JUST NU: Busch delade ut flera kängor i sitt Almedalstal

2022 07 05

KD-ledaren gick till attack mot både Socialdemokraterna och Centerpartiet.

Idag var det Kristdemokraterna och Ebba Buschs tur att hålla tal i Almedalen.

Hon gjorde det genom att inledningsvis skicka syrliga passningar och tuffa kängor mot den socialdemokratiska statsministern Magdalena Andersson – som hon anklagade för plagiat. Det rapporterar Expressen.

Busch: “Mitt tal för sex år sedan”

– Jag älskar Sverige och jag är stolt över att vara svensk, sade Andersson på sitt tal i söndags, vilket KD-ledaren påstod var en kopia av Buschs eget tal för “sex år sedan”.

“Vi får skicka en faktura”

– Sedan följer hon upp det med att det har blivit dyrt att vara svensk. Jag vände mig till Kullgren (partiets pressekreterare) och sa ‘kommer det en sak till får vi skicka en faktura till Sveavägen’, framhöll Busch framför Almedalspubliken.

Attackerade S

KD:s partiledare gick senare till stark attack mot Socialdemokraterna. Enligt Busch har partiets politik bidragit till en otryggare vardag för vanliga svenskar.

– Man stängs ute ur “Svenssonlivet” när trygga områden blir färre och bostadspriserna stiger, sade hon, och tillägger att hon vill ge polisen de resurser de behöver för att stoppa gängen, enligt Expressen.

“Bytt traktorn mot elsparkcykeln”

Även Centerpartiet fick sig en släng av sleven från Ebba Busch. Enligt KD-ledaren har Centern “bytt traktorn mot en elsparkcykel” och refererade till att elsparkcyklar “alltid tycks stå i mitten och blockera båda körriktningarna”.

– Har du tidigare röstat på Centerpartiet – rösta i år på Kristdemokraterna. Det är vi som kämpar för att du ska kunna leva “Svenssonlivet” också utanför innerstäderna, sade hon i SVT:s direktsändning av talet, och menade också att “en röst på C är en röst på MP”.

“Kulturradikal vänster”

Ebba Busch kallade även regeringen och dess samarbetspartiet för den “kulturradikala vänstern”. 

– De älskar att håna medelklassen. Låt dem hålla på då. I grunden är det synd om dem. De ser inte att vanliga människors vardagliga liv är det vackraste som finns. Ingen avantgardistisk musik är jämförbart med den skönhet som finns i att höra sina barn sjunga “Den blomstertid nu kommer”, sade Busch enligt SVT.

Foto: Kristdemokraterna resp Ninni Andersson Regeringskansliet


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen