Brittiskt fartyg har sjunkit

2024 03 03

Ett brittiskt fraktskepp har sjunkit i Röda havet.

Det råder fortsatt stora oroligheter i Röda havet där Huthirebellerna riktar återkommande attacker mot fartyg som färdas i regionen.

Samtidigt har USA och Storbritannien genomfört flyganfall mot flera platser i Jemen.

Nu kommer uppgifter om att ett brittiskt fraktskepp i området har sjunkit.

Det rapporterar Reuters.

Blev attackerat

Fartyget, som går under namnet Rubymar, attackerades av Huthirebellerna för ungefär en vecka sedan.

Sedan dess har skeppet delvis legat under vatten men hållit sig över ytan, fram tills nu.

Det numera övergivna fartyget har nu sjunkit, bekräftar det internationellt erkända Jemenitiska styret.

41 000 ton

Fartyget är lastat med 41 000 ton konstgödsel och det råder nu oro angående att det kan läcka ut i Röda havet och innebära stora miljömässiga konsekvenser.

Det har redan varnats från amerikanskt håll att olja läckt från fartyget på grund av skadorna, någonting som nu kan förvärras ytterligare.

Varken Storbritannien eller USA har ännu kommenterat händelsen officiellt.

Uttalanden från Biden

USA:s president Joe Biden har flera gånger uttalat sig angående utvecklingen i Röda havet.

– Mer än 50 nationer har drabbats i attacker mot internationell kommersiell sjöfart. Besättningar från mer än 20 länder har hotats eller tagits som gisslan i pirattillverkning. Mer än 2 000 fartyg har tvingats avleda tusentals mil för att undvika Röda havet, vilket kan orsaka veckor av förseningar i produktleveranstider, sade han tidigare i år enligt ett pressmeddelande från Vita huset.

“Kommer inte tolerera”

USA har tillsammans med allierade genomfört flyganfall mot Huthirebellerna som svar på attackerna mot fartygen.

– Dessa riktade attacker är ett tydligt budskap om att USA och våra partners inte kommer att tolerera attacker på vår personal eller tillåta fientliga aktörer att äventyra navigeringsfriheten på en av världens mest kritiska kommersiella vägar, framhöll Joe Biden om det.

– Jag kommer inte att tveka att vidta ytterligare åtgärder för att skydda vårt folk och det fria flödet av internationell handel vid behov.

Foto: K. Gadeikyte

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen