Brandkaos i svensk stad

2023 11 11

Det har brunnit på flera platser i en och samma stad under lördagsmorgonen.

Det har varit en mycket hektisk start på helgen för räddningstjänsten och polisen i Örebro.

Där har flera bränder rasat tidigt på lördagsmorgonen.

Räddningstjänsten har arbetat med åtminstone tre bränder och boende har evakuerats från bostadshus.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Brand i konstruktionen”

En stor insats har gjorts vid ett flerfamiljshus som fattat eld tidigt på lördagen.

– Det är en pågående brand med kraftig rökutveckling, vi har ganska många bilar på plats, säger SOS teamledare Annelie Silveira till tidningen.

– Vi har en brand i konstruktionen och jagar glödbränder. Branden har spridit sig en våning upp, säger räddningsledaren Albin Backes.

Port och soptunnor

Bara tjugo minuter efter det att räddningstjänsten larmats om branden i flerfamiljshuset kom även larm om att det börjat brinna i en port, varpå boende fick evakueras.

Taket har fått rivas och en stor insats har genomförts även där.

Samtidigt har två soptunnor brunnit i de centrala delarna av Örebro, och polisen kommer nu utreda om det finns något samband mellan bränderna.

Hektisk natt

Det har varit en händelserik natt i Örebro, där man utöver brandkaoset även har behövt hantera rån, misshandel och trafikolyckor.

I de centrala delarna av staden blev en man i 40-årsåldern av med sin elcykel.

– En man i 40-årsåldern har blivit hotad med ett stickliknande föremål av två för honom okända personer i City. De hotade till sig mannens elcykel och försvann därefter från platsen, framhåller polisen via sin webbsida.

Även misshandel

Polisen har även arbetat med ett fall av misshandel, där två personer misstänks ha misshandlat två andra.

– Detta har skett i närheten av Tegnerlunden. Anledningen till misshandeln är i nuläget oklar och utredningen får visa vad som har hänt.

En bilolycka har även skett under natten, där en man förts till sjukhus för vård av lindrigare skador.

Arkivfoto: Storstockholms Brandförsvar

Text: Redaktionen


9 okt 2026

EXPERTER: Sluta använda Google som sökmotor

2026 10 09

Google håller på att förändra sin söktjänst.

Detta så att användarna i allt större utsträckning får svar från AI i stället för länkar till andra webbplatser.

Enligt experter kan det nu vara läge att byta sökmotor.

Google gör ändring

När du söker efter något på Google möts du numera ofta av en AI-genererad sammanfattning högst upp bland sökresultaten.

Men Google planerar att ta utvecklingen ett steg längre, rapporterar Mobil.se

Enligt sajten är utvecklingen på väg mot en söktjänst där användaren inte bara får en AI-sammanfattning före länkarna, utan i stället kan få informationen presenterad i AI-form direkt hos Google.

– Den här funktionen, som sammanfattar information och besvarar frågor utan att användaren behöver klicka på några länkar, har lett till ett kraftigt ras i trafiken till publicisters webbplatser och har visat sig innehålla många faktiska fel, skriver PC Mag.

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Förödande inverkan

Förändringen kan få stora konsekvenser för webbplatser som är beroende av att människor hittar deras innehåll via Google.

Lily Ray, vice vd för SEO-strategi och forskning vid den digitala marknadsföringsbyrån Amsive, varnade redan förra året för konsekvenserna av Googles planerade förändringar.

– Det kommer att få en förödande inverkan på internet, sade hon till Technology Magazine.

För den som vill läsa mer utförligt eller kontrollera var uppgifterna kommer ifrån kan det också bli viktigt att kunna hitta och besöka ursprungskällorna.

Bland alternativen för de som vill välja en annan söktjänst finns bland annat Ecosia, DuckDuckGo, Qwant och Startpage. De skiljer sig åt när det gäller bland annat integritet, hur sökresultaten presenteras och vilka funktioner som erbjuds.

Fått kritik tidigare

Det är inte första gången experter uppmanar användare att slopa Google.

Tidigare i år rapporterade svenska Yle om experter som ansåg att européer borde minska sitt beroende av amerikansk teknik. Bland råden fanns att byta webbläsare från Chrome och Firefox till alternativ som Vivaldi och LibreWolf.

Pernille Tranberg, dataetisk rådgivare vid den danska organisationen Dataethics, lyfte då fram både integritetsfrågor och Europas beroende av amerikanska teknikbolag.

– Varför skulle vi inte stödja vår egen teknikindustri som betalar skatt och anställer folk i Europa? Nu med Trump inser många att de stora amerikanska teknikbolagen inte bryr sig om demokrati. Det här är också en politisk säkerhetsfråga, sade hon till Svenska Yle.

Även dataskyddsexperten Elias Aarnio förespråkade ett byte av webbläsare.

– Bort med Chrome och Firefox både i mobilen och på datorn, sade han till kanalen.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen