Carl Bildt i uppmärksammat uttalande om Taiwan

2023 04 12

EU bör inte stödja ett självständigt Taiwan.

Den slutsatsen drar tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt.

Bildt anser att EU bör hålla fast vid synen om ”Ett Kina”.

– EU-synen på Taiwan-frågan måste vara att vi håller fast om idén om ”Ett Kina”, och följaktligen inte stödjer Taiwans oberoende. Men varje lösning på frågan måste vara fredlig och vi måste resolut motsätta oss all kinesiska användning av våld, skriver han i ett inlägg på Twitter. 

Avvägning för EU

Frankrikes president Emmanuel Macron har även uttalat sig om hur EU bör agera gällande Taiwan. 

Macron besökte nyligen Kina. Där träffade han den kinesiska diktatorn Xi Jinping.

Efter mötet betonade presidenten att EU inte bör välja sida i konflikten, där stormakterna Kina och USA står på varsin sida.

Peking vill att Taiwan ska ”återförenas” med det kinesiska fastlandet och har inte uteslutit att använda militära medel för att uppnå detta.  Washington har å sin sida framhållit att man är redo att stödja och försvara Taiwan militärt.

– Den stora risken som Europa står inför är att vi fastnar i konflikter som inte är våra. Vi får inte trassla in oss i världslig oreda, sa Macron efter mötet med Xi Jinping.

Ett uttalande som väckt starka reaktioner.

Kritiker menar att EU bör ställa sig på USA:s sida i konflikten och pekar på att Washington stöder europeiska Ukraina i kriget mot Ryssland.

Stor militärövning

Endast några timmar efter att Macrons flygplan lyfte från Kina inledde diktaturen storskaliga militärövningar runt om Taiwan.

Övningarna var ett svar på den taiwanesiske presidenten Tsai Ing-Wens tio-dagars diplomatiska turné i centralamerikanska länder.

Under sin resa träffade Tsai Ing-Wen bland annat den republikanske talmannen Kevin McCarthy.

Vill isolera ön 

Peking har vid upprepade tillfällen hotat att invadera Taiwan de senaste åren.

Samtidigt bedriver Kina en hårdför utrikespolitik som syftar till att isolera den demokratiska ön genom att tvinga andra länder att erkänna den som en del av "Ett Kina".

Peking kräver därför att länder avsäger sig formella förbindelser med regeringen i Taipei.  

Taiwan har formellt aldrig förklarat sig självständigt från fastlandet, men är i princip en självständig stat med egen valuta och ett eget politiskt system.

Foto: Riksdagen resp President of Russia

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen