Carl Bildt går till angrepp – ”Lever i en fantasivärld”

2025 03 29

Tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt (M) rasar i en intervju i SVT:s Aktuellt.

Carl Bildt har varit både statsminister och utrikesminister i borgerliga regeringar, och är en av Sveriges mest kända politiska profiler, inte minst när det gäller utrikespolitik.

Och Bildt backar inte för att uttrycka sig skarpt om vad som händer i världen.

I kvällens Aktuellt går Bildt till rasande angrepp – mot USA:s vicepresident JD Vance och president Donald Trump.

”Taget ur tomma luften – i bästa fall”

JD Vances blixtvisit på Grönland på fredagen är ingenting som imponerar på den tidigare stats- och utrikesministern.

Under sitt besök på Grönland höll Vance ett tal till soldater på en amerikansk militärbas, och gick bland annat till angrepp mot Danmark.

– Vårt meddelande till Danmark är enkelt – ni har inte gjort ett bra jobb, sade JD Vance, som bland annat anser att Danmark inte investerat tillräckligt i Grönlands säkerhet.

Nu går Carl Bildt till angrepp mot JD Vance.

– En hel del av det Vance säger är fullständigt taget ur tomma luften – i bästa fall, säger Bildt till SVT.

”En liten fantasivärld”

Trump-administrationen vill att Grönland (som idag tillhör Danmark) ska bli en del av USA, och enligt Vance skulle det vara en fördel för Grönland eftersom ön då skulle hamna under amerikanskt säkerhetsparaply.

Ett argument som Carl Bildt inte ger mycket för.

– Det är ju ett amerikanskt paraply. Grönland ligger i Nato. USA är medlem i Nato, som bekant, även Danmark, man har ett gemensamt försvar, säger Bildt.

JD Vance har också pratat om ryska och kinesiska intrång, men även det argumentet avfärdas av Bildt, som menar att ryska och kinesiska fartyg inte ens varit i närheten av Grönland.

Carl Bildt är därför minst sagt kritisk till både Vance och Trump.

– De lever i en liten fantasivärld som de har hittat på själva för att de av någon anledning vill ta över Grönland, säger Bildt till kanalen.

Frederiksen: ”Orättvist”

Även Danmarks statsminister Mette Frederiksen har uttalat sig om JD Vances besök på Grönland, och försvarat sitt land mot den amerikanska vicepresidentens angrepp. Frederiksen påpekar att Danmark och USA länge har varit allierade.

– Därför är det ett orättvist sätt att beskriva Danmark, säger Frederiksen om orden från JD Vance, enligt Berlingske.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har också ännu en gång uttryckt sitt stöd för Danmark efter JD Vances verbala angrepp mot landet.

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

2025 07 04

Flera kunder nekas i dörren till Liseberg.

Larmet kommer efter att en familj oväntat stoppats i entrén till den populära nöjesparken i Göteborg.

12 500 kronor rök från kontot

Lena Ström och hennes familj hade köpt biljetterna till Liseberg i appen och åkt 35 mil från Ronneby. När de kom fram till parken stötte familjen på problem.

Enligt personalen hade enbart åkbanden registrerats i köpet och allihop nekades därför att komma in eftersom inträdet inte ansågs vara betalt, rapporterar TV4.

Då uppmanades Lena Ström att göra betalningen på nytt. Totalt gjordes tre försök att betala, men utan någon bokningsbekräftelse.

Däremot drogs pengarna på Lenas konto – 12 500 kronor hade hon behövt lägga ut på köpen.

Då fick familjen nog.

– Jag sa bara att vi får åka hem då. Så då gick vi därifrån med 12 500 kronor borta. Och inga biljetter, säger Lena Ström.

Fick ställa in

Familjen tycks inte vara den enda som råkat ut för samma sak.

Lena Ström menar att kassapersonalen framhöll att problemet är vanligt. Det uppges ske cirka tio gånger varje dag och pågått i över två år.

Hon berättar att barnen blev jätteledsna och att ingen kompensation erbjöds. Inte ens en ursäkt från Liseberg fick familjen, enligt Lena. Pengarna ska komma tillbaka efter tre till fem dagar, men inplanerade aktiviteter fick ändå ställas in.

– Vi skulle gå på museum och vattenland resten av veckan. Men pengarna är borta.

Svaret: få köp som går fel

Liseberg har svarat på kritiken.

Enligt dess presstalesperson Clara Rosendal är det få köp som blir fel, i relation till hur många gäster som besöker parken. 

Hon förklarar också att tekniska faktorer, bankproblem, eller kundens kreditvärdighet kan påverka varför ett köp avbryts. Enligt Liseberg tog parken inte emot någon betalning från Lena och hon ska ha pengarna åter på kontot inom tre till fem dagar. 

LÄS MER: Virusvarning i Lisebergsbyn

Är billigare online

På Lisebergs hemsida skriver nöjesparken att besöken inte behöver förbokas. Däremot erbjuds kunden ett lägre pris om så sker.

Du får alltid bäst pris på liseberg.se, framhåller parken.

– Har du inte möjlighet att betala eller köpa online så är du välkommen att köpa dina biljetter på plats.

Det understryks också att Liseberg eftersträvar att gå kunden till mötes.

Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, skriver nöjesparken.

Foto: Stefan Karlberg/Liseberg

Text: Redaktionen


“Katastrof” förutspås imorgon – turister avbokar i rasande fart

2025 07 04

Panikslagna turister har börjat avboka sina resor.

Anledningen är en kontroversiell “förutspådd” katastrof som påstås ska inträffa i början av juli.

Enligt mangaförfattaren Ryo Tatsuki, kommer nämligen en jordbävning att utlösa en “massiv tsunami” mot Japan runt den 5 juli, alltså imorgon.

Den så kallade prognosen har “utlöst panik” och fått tusentals turister att ställa in sina resor, rapporterar Le Monde.

Enorma vågor kommer att stiga i alla riktningar. Tsunamier kommer att ödelägga länderna kring Stillahavsområdet. En tsunami som är tre gånger kraftigare än den stora jordbävningen i östra Japan i mars 2011 kommer att drabba den sydvästra delen av landet, påstår författaren enligt tidningen.

Folk tar ryktet på allvar

Manga är en central del av Japans kultur och vardagsliv och genren har ett stort inflytande på exempelvis utbildning och underhållning i hela Asien.

Det är därför många som tar författarens varning på allvar. Enligt japanska myndigheter har exempelvis resebokningarna från Hongkong till till Japan störtdykt med 50 procent.

– Intresset för att resa till Japan minskar. Ryktets inverkan är obestridlig, säger Shinji Hiraj, guvernör i den japanska staden Tottori.

"Saknar vetenskaplig grund"

“Prognosen” har gett upphov till “verklig panik”, skriver Le Monde.

Framför allt är det taiwanesiska, kinesiska och sydkoreanska turister som ställer in sina resor.

Till följd har japanska myndigheter gått ut offentligt för att försöka lugna ned paniken. Japan understryker att det är omöjligt att förutse jordbävningar med aktuell vetenskap.

– Låt er inte påverkas av katastrofinformation som anger ett datum. Vi avråder starkt från att agera irrationellt av rädsla, framhåller Japans meteorologiska byrås generaldirektör Rypichi Nomuyra i ett uttalande.

LÄS MER: Svenskar i Grekland förvarnas – kan åka hem med skyhög räkning

Även forskare och experter har påtalat samma sak.

Profetior om tidpunkten för jordbävningar har ingen vetenskaplig grund. Om en jordbävning inträffar i juli skulle det vara en ren slump, säger Naoya Sekiya, forskare inom katastrofinformation och professor vid Tokyos universitet, till Japan News.

Ryktena om naturkatastroferna, och de inställda resorna, har lett till att flera japanska flygplatser fått skära ned på antalet flyg.

Foto: VOO QQQ

Text: Redaktionen