Bro har kollapsat i turistparadiset – nödläge råder

2025 04 14

Kraftiga skyfall ställer till det på Kanarieöarna.

På söndagskvällen har en bro kollapsat på Teneriffa.

Under timmarna före kollapsen hade kommunens ingenjörer besökt platsen tillsammans med stadens borgmästare och den lokala polisen för att bedöma det försämrade tillståndet och undersöka ytterligare säkerhetsåtgärder. 

Strax efter inspektionen gav den norra delen av bron vika och lämnade efter sig ett stort slukhål och orsakade betydande skador på vägen.

Det rapporterar Canarian Weekly.

Var avstängd

Inga skador har rapporterats i samband med kollapsen.

Bron, som sträcker sig över Granados-ravinen i Tacoronte och förbinder stadsdelen Santa Catalina med Plaza del Cristo, har varit avstängd av kommunen sedan den 1 april efter att sprickor upptäckts på dess norra sida.

Utan vatten och el

Kollapsen har lett till störningar i viktiga samhällsfunktioner i området.

Hundratals hushåll på närliggande gator har lämnats utan elektricitet eller tillgång till dricksvatten, eftersom incidenten skadade den allmänna försörjningsinfrastrukturen. 

De drabbade områdena inkluderar Fernández Ocampo, César Galán, Museo Casilda och Teobaldo-gränden.

Nödläge råder

Hundratals hem och vägar på Lanzarote har översvämmats efter att kraftiga skyfall svept över Kanarieön under helgen

Lanzarotes regering utlyste nödläge under natten efter att 6 cm regn vräkt ner över det populära turistmålet på bara två timmar.

Det rapporterar BBC.

Många samtal

Chefen för Lanzarotes räddningstjänst Enrique Espinosa berättar för lokala medier att vissa hem har hamnat under vatten och att översvämningarna hade lämnat efter sig en ”stor mängd lera”.

– Vi har arbetat hela natten och tagit hand om 300 samtal under natten, många av dem i Arrecife och Teguise, säger han.

Enligt lokala medier deltog räddningstjänsten i mer än 150 incidenter i Costa Teguise och över 70 i Arrecife.

Området San Bartolomé drabbades hårt, enligt Lanzarotes administrativa chefer.

Foto: V. Nordli Mathisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Barntävling i Sverige stoppas – på grund av Ryssland

2025 05 28

En barntävling som arrangeras i Sverige stoppas nu delvis efter avslöjande om band till Ryssland.

Efter Rysslands invasion av Ukraina har regeringen vidtagit flera åtgärder för att stoppa olika typer av samarbeten med ryska aktörer.

Trots det finns det fortfarande arrangemang i Sverige som kan kopplas till Putins Ryssland.

Nu väljer Historiska museet i Stockholm att dra sig ur en musiktävling för barn i sista stund.

”Kände inte till kopplingen”

Musiktävlingen Stockholm International Music Competition (SIMC) har kopplingar till ryska staten, rapporterar SVT.

SIMC är en tävling i klassisk musik för barn.

Tävlingen skulle bland annat ha ägt rum på Historiska museet i helgen, men museet väljer nu att dra sig ur all medverkan, enligt kanalen.

Detta efter avslöjandet om att SIMC samarbetar med det regimvänliga Herzenuniversitetet i Sankt Petersburg, som stödjer Putins krig i Ukraina.

– Vi kände inte till den kopplingen, säger Historiska museets chef Åsa Marnell till kanalen.

Uppmaning från regeringen

När kriget i Ukraina inleddes 2022 kom den svenska regeringen med ett direktiv där man krävde att svenska kulturinstitutioner inte ska samarbeta med ryska och belarusiska kulturaktörer.

– Regeringen uppmanar till att kontakter och samarbeten med statliga institutioner i Ryssland och Belarus omedelbart upphör och att inga nya kontakter eller åtaganden initieras, hette det i direktivet från Kulturdepartementet.

Man kan fortfarande samarbeta med individuella aktörer, eftersom alla inte stödjer eller är kopplade till Putinregimen. Svenska kulturinstitutioner har emellertid ett stort ansvar för att själva se till att olämpliga samarbeten undviks, enligt departementet.

– Regeringens utgångspunkt är att de svenska kulturinstitutionerna och myndigheterna försäkrar sig, i varje enskilt fall, om eventuella individuella kontakter och samarbeten är lämpliga. Vi uppmanar de svenska kulturinstitutionerna och myndigheterna att särskilt beakta de säkerhetspolitiska aspekterna på samarbeten, enligt direktivet från Kulturdepartementet.

Men musiktävlingen som skulle ha ägt rum på Historiska museet kan alltså kopplas till ryska staten. Tävlingen äger också rum på Nacka musikskola, som har valt att inte avboka med så kort varsel. Enligt skolan är det dock tveksamt om samarbetet kan fortsätta efter de nya uppgifterna, rapporterar kanalen.

Foto: Julia Taubitz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Öresundsbron avstängd

2025 05 28

En så kallad speciell händelse har ägt rum på Öresundsbron.

Det uppger ansvariga vid Öresundsbron under onsdagseftermiddagen.

Stora mängder fordon

Exakt vad som ligger bakom händelsen är oklart men det skall handla om stora mängder fordon på bron.

– På grund av kö i tunneln, förklarar man på Öresundsbrons webbsida.

Det handlar om körfälten till Sverige. Kör man i riktning mot Danmark så ska man inte vara drabbad.

Betalstationen

Problemen för bilister på väg till Sverige är emellertid så omfattande att man har tvingats stänga Öresundsbron.

– Tunneln mot Sverige stängs periodvis, framhåller broansvariga.

Beskedet deklarerades strax före halvfem på eftermiddagen.

Förhoppningen är att att man ska kunna öppna bron in mot Sverige vid 18.30-tiden på kvällen.

Avstängningen leder till att de redan omfattande köerna blir ännu längre.

Det har uppstått väntetid vid betalstationen i Sverige.

– Nio minuter, uppger man på Öresundsbron.com.

Motsvarande väntetid på svenska sidan för bilister på väg till Danmark är noll minuter.

Invigdes av kungen

Öresundsbron löper från udden Lernacken i Malmö, över Öresund till den konstgjorda danska ön Pepparholm. Bron är en nästan åtta kilometer lång snedkabelbro som går över till den 4 kilometer långa ön och därefter den fyra kilometer långa Drogdentunneln.

Sammanlagt mäter Öresundsförbindelsen 16 kilometer och når en höjd av 204 meter.

Byggstarten ägde rum 1995 och bron invigdes sommaren 2000.

Kung Carl XVI Gustaf av Sverige och Dronning Margrethe II av Danmark genomförde invigningen den 1 juli 2000. Vid invigningen ägde även det så kallade Broloppet rum.

Foto: J. Nilsson, Öresundsbron

Text: Redaktionen