Bussförare och passagerare knivhuggna – Flera misstänkta jagas

2021 12 04

En busspassagerare och en bussförare har utsatts för en knivattack i Göteborg.

Det rapporterar SR som uppger tre personer försvann från brottsplatsen.

Angrep föraren

Vittnen uppger att de tre personerna hamnade i bråk med busschauffören. En av gärningsmännen gick till angrepp mot föraren varpå en av busspassagerarna ryckte in och försökte gå emellan. Men gärningsmannen drog fram en kniv och både föraren och passageraren som försökte hjälpa till blev attackerade och höggs med kniven rapporterar GP.

Drog i nödbromsen

Tumultet ska ha inletts med att en fjärde person, som kan ha varit vän med de tre andra personerna, drog i nödbromsen och sprang sedan från platsen, uppger Aftonbladet. De andra tre stannade var på platsen varpå det uppstod bråk med bussföraren.

Drog kniv

En av de tre gärningsmännen drog kniv och högg den i benet på bussresenären som grep in.

– En passagerare går emellan i bråket och blir då knivskuren i låret, säger Göteborgspolisen till Aftonbladet.

Han är i 60-årsåldern och bedöms vara lindrigt skadad.

Läget är allvarligt

Den 30-åriga bussföraren drabbades av värre skador enligt tidningen och har förts till sjukhus med ambulans och bedöms vara allvarligt skadad.

– Läget är allvarligt men stabilt, säger Ingrid Fredriksson vid Sahlgrenska Sjukhuset pressjour, till GP.

Han ska enligt Expressen ha huggits i armhålan.

Bussbolaget bekräftar

Västtrafik bekräftar att en av deras förare blivit knivskadad.

Även passageraren fick föras till sjukhuset med ambulans.

Otroligt allvarligt

– Generellt kan man säga att det är otroligt allvarligt om en person ska behöva drabbas av något sådant här under sin arbetstid. Det är naturligtvis ingenting någon ska behöva vara med om, presskommunikatör säger Henrik Kjellberg vid Västtrafik till GP.

Flera busslinjer stoppade

Händelsen inträffade nära Backa Kyrkogata på Hisings Backa i Göteborg och en omfattande polisinsats pågår nu i området.

På grund av knivattacken har busslinjerna 18, 19, 45, 142 och 143 stoppats i Hisings Backaområdet enligt GP.

Mordförsök

Den brutala attacken på bussföraren och passageraren betecknas som mordförsök och grov misshandel och polisinsatsen riktar in sig på de tre personer som lämnade platsen efter attacken.

Hoppas på kamerabilder

Polisen klargör att det flera vittnen till attacken och man har säkrat övervakningsfilm från fordonet. Polisen har även hunnit höra flera andra resenärer på bussen.

– Det finns förhoppningsvis två kamerabilder från bussen så chansen är stor att vi har dem på bild, säger polisen till GP.

Arkivfoto: Polisen Göteborg City FB


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen