JUST NU: Brittiska soldater på plats i Ukraina

2022 04 16

Storbritanniens berömda SAS-specialtrupper har funnits på plats i Ukraina i flera veckor.

Det rapporterar brittiska The Times som talat med officerare i Ukrainas Väpnade Styrkor som berättar att soldater från SAS, som står för Special Air Service, varit på plats i Ukrainas huvudstad.

Två bataljoner

– Officerare från två bataljoner som varit stationerade i och i närheten av huvudstaden uppger att de genomgått militär utbildning som letts tjänstgörande brittiska specialtrupper förra veckan och veckan dessförinnan, rapporterar The Times.

Brittiska specialtrupper

Det skall vara första gången sedan kriget startade som brittiska trupper tränat lokala ukrainska styrkor enligt The Times bedömning.

– Brittiska specialtrupper har utbildat [en ukrainsk] bataljon i Obolon, som ligger utanför Kyiv, i hur man använder anti-stridsvagnsmissiler som levererats från Storbritannien, uppger tidningen.

NLAW

Det handlar om utbildning i så kallade NLAW:s vilka utvecklats av Saab Bofors Dynamics AB för bekämpning av stridsvagnar.

Brittiska förkortningen NLAW står för Next Generation Light Anti-tank Weapon, det vill säga nästa generations lätta anti-stridsvagnsvapen.

Utvecklat i Sverige

Även om vapnet utvecklats av ett av världens absolut ledande länder på vapenproduktion, det vill säga Sverige, så är det Storbritanniens regering som varit uppdragsgivare och en hel del av tillverkningen skall ha skett på Nordirland.

Lär ut till värnpliktiga

– Kapten Yury Myronenko, vars bataljon finns placerad i Obolon som ligger i Kyivs norra utkanter, berättar att militära utbildare har kommit för att lära nya och återkommande värnpliktiga i hur man använder de brittiska NLAW-vapnen som levererades till Ukraina i februari, uppger The Times.

Ökat sitt stöd

Uppgifterna har inte bekräftats av Storbritanniens försvarsdepartement.

I takt med att Ukraina rönt framgångar i kriget har Väst ökat sitt stöd undan för undan och allt mer avancerade vapen forslas nu in i landet från Väst.

Mörda president Zelensky

Vapenstödet är direkt avgörande för att Ukraina ska kunna stå emot den ryska diktaturen vars mål är att krossa Ukrainas demokrati, mörda president Zelensky och landets ledning samt förvandla landet till en rysk lydstat, enligt amerikanska och brittiska underrättelserapporter.

Avrätta HBTQ-personer

Putinregimens plan är enligt samma underrättelseuppgifter att gripa HBTQ-personer, personer som är engagerade i kyrkan samt politiker och därefter tortera och avrätta dem.

Upprätta skräckvälde

Målet är att upprätta ett skräckvälde i Ukraina.

Underrättelseuppgifterna från samma källor har visat sig vara mycket korrekta så här långt i kriget.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


7 januari 2026

Trumps stora löfte – till hela Nato

2026 01 07

Trump ger ett besked till alla Natos medlemsländer.

USA:s president Donald Trump är rasande på Nato.

Trots det ger han ett stort löfte om försvarsalliansen och USA:s deltagande i den.

”Jag tivlvar på det”

I ett inlägg på Truth Social går Donald Trump till angrepp mot Nato och ”alla dessa stora Nato-fans”, som han själv uttrycker det.

Den amerikanska presidenten säger sig tvivla på att andra Natoländer skulle ställa upp på USA om de behövde hjälp.

– RYSSLAND OCH KINA HAR NOLL RÄDSLA FÖR NATO UTAN USA, OCH JAG TVIVLAR PÅ ATT NATO SKULLE FINNAS DÄR FÖR OSS OM VI VERKLIGEN BEHÖVDE DEM, dundrar Trump i inlägget.

– ALLA HAR TUR ATT JAG BYGGDE UPP VÅR MILITÄR UNDER MIN FÖRSTA MANDATPERIOD OCH FORTSÄTTER ATT GÖRA DET, tillägger presidenten.

Men trots det ger Trump ett löfte som nog får många Natoledare att dra en lättnadens suck.

LÄS OCKSÅ: Skräckbesked för Maduro - har hamnat i "helvetet på jorden"

Trumps löfte till Nato

Trump lovar att USA kommer att ställa upp på sina Natoallierade även i framtiden.

– Vi kommer alltid att finnas där för NATO, även om de inte kommer att finnas där för oss, meddelar Donald Trump.

Det är ett viktigt löfte från den amerikanska presidenten, som flera gånger har antytt att han kan tänka sig att lämna försvarsalliansen.

Löftet kommer dock mitt i ett vredesutbrott mot Nato.

I inlägget riktar Trump hårda ord mot sina Natoallierade. Han påminner bland annat om att många länder inte levde upp till Natos krav om försvarssatsningar, förrän han klev in och satte press på dem.

– USA betalade för dem, dumdristigt nog! Jag fick dem på ett respektfullt sätt till 5 procent av BNP, och nu betalar de omedelbart. Alla sade att det inte gick, men det gjorde det, för framför allt är de alla mina vänner, skriver Donald Trump.

Angriper Norge

I inlägget går Donald Trump också till angrepp mot Norge.

Presidenten anser att han borde ha fått Nobels fredspris, men att Norge nekade honom det.

– Kom också ihåg att jag på egen hand AVSLUTADE ÅTTA KRIG, och Norge, som är NATO-medlem, valde dumdristigt att inte ge mig Nobels fredspris. Men det spelar ingen roll! Det som spelar roll är att jag räddade miljontals liv, hävdar Donald Trump.

Samtidigt påstår han också att Ryssland skulle ha hela Ukraina nu om det inte vore för hans engagemang i frågan.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Hundratals ryska byar ”försvunna”

2026 01 06

Över 200 ryska byar är borta.

Under 2025 har minst 266 ryska byar och små samhällen officiellt avregistrerats eller lagts ner.

Ukrainsk underrättelsetjänst menar att det visar på en accelererande landsbygdsnedgång i Ryssland, rapporterar RBC Ukraine.

Massiv avfolkningsvåg

Under det senaste året har landsbygden i Ryssland drabbats av en allvarlig demografisk kris, enligt en rapport från Ukrainas utrikes underrättelsetjänst.

Minst 266 bosättningar har officiellt avskaffats, och de flesta av dessa var redan helt utan invånare när beslutet togs.

De största antalen ”försvunna” byar har registrerats i Kostroma och Novgorod regionerna, som tillsammans står för ungefär tre fjärdedelar av alla avregistrerade samhällen.

Detta följt av Perm Krai där myndigheterna också aktivt flyttar invånare från avlägsna platser till större samhällen.

– Befolkningen i de ryska regionerna fortsätter att krympa, och områdena där byarna avskaffats används nu för ekonomiska ändamål, uppger ukrainsk underrättelsetjänst.

LÄS MER: Ukraina har lyckats med unik bedrift – ”Är som en fantasi”

Byar slås ihop

Rapporten från underrättelsetjänsten understryker att detta inte handlar om någon aktiv utvecklingsstrategi, utan om att juridiskt formalisera en redan pågående nedgång i befolkning och samhällsstruktur på landsbygden.

– Utanför de stora stadsområdena visar Ryssland upp ett systematiskt samhällsförfall, med avfolkning, byars försvinnande och utvecklingsklyftor som fortsätter att växa, medan högljudda program förblir pappersdekorationer mot en verklighet som snabbt töms, säger underrättelsetjänsten.

Att byar slås ihop eller avregistreras beror ofta på att hälften tomma samhällen saknar tillgång till vård, utbildning och jobb, vilket gör livet där ohållbart och driver människor mot städerna eller bort från landet helt.

Befolkning väntas krympa

Detta sker samtidigt som Kreml officiellt talar om initiativ för att återuppväcka landsbygdsområden.

Detta gör dem genom planer som den så kallade General Settlement Scheme, vilket enligt underrättelsetjänstens bedömning snarare reflekterar en djup demografisk kris än verkliga framsteg.

Rapporten pekar också på att Rysslands befolkning väntas krympa kraftigt de kommande decennierna, delvis till följd av stora förluster och demografiska förändringar kopplade till kriget i Ukraina.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”J-vla idioter”

Foto:

Text: Redaktionen