Butiker riskerar konkurs

2024 04 13

En stor kris i detaljhandeln innebär att många butiker riskerar konkurs.

Det råder en tuff situation i detaljhandeln just nu.

Det beror på de senaste årens ekonomiska problem, däribland inflationen.

Den har satt press på hushållen, vilket i sin tur ställer till problem för detaljhandeln.

Hela 402 bolag ligger risigt till, enligt en granskning från Market.

Svårt konkurrera

De stora lågpriskedjorna går som tåget när människor vill handla billigt.

– Nästan alla människor har jagat och jagar lägre priser. Det är bara att titta på de enorma tillväxttalen för Willys och Lidl, förklarar detaljhandelsanalytikern Jonas Arnberg i en kommentar, enligt DI.

Men för de mindre butikerna innebär det att det blir väldigt svårt att konkurrera.

– Samtidigt är det extremt tufft för mindre butiker med sjunkande volymer och inga marginaler att försöka möta lågpriskedjorna för att inte riskera att tappa ännu fler kunder, tillägger han.

Prekär situation

Hushållens försämrade ekonomi sedan 2022 har alltså medfört lägre försäljning för många företag inom detaljhandeln.

Samtidigt har de också fått högre kostnader på grund av bland annat inflationen och räntan.

Därför befinner sig många av bolagen nu i en mycket prekär situation.

De 402 bolag som enligt Market befinner sig i djup kris är företag som redovisar en soliditet på under fem procent i sina senaste årsredovisningar, rapporterar tidningen.

Runt 30 av bolagen på Markets lista har redan tvingats ansöka om konkurs. Som exempel nämns sko- och accessoarbolaget Rizzo Group, som ansökte om konkurs i början av april.

Beteendet förändras

Krisen i detaljhandeln har varit omdiskuterad de senaste två åren.

Redan 2022 varnade Svenska Handels analysinstitut, HUI, för den värsta krisen sedan 90-talet.

Kriser förändrar också konsumenternas beteende, vilket detaljhandeln kan behöva ta fasta på.

– Vanligtvis är det inte mycket som får kunder att förändra sina beteenden. Men en kris på den här nivån förändrar konsumentbeteenden i grunden, sade Jonas Collinder, forskare i konsumentbeteende, i samband med en expertpanel som Market hade 2023.

Foto: H Fin

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


21 maj 2026

Nästan dubbel avgift för pensionärer

2026 05 21

Äldre personer i Sverige betalar betydligt mer än många yngre.

Många svenskar sparar i fonder.

Men generellt betalar äldre svenskar nästan dubbelt så höga avgifter som yngre personer, enligt färska siffror från Finansinspektionen.

– Billiga indexfonder har fått större genomslag under senare år. Yngre sparare använder oftare digitala plattformar där sådana produkter är vanliga, säger Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark, i ett uttalande.

Nästa dubbelt

Bland personer mellan 35 och 44 år sparar omkring hälften i passiva fonder, exempelvis indexfonder.

Men bland de som är över 64 år är det endast 20 procent som väljer den typen av fonder.

I genomsnitt betalar den yngre gruppen 0,6 procent i avgift för aktiefonderna. För den äldre gruppen är motsvarande siffra 1,1 procent, enligt Finansinspektionen.

– Äldre sparare kan samtidigt ha äldre innehav som inte har bytts ut i samma takt, till exempel för att innehaven ligger på en fonddepå och att en försäljning sannolikt innebär att spararna behöver betala en kapitalskatt, säger Moa Langemark.

Stora skillnader

Skillnaderna mellan de passiva globalfonderna och de aktivt förvaltade fonderna är stor.

Medianavgiften för de passiva är 0,35 procent. Motsvarande avgift för de aktivt förvaltade är 1,25 procent.

– Den som har sparat länge kan ha mycket att vinna på att se över sina fondavgifter. Även små skillnader i avgift kan få stor betydelse för avkastningen när sparandet växer under många år, säger Moa Langemark.

LÄS MER: Vill göra om ROT-avdraget – ska inte gälla alla

Så sparar de olika åldersgrupperna

Andelen som sparar i passiva fonder:

- 18–24 år: cirka 30 procent

- 25–34 år: cirka 45 procent

- 35–44 år: cirka 50 procent

- 45–54 år: cirka 35 procent

- 55–64 år: cirka 30 procent

- 64+ år: cirka 20 procent

I genomsnitt betalar de olika åldersgrupperna följande avgift för valda fonder:

- 18–24 år: 0,9 procent

- 25–34 år: 0,65 procent

- 35–44 år: 0,6 procent

- 45–54 år: 0,8 procent

- 55–64 år: 0,95 procent

- 64+ år: 1,1 procent

Källa: Finansinspektionen

LÄS MER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Foto: Andrea Piacquadio

Text: Redaktionen