Byggnad har rasat i Ryssland

2022 12 12

En ny storbrand rasar i Ryssland.

Ett köpcentrum i Balasjicha strax öster om Moskva har kollapsat efter en ny stor eldsvåda, rapporterar det oberoende belarusiska mediebolaget Nexta.

– Det brinnande köpcentret Stroypark har kollapsat, framhåller nyhetskanalen på Twitter. 

– En person har förts till sjukhus efter att ha andats in giftiga ångor, uppger brittiska Evening Standard.

Andra gången på kort tid

Det är den andra storbranden i Ryssland på endast fyra dagar. 

– Branden uppges har spridit sig till ett område på 10 000 kvadratmeter, rapporterar Nexta med hänvisning till den lokala räddningstjänsten.

Nyhetskanalen har även publicerat videoklipp som visar hur byggnaden står i lågor och hur ett stort rökmoln stiger mot himlen.

Orsakades av regn

Det ryska ministeriet för nödsituationer har kommenterat eldsvådan.

De uppger att branden utlöstes av en kortslutning som i sin tur orsakats av ett kraftigt regnoväder. 

Andra branden på kort tid

Det är det andra köpcentret i Ryssland som brinner ner till grunden på kort tid.

För fyra dagar sedan stod ett köpcenter i nordvästra Moskva i lågor.

Branden spred sig till ett område på 7 000 kvadratmeter. En person dog.

Ryska myndigheter har inte uteslutit att förra veckans brand var anlagd. Det är dock inte fastställt vad som orsakade branden eller om den har en koppling till Rysslands anfallskrig i Ukraina.

Enligt vittnesmål från platsen hördes flera explosioner i området i samband med att köpcentret fattade eld.

– På sociala medier vittnar flera invånare om höga smällar, rapporterade brittiska The Mirror.

Vittnen har även framhållit att branden startat på taket av byggnaden.

Brandlarmen var avstängda

Senare har det framkommit att köpcentrets brandlarm var avstängda under fredagen på grund av pågående byggnadsarbete, erfar brittiska Daily Star.

– I en ytterligare, lite märklig och mirakulös uppdatering rapporterar lokala ryska medier att endast en butik lyckades överleva branden, skriver tidningen.

Inne i köpcentret fanns en liten blomsteraffär inrymd i ett växthus.

– Lågorna var bara några meter från butiken, men strukturen av glas och metall som omger affären lyckades hålla eldsvådorna borta, uppger den brittiska tidningen. 

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen