JUST NU: Bränner svenska flaggan – finns spridningsrisk

2023 01 22

Demonstrationer har brutit ut mot Sverige på flera platser i Turkiet. Flera länder fördömer koranbränningen i Sverige och det finns risk för en allt allvarligare utveckling.

Efter att högerextremisten Rasmus Paludan eldat upp en koran utanför Turkiets ambassad i Stockholm förvärras nu situationen.

Stampar på flaggan

Demonstrationer mot Sverige har ägt rum både i Turkiets huvudstad Ankara och i landets största stad Istanbul som har 16 miljoner invånare.

På TV-bilder ses hur personer stampar på den svenska flaggan.

I samband med de antisvenska demonstrationerna sätter man även eld på den svenska fanan och bränner upp den.

– De skanderade slagord mot Sverige, rapporterar TV4.

I ledande turkiska tidningar som Sabah och Hurriyet är koranbränningen toppnyhet och det handlar om en ytterst negativ Sverigebild som sprids i landet.

Pekas ut som oacceptabelt

Protesterna mot Sverige har ägt rum utanför Sveriges generalkonsulat i Istanbul och utanför Sveriges ambassad i Ankara.

– Att svenska myndigheter tillåter så här provocerande aktioner, och dessutom utanför en ambassad, är helt oacceptabelt, säger en upprörd Mesut Emre Balci till TV4.

Han fanns på plats vid en av demonstrationerna mot Sverige.

Kuwait och Jordanien

Han indikerar även att missnöjet mot Sverige är omfattande.

– De här aktionerna kommer att reta upp alla muslimer världen över, säger Mesut Emre Balci.

Expressen rapporterar att det nu kommer fördömanden mot Sverige från flera andra länder:

- Kuwaits utrikesdepartement

- Jordaniens utrikesdepartement

Rasmus Paludans koranbränning följdes av Natokritiska demonstrationer där kritik riktades både mot Sveriges regering och mot Turkiets auktoritära ledare Erdogan.

ANALYS

Det kan inte uteslutas att protesterna mot Sverige i Turkiet får ytterligare spridning.

De danska Muhammedbilderna som publicerades i Jyllands-Posten 2005 ledde till omfattande protester och våldsamheter i en rad länder.

Bland annat sattes Sveriges och Danmarks ambassader i brand i Syrien.

Förhoppningsvis lugnar situationen ned sig men det finns anledning till vaksamhet och fortsatt bevakning av situationen.

Det hela sammanfaller med Sveriges Natoansökan som nu befinner sig i ett kritiskt skede.

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 30

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen