Slår larm om Bravos juicer – ”Det är bedrövligt”

2023 10 31

Bravos juicer är vilseledande och felmärkta.

Det fastslår konsumentföreningen Äkta vara i en ny granskning.

Tidigare har det uppdagats att märkningen av Bravos juicer varit vilseledande.

En av juicerna har till exempel benämnts som ”röd apelsin” och förpackningen var täckt med skivor av blodapelsin.

När Äkta vara granskade juicen upptäcktes det att den största ingrediensen i själva verket var äppeljuice som färgats röd med aroniabär.

Efter avslöjandet framhöll tillverkaren Skånemejerier att man tagit till sig av kritiken och ändrat produkten. 

– Det ledde till att de lade till ”med äpple” i liten text under namnet och redigerade in några äppelskivor i förpackningens dekor, skriver Äkta vara i ett pressmeddelande.

Ny upptäckt

Efter Skånemejeriers korrigering har historien om märkningen av Bravos juicer tagit en ny vända. 

Äkta vara har fortsatt att granska juicerna.

Nu har konsumentföreningen gjort en ny upptäckt: Viktig information hemlighålls på juiceförpackningarna.

– Där finns ingen mängdangivelse för de olika frukterna och bären, framhåller Äkta vara och tillägger att samma sak gäller flera av företagets andra juicer.

– Märkningsreglerna säger att om en ingrediens eller råvara lyfts fram särskilt på förpackningen, så ska konsumenten i ingrediensförteckningen kunna se hur mycket – eller lite – av denna som produkten faktiskt innehåller, betonar konsumentföreningen.

Tvingas till ändring

Äkta vara har kontaktat Skånemejerier och påpekat problemet.

Företaget har svarat att man inte behöver skriva ut andelarna med hänvisning till ett ”särskilt undantag”. 

Äkta vara hittade inget stöd för förklaringen och skickade vidare ärendet till Malmö kommun.

Kommunen ger konsumentföreningen rätt.

Efter att ha kontrollerat märkningen har kommunens inspektörer kommit fram till att klagomålet var befogat.

Nu tvingas Skånemejerier ändra sina juicer. En mängdeklaration måste hädanefter finnas på Bravojuicernas förpackningar.

”Det är bedrövligt”

Björn Bernhardson, verksamhetsledare på Äkta vara, har kommenterat granskningen.

Han riktar skarp kritik mot Skånemejerier.

– Det är bedrövligt att ett stort livsmedelsföretag har så dålig koll på märkningen. Det är först när Äkta vara skickar in ett klagomål som det händer något. De här bristerna har dessutom funnits i flera år, säger Björn Bernhardson.

Fakta Äkta vara

- Äkta vara är en ideell konsumentförening som driver frågor om ärligare mat och bättre matkvalitet.

- Konsumentföreningen jobbar för färre tillsatser och mer råvara i maten.

Källa: Äkta vara

Foto: Skånemejeriet

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Tropisk natt i sikte – då drar värmen in

2026 07 26

En ny våg av värme är på väg att dra in över Europa.

Kontinenten har drabbats av återkommande värmeböljor under sommarens första del, vilket också Sverige har fått känna på i omgångar.

Nu är ny varmluft på väg in och i veckan väntas den nå Skandinavien och Sverige söderifrån.

– Redan från onsdag kommer mycket varm luft att strömma inåt landet från södra Europa, och på torsdag kan temperaturen nå runt 30 grader på flera ställen, uppger danska TV2.

– Lokalt finns det till och med möjlighet till ännu högre temperaturer.

Drar in över Sverige

I Sverige visar prognosen på samma spår.

– På torsdag strömmar varmare luft in från sydväst och i Götaland och Svealand når temperaturen troligen drygt 25 grader, uppger SMHI:s meteorologer.

Ännu är det dock ovisst hur långt norrut den varma luften når och hur långvarig den blir.

Tropisk natt

Från danskt håll rapporterar man också om en hög sannolikhet för att nätterna före och efter torsdag blir särskilt varma, enligt TV2.

Det är inte omöjligt att det blir en tropisk natt i de östliga delarna av Danmark som också kan spilla över på de sydliga svenska områdena som ligger i närheten.

En tropisk natt innebär att temperaturen inte sjunker under 20 grader.

LÄS OCKSÅ: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Värmebölja i Europa

Den europeiska värmen drar fram under veckan.

I Storbritannien befarar man en ny värmebölja, rapporterar Sky News. Dessutom menar meteorologer i landet att fler kan vara att vänta framöver.

– Det är väldigt, väldigt ovanligt att en varm och torr period ska vara så här länge, säger meteorologen Marco Petagna till tidningen.

Sverige i veckan

Under dagarna som leder fram till det varmare vädret väntar mer ostadigt sådant.

– På måndag ger kallfronten fortsatt skurar i sydöstra Götaland samt på många håll i Norrland. Under måndagsdygnet kan skurarna också komma att ge större mängder på kort tid, framhåller SMHI.

– I nordvästra Götaland samt Svealand blir det mestadels uppehållsväder i samband med sol och växlande molnighet. I Götaland blir det också blåsigt med frisk till hård västlig vind.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: E. Robetsson

Text: Redaktionen