Man gripen vid Arlanda

2024 02 29

Räddningstjänsten har larmats till en tågtunnel vid Arlanda flygplats.

En brand ska ha brutit ut på platsen.

Det rapporterar P4 Stockholm.

Passagerare har utrymts från minst ett tåg.

– Enligt resenärer ska ett tåg på stationen fått utrymmas på grund av kraftig rökutveckling, rapporterar radion.

Man gripen 

Vid 15.20-tiden uppger polisen att en man har gripits. 

– En man har gripits och är misstänkt för att med uppsåt ha tänt eld på skräp i en tunnelmynning, framhåller Stockholmspolisen i ett uttalande. 

En brottsutredning om mordbrand alternativt grov mordbrand har inletts. 

– Det är skräp som brunnit inne i en tunnelmynning. Papperslappar och skräp.

Det säger Ola Österling, presstalesperson på Stockholmspolisen, till Aftonbladet. 

Skadeläget

Ingen person uppges ha skadats i samband med händelsen. 

Tågstationen Sky city har evakuerats, enligt polisen.  

Kollektivtrafiken stoppas

På grund av rökutvecklingen har tågtrafiken till stationen stoppats.

– Pendelstågstrafiken har stoppats i såväl norrgående som södergående riktning, skriver polisen.

Det finns i nuläget ingen prognos för när tågtrafiken kan återupptas. 

Sveriges största flygplats 

Stockholm Arlanda Airport är Sveriges största flygplats och flygplatsen erbjude 107 olika direktlinjer varav 87 är utrikes och 20 inrikes och dessutom en rad charterdestinationer.

Sveriges riksdag beslutade att satsa på en storflygplats 1946 och den 26 november 1954 gick invigningsflygningen.

– 1960 lyfter SAS DC-8 på den första reguljära flygningen till New York. Den 1 april 1962 förklaras Stockholm-Arlanda flygplats officiellt öppnad av kung Gustav VI Adolf, uppger Swedavia.

De närmaste 30 åren ska 13 miljarder investeras i flygplatsen.

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen


Attack djupt in i Ryssland – tvingas till akutåtgärd

2025 06 09

En kraftig attack har ägt rum långt in i Ryssland.

Attacken beskrivs som en av de djupast in i landet sedan den ryska fullskaliga invasionen av Ukraina inleddes för tre år sedan, rapporterar Reuters.

Den ska ha ägt rum i regionen Tjuvasjien, 1 300 kilometer från den ukrainska gränsen, och ha genomförts av ukrainska drönare, hävdar regionens guvernör Oleg Nikolayev på Telegram.

Enligt uppgifterna har attacken riktats mot elektronikfabriken VNIIR, vilket tvingat ryssarna att akut stoppa all produktion i anläggningen.

– Det ansvarsfulla beslutet fattades att tillfälligt avbryta produktionen för att garantera de anställdas säkerhet, framhåller Nikolayev.

Rysslands försvarsdepartement hävdar att 49 ukrainska drönare skjutits ned över Ryssland under natten.

Finns på USA:s sanktionslista

Ukrainas militär har kort kommenterat uppgifterna.

I ett uttalande på Telegram uppges att “minst två drönare” attackerat anläggningen, som specialiserar sig på att tillverka navigationsutrustning som används i attackdrönare, fjärrstyrda flygbomber och precisionsvapen, rapporterar Reuters.

Den ryska fabriken, som ligger 600 kilometer öster om Moskva, finns på USA:s sanktionslista. 

Det framgår även att attacken utlöst en storskalig brand. Nyhetsbyrån har dock inte oberoende kunnat bekräfta uppgifterna.

Polen skickade upp stridsflyg

Kyiv har ofta kommenterat attacker på ryskt territorium med att man ämnar att förstöra infrastruktur som är avgörande för Rysslands attacker mot Ukraina.

Den ukrainska militären framhåller också på måndagen att man attackerat två flygplan på den ryska militärbasen Savasleyka, drygt 600 kilometer från den ukrainska gränsen. 

Samtidigt har även Ryssland genomfört en massiv attack mot Ukraina, skriver Ukrainas militär på Telegram.

Flyglarmen lyder över hela landet och enligt det ukrainska flygvapnet har 459 drönare skjutits ned under natten till måndagen. Totalt ska 499 luftburna anfallsvapen ha avfyrats.

Attackerna fick Natomedlemmen Polen att skicka upp stridsflyg för att skydda polskt luftrum.

– Åtgärderna vidtas för att säkra gränsområdena, bekräftar den polska militärledningen på X.

LÄS MER: 

Putin varnas: “Nedräkning till krisen” – kan ske redan i sommar

Foto: Skärmdump, sociala medier

Text: Redaktionen


Hushåll kan få hem ovanlig räkning – “något är jättefel”

2025 06 09

Nyheterna om chockpriser på el har avlöst varandra de senaste åren.

Framför allt är det elnätsavgiften som pekats ut. Enligt den årliga Nils Holgersson-rapporten höjdes elnätspriserna i år med elva procent.

På flera håll var det den största höjningen på 30 år.

Men för många hushåll är det en annan elräkning som just nu istället kan bli ovanligt låg, rapporterar SR.

Det gäller räkningen för själva elförbrukningen. Enligt siffror från Energiföretagen har det nämligen blivit allt vanligare med minuspriser – det vill säga att kostnaden för el kan bli noll eller negativ under vissa timmar på dygnet.

Över en miljon svenskar

Minuspriser är relativt nytt och ovanligt på elmarknaden ur ett historiskt perspektiv.

Under årets första fem månader har fenomenet dock blivit allt vanligare i Sverige. Och då finns det mycket pengar att spara för folk som har timpris, vilket drygt 1,4 miljoner svenskar numera har enligt de senaste siffrorna från Energimyndigheten.

– Jag håller järnkoll, det är nästan som ett spel att få till en så låg elräkning som möjligt, säger en villaägare till radiokanalen.

"Något är jättefel"

Anledningen till minuspriserna är bland annat utbyggd vindkraft och solkraft. 

Fenomenet innebär samtidigt att elbolag som producerar el via till exempel vatten- eller vindkraft kan behöva betala för att leverera el till marknaden när efterfrågan är låg.

– Antal timmar har ju närmast fördubblats nu under januari till maj – något är jättefel när du behöver betala för att bli av med det. Kunder med rörligt elavtal gynnas ju av lägre elpriser, å andra sidan drabbas producenter genom lägre lönsamhet i norra Sverige, säger Magnus Thorstensson, elmarknadsanalytiker på Energiföretagen, till SR.

LÄS MER: SEB:s privatekonom uppmanar bankkunder – kan spara tusenlappar

Lär fortsätta minst till midsommar

I våras flaggade elbolaget Bixia för att minuspriserna lär fortsätta fram till midsommar, bland annat tack vare överskott i vattenmagasinen.

När det är så extremt mycket vatten i magasinen kan inte vattenproducenterna hålla tillbaka utan måste släppa ut vatten i systemet och producera el. När utbudet stiger mer än vad efterfrågan faller så sjunker helt enkelt priset, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia, i en prognos.

Förändringen märks främst i norra delarna av landet. Men även Bixia flaggar för liknande konsekvenser som Magnus Thorstensson.

– Kombinationen stor vattenkrafts- och vindkraftsproduktion i norr leder till överutbud, vilket gör att antalet timmar med negativa elpriser ökat kraftigt i norra delarna av Sverige, säger Johan Sigvardsson.

– Negativa elpriser kan vara positiva för konsumenter med timprisavtal som kan styra sin förbrukning. Men för producenterna blir det svårare att ta betalt för sin el, vilket minskar incitamenten att investera i förnybar produktion, säger Johan Sigvardsson.

LÄS MER: Räkning kan sjunka med 40 procent – ny tjänst lanseras i Sverige

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen