätta att ge politiskt, finansiellt, ekonomiskt, humanitärt, militärt och diplomatiskt stöd till Ukraina, som “utövar sin inneboende rätt till självförsvar”. 

De kommer också att fortsätta att upprätthålla och införa restriktiva åtgärder mot Ryssland.

“Del av garantier”

Europeiska unionen understryker även Ukrainas “rätt att välja sitt eget öde” och kommer att fortsätta att stödja Ukraina på dess väg mot EU-medlemskap.

– Ett Ukraina som kan försvara sig effektivt är en integrerad del av alla framtida säkerhetsgarantier. Europeiska unionen och medlemsstaterna är beredda att ytterligare bidra till säkerhetsgarantier utifrån sina respektive befogenheter och kapaciteter, i enlighet med internationell rätt.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen