Buss har vält – stor räddningsinsats

2023 06 14

En buss har vält på E20 i Laxå

Bussen ska ligga på sidan i ett dike.

– Fordonet ligger i riktning söderut. Motorvägen ska inte vara blockerad. Bussen ligger i diket. Dock är det enfiligt på sträckan, uppger polisen i ett uttalande.

Enligt Anders Dahlman, som är presskommunikatör vid polisen region Bergslagen, har bussen vält.

– Det ska röra sig om en buss som har vält och ligger på sidan. Det skall finnas flertalet passagerare på bussen, både vuxna och barn, säger han till SVT Nyheter.

Både barn och vuxna

Flera polispatruller har larmats till platsen.

Även räddningstjänst och ambulans har ryckt ut.

Ett 30-tal passagerare ska ha färdats i bussen – fem vuxna och 25 barn.

– Det är en fullstor turistbuss som gått av vägen och hamnat på sidan i diket. Samtliga ska ha tagit sig ut. Vi har många enheter på plats och just nu är det enkelfilig trafik förbi olycksplatsen, vilket ställer till det i trafiken, säger Daniel Langenbach, befäl vid räddningsregion Bergslagen, till SVT.

Uppdaterat skadeläge 

Vid 08.30-tiden uppger polisen att ingen har skadats allvarligt, rapporterar SVT. 

En ersättningsbuss ska skickas till platsen för vidare transport av passagerarna. 

P4:s trafikredaktion uppger att vägen kommer att stängas av under en kort stund. 

En bärgningsbil har beordrats till platsen, men bärgning kommer att ske senare, eftersom bussen ligger vid sidan av vägen.  

Flera trafikolyckor

Trafikolyckor har även inträffat i södra Sverige under onsdagsmorgonen.

I Malmö har en olycka skett vid Möllevångstorget.

En motorcykel och en MC uppges ha kolliderat, skriver polisen.

Det är i nuläget okänt om någon person kommit till skada i samband med olyckan.

Bil har voltat

I Helsingborg har polisen och räddningstjänst larmats om en singelolycka.

Polisen uppger att en bil kört av vägen och voltat.

Skadeläget är oklart.

Påkörd person

Även i Nybro har olyckan varit framme.

En person har blivit påkörd i en korsning, uppger polisen.

– Polis, räddningstjänst och ambulanssjukvård är på väg till olycksplatsen. Enligt initiala uppgifter har en bil kört av vägen och voltat, skriver myndigheten.

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläget.

Foto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen