JUST NU: Brittiska soldater på plats i Ukraina

2022 04 16

Storbritanniens berömda SAS-specialtrupper har funnits på plats i Ukraina i flera veckor.

Det rapporterar brittiska The Times som talat med officerare i Ukrainas Väpnade Styrkor som berättar att soldater från SAS, som står för Special Air Service, varit på plats i Ukrainas huvudstad.

Två bataljoner

– Officerare från två bataljoner som varit stationerade i och i närheten av huvudstaden uppger att de genomgått militär utbildning som letts tjänstgörande brittiska specialtrupper förra veckan och veckan dessförinnan, rapporterar The Times.

Brittiska specialtrupper

Det skall vara första gången sedan kriget startade som brittiska trupper tränat lokala ukrainska styrkor enligt The Times bedömning.

– Brittiska specialtrupper har utbildat [en ukrainsk] bataljon i Obolon, som ligger utanför Kyiv, i hur man använder anti-stridsvagnsmissiler som levererats från Storbritannien, uppger tidningen.

NLAW

Det handlar om utbildning i så kallade NLAW:s vilka utvecklats av Saab Bofors Dynamics AB för bekämpning av stridsvagnar.

Brittiska förkortningen NLAW står för Next Generation Light Anti-tank Weapon, det vill säga nästa generations lätta anti-stridsvagnsvapen.

Utvecklat i Sverige

Även om vapnet utvecklats av ett av världens absolut ledande länder på vapenproduktion, det vill säga Sverige, så är det Storbritanniens regering som varit uppdragsgivare och en hel del av tillverkningen skall ha skett på Nordirland.

Lär ut till värnpliktiga

– Kapten Yury Myronenko, vars bataljon finns placerad i Obolon som ligger i Kyivs norra utkanter, berättar att militära utbildare har kommit för att lära nya och återkommande värnpliktiga i hur man använder de brittiska NLAW-vapnen som levererades till Ukraina i februari, uppger The Times.

Ökat sitt stöd

Uppgifterna har inte bekräftats av Storbritanniens försvarsdepartement.

I takt med att Ukraina rönt framgångar i kriget har Väst ökat sitt stöd undan för undan och allt mer avancerade vapen forslas nu in i landet från Väst.

Mörda president Zelensky

Vapenstödet är direkt avgörande för att Ukraina ska kunna stå emot den ryska diktaturen vars mål är att krossa Ukrainas demokrati, mörda president Zelensky och landets ledning samt förvandla landet till en rysk lydstat, enligt amerikanska och brittiska underrättelserapporter.

Avrätta HBTQ-personer

Putinregimens plan är enligt samma underrättelseuppgifter att gripa HBTQ-personer, personer som är engagerade i kyrkan samt politiker och därefter tortera och avrätta dem.

Upprätta skräckvälde

Målet är att upprätta ett skräckvälde i Ukraina.

Underrättelseuppgifterna från samma källor har visat sig vara mycket korrekta så här långt i kriget.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


16 januari 2026

Danmark har fått nog – ”inte vad vi kom överens om”

2026 01 16

Donald Trumps anspråk på Grönland har skapat stor i Europa.

I veckan åkte den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen till Washington för att möta den amerikanska administrationen.

Grönlands utrikesminister Vivian Motzfeldt deltog också i mötet, där USA representerades av vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Olika bild av överenskommelsen

Under mötet gjorde den danske utrikesministern klart att Grönland inte är till salu.

Under de förutsättningarna lades planen att fortsätta samtalen i en gemensamarbetsgrupp.

Men efter mötet har Vita huset fortsatt med uttalanden om ett amerikanskt övertagande av den stora ön som står under det danska kungadömet.

– Det är helt enkelt inte vad vi kom överens om, Jag vet vad vi kom överens om, säger Lars Løkke Rasmussen, till DR.

”Tittat rakt i ögonen”

Den danske utrikesministern är bestört över att överenskommelsen nu inte följs.

– Jag har suttit i rummet och tittat rakt in i ögonen på den amerikanska vicepresidenten och utrikesministern och varit överens om de här sakerna, säger han.

Och Danmark tänker inte delta i några fortsatta samtal om den amerikanska administrationen vägrar att acceptera landets röda linje.

– När mötena börjar, och om det visar sig att amerikanerna ser annorlunda på det, kommer det att bli en väldigt, väldigt kort serie möten, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER:  Moskva hånar hela Europa

Efterfrågar respekt

Den danska utrikesministern menar att länderna kommit överens om att man ser olika på saken, men att de fortsatta diskussionerna ändå skulle respektera den danska markeringen.

– Därför kom vi överens om att komma överens om att vara oense om detta och försöka inleda en dialog på hög nivå med respekt för kungarikets röda linjer, säger Løkke Rasmussen.

Överens om en sak

På en punkt menar Danmarks utrikesminister att man är fortsatt överens.

Säkerhetsläget kräver fortsatt USA:s engagemang i regionen.

– Vi står inför vissa långsiktiga säkerhetsutmaningar, och de måste hanteras, och det kväver ett amerikanskt åtagande, men det kräver inte en amerikansk övertagning av Grönland, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER: Storbritannien går emot Frankrike och Italien

Foto: P. Weaver resp Wikipedia

Text: Redaktionen