Bruce Springsteen överraskar – plötsligt glädjebesked för fansen

2025 04 03

Rocklegendaren Bruce Springsteen släpper nytt.

Springsteen meddelar på torsdagen att han kommer att släppa nya skivor.

Men det rör sig inte om vilka plattor som helst – rocklegendaren släpper hela sju nya album som han har spelat in under karriären men aldrig släppt.

Det meddelar han via sin webbsida.

Nya album

Sju tidigare ohörda Bruce Springsteen-skivor kommer att släppas för första gången nu i sommar på den allmänt omtalade och länge efterlängtade ”Tracks II: The Lost Albums”, som kommer den 27 juni via Sony Music.

”The Lost Albums” består av 83 låtar och fyller ut rika kapitel i Springsteens karriär – samtidigt som den ger vad som beskrivs som “ovärderlig insikt i hans liv och arbete som artist”.

“Bara för vänner”

Springsteen själv kommenterar beskedet.

– “The Lost Albums” var hela skivor, några av dem till och med så långt att de mixades men gavs inte ut, säger han.

– Jag har spelat den här musiken för mig själv och ofta nära vänner i flera år nu. Jag är glad att ni får en chans att äntligen höra det. Jag hoppas att ni tycker om det.

Limited-edition

”The Lost Albums” kommer i begränsad upplaga – inklusive en distinkt förpackning för varje tidigare outgiven skiva, med en 100-sidig tygbunden, inbunden bok med sällsynta arkivfoton.

Därtill “ liner notes” om varje förlorat album från essäisten Erik Flannigan och en personlig introduktion till projektet från Springsteen själv. 

En kompletterande uppsättning – ”Lost And Found: Selections from The Lost Albums” – kommer att innehålla 20 höjdpunkter från hela samlingen, som också kommer den 27 juni på två LP-skivor eller en CD.

Legendar i rockvärlden

Bruce Springsteen är en av rockvärldens absolut största legendarer och har en lång karriär bakom sig.

Bland hans mest populära låtar finns klassiker som “Dancing in the dark”, “Born in the USA” och “Born to run”.

Över sin långa karriär har Springsteen lockat storpublik till konserter runt om i världen och vunnit mängder av priser för sin musik.

Foto: Raph_PH 

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen