SVERIGE: Bryter tystnaden om Erdogans bombningar

2022 11 25

Turkiets massiva robotattacker och flygangrepp mot kurdiska YPG och PKK i norra Syrien fortsätter.

Landets president Recep Tayyip Erdogan har bekräftat att Turkiet hittills har träffat 471 mål och att ”254 terrorister har neutraliserats”.

Samtidigt fortsätter presidenten att varna för att Turkiet kommer att inleda en markoperation.

– Vi fortsätter luftoperationen och kommer att slå hårt mot terroristerna på marken när det är lämpligt, sa Erdogan i det turkiska parlamentet tidigare i veckan.

Samtidigt pågår fortsatta Natoförhandlingar mellan Sverige och Turkiet. Efter Ungerns öppning återstår endast ett ja från Ankara för att Sverige ska bli en fullvärdig medlem av försvarsalliansen.

”Alla har rätt att försvara sig”

I en intervju med SvD betonar utrikesminister Tobias Billström (M) att Sverige för en ”gynnsam och positiv dialog med den turkiska regeringen kring det svenska Natomedlemskapet”.

När han får frågan om Turkiets offensiv i norra Syrien är rätt eller fel, svarar Billström:

– Alla stater har rätt att försvara sig mot terrorism och Turkiet har varit drabbat av detta. Vi följer naturligtvis utvecklingen noggrant. Sverige samråder inom EU om det här uppkomna läget och uppmanar alla parter till återhållsamhet och lugn. Det är viktigt att civila och civila objekt inte attackeras.

Krigsmateriel till Turkiet

I slutet av September öppnade Sverige för att återuppta en export av vapen till Turkiet.

Inspektionen för strategiska produkter (ISP) gav regeringen grönt ljus.

– För första gången sedan 2019 ger myndigheten tillstånd för följdleveranser av produkter till Turkiet som berörs av vapenexportlagstiftning, rapporterade SR Ekot.

Tobias Billström understryker att Sveriges ansökan om medlemskap i Nato har förändrat spelplanen.

– Sverige har en strikt exportkontroll när det gäller krigsmateriel och det är Inspektionen för strategiska produkter som är behörig tillstånds- och tillsyns­myndighet. Den fattar beslut självständigt efter att ha gjort en helhetsbedömning i varje enskilt ärende. Sveriges ansökan om medlemskap i Nato utgör också en förändrad försvars- och säkerhets­politisk omständighet. Den vägs in i en helhets­bedömning av ett ärende som rör export av krigsmateriel, säger han till SvD.

Foto: Axel Adolfsson resp President of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


7 jul 26

Höjd beredskap i halva Sverige – stopp införs

2026 07 07

Stopp införs i delar av landet.

Ett kraftigt oväder drar in över delar av landet.

Trafikverket höjer nu beredskapen när skyfall, åska och hårda vindbyar riskerar att slå mot både vägar och tågtrafik.

Trafiken kan stoppas

SMHI har utfärdat flera vädervarningar för kraftiga regn, åska och hårda vindbyar.

– Lokalt kan det kortvarigt bli mycket hårda vindbyar eller stormbyar. För detta finns gula varningar utfärdade, meddelar SMHI.

På grund av väderläget höjer Trafikverket nu beredskapen i flera regioner.

Områden som kan påverkas är bland annat Värmland, Västra Götaland, Örebro, Jönköping, Östergötland, Kalmar och Skåne.

Kraftiga regn kan orsaka översvämmade vägar, medan hårda vindar kan leda till att träd och grenar faller över vägar och järnvägar.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Stopp införs

Trafikverket uppger att beredskapen höjs till nivå 1 i de områden där ovädret väntas bli som värst.

Under tisdagskvällen och natten mot onsdag kommer trafiken därför att tillfälligt stoppas på ett antal järnvägssträckor i södra Sverige.

– Trafikverket följer utvecklingen noga och har höjt beredskapen för att kunna agera snabbt om ovädret orsakar skador på infrastrukturen, skriver myndigheten.

 De sträckro som stänger är bland annat sträckorna Helsingborg-Teckomatorp-Lund, samt Kristianstad-Karlshamn-Karlskrona tills på onsdag klockan 05.

Målet är att minska risken för olyckor om exempelvis träd faller över spåren eller om kraftiga regnmängder orsakar problem.

Resenärer uppmanas att kontrollera sin avgång innan de ger sig av eftersom förseningar och inställda tåg kan förekomma.

Varning till alla bilister

Även bilister behöver vara extra försiktiga när ovädret drar fram.

Trafikverket uppmanar trafikanter att:

  • kontrollera trafikläget före avresa
  • anpassa hastigheten efter vädret
  • vara uppmärksamma på vatten på vägen och nedfallna träd
  • räkna med längre restider

Vid kraftigt regn kan vägar snabbt bli svårframkomliga och sikten kan försämras.

– Trafikverkets entreprenörer och trafikledningar är förberedda för att hantera eventuella störningar, meddelar Trafikverket.

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen