Butiker tvingas ta bort kött från hyllorna

2021 11 07

Flera livsmedelsbutiker i Örebro känner sig nu tvingade att ta bort stora mängder kött från butikshyllorna.

– Det är jättefrustrerande, säger ICA-handlaren Patrik Malmberg till SVT.

På vanliga öppettider

Orsaken är att butikerna drabbats av omfattande stölder inne i butikerna på vanliga öppettider. Det kan handla om flera tusen kronor vid ett enskilt tillfälle.

Får jaga tjuvar

– Det är jättefrustrerande, vi vill lägga tid och energi på att vara en bra butik och göra våra kunder nöjda. Men nu får vi jaga tjuvar istället och det är inte alls kul, säger Patrik Malmberg, ICA-handlare på Ekershallen, till SVT.

Inte för egen konsumtion

Han berättar om hur folk kan komma in i affären och gå fram och totalt rensa hyllor på kött men även fisk och han misstänker att det inte handlar om egen konsumtion.

– Vi vet inte exakt vart det tar vägen, säger han till SVT.

Polisen i Polisregion Bergslagen misstänker att varor säljs vidare till andra företag som i sin tur för ut varorna på marknaden.

Får kontakta personalen

För att hantera problemen med butikstjuvarna känner sig flera butiker helt enkelt tvingade att ta bort kött från hyllorna och bara ha några fåtal paket ute i butiken. Vill kunderna ha mer får de kontakta personalen.

Så illa är det just nu

– Här ser vi en tom köttdisk. För vi kan inte ha köttet ute i butiken. Vi fyller på något enstaka paket i stöten och sen får kunderna säga till om de vill ha mer. Så illa är det just nu tyvärr, säger ICA-handlaren Patrik Malmberg till SVT.

ANALYS

Stölderna resulterar i en rad problem varav förlorade intäkter kanske är det som är enklast att mäta men otrygg arbetsmiljö för butikspersonalen är en annan påtaglig och negativ följdeffekt. Butikerna vittnar om bra samarbete med polisen som engagerat sig i frågan men det är förfärligt att man inte ens ska kunna ha matvaror ute i butikerna utan att drabbas av stölder.

Forskning viktig i kampen mot brottsligheten

Inom politiken har forskning och innovation blivit en viktig fråga och det finns till och med en forskningsminister i form av Matilda Ernkrans (S). Hennes formella titel är minister för högre utbildning och forskning.

Just forskning, innovation och uppfinningar blir allt mer kopplat till kampen mot brottsligheten. En intressant fråga är om man kan komma på olika uppfinningar och innovationer för att mer effektivt än i dag motverka stölder i butiker.

Internationellt problem

Kött- och fiskstölderna är exempel på väldigt konkreta och handfasta problem som är lätt för allmänheten att se framför sig rent visuellt. Och problemet finns även globalt så kanske finns det redan effektiva lösningar i andra länder.

Kampen mot brottsligheten är ofta en kamp där uppfinningar och tekniska framsteg bidrar med många viktiga metoder. Kameraövervakning är ett bra exempel.

Foto: Ica-gruppen, Jessica Gow

[yop_poll id="864"]

11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen