JUST NU: Bråken i riksdagen fortsätter – “Ett chicken race med politiska vildar”

2022 06 15

Inget av de två budgetförslagen gick igenom i dagens omröstning.

Det var ingen skräll att riksdagen röstade nej till vårändringsbudgeten under onsdagseftermiddagen.

Högeroppositonens förslag förlorade med en rösts marginal och de rödgröna avstod från att yrka på regeringens eget förslag, som alltså inte heller gick igenom, rapporterar Aftonbladet med hänvisning till TT.

Hårda orden haglar: “Häpnadsväckande”

Resultatet av dagens budgetomröstning innebär dock på intet sätt att ordkriget mellan partierna avtar – tvärtom. De hårda orden mot regeringen haglar nämligen från oppositionen efter att regeringen lagt fram en extra ändringsbudget för att få igenom sitt pensionsförslag.

– Regeringen och Socialdemokraterna säger i dag nej till mer pengar till polisen, till försvaret och till Ukraina och dessutom nej till att alla Sveriges pensionärer ska få mer pengar. Det är ett häpnadsväckande besked, säger Mats Persson (L), enligt SVT.

“Anmärkningsvärt”

Inte heller Moderaterna skrädde på orden.

– Det jag tycker är anmärkningsvärt idag är att regeringen så tydligt säger nej till våra förslag som vi ska rösta om, om mer pengar till alla pensionärer, säger partiets ekonomisk-politiska talesperson Elisabeth Svantesson på en pressträff. 

“De borde skämmas”

Även från andra sidan spänns tonläget.

– Priserna på mat och drivmedel rusar. Sverige har flest fattigpensionärer i Norden. Då ägnar sig M och SD all sin vakna tid åt att stoppa en pensionshöjning på 1 000 kr i månaden. De borde skämmas, rasar Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar på Twitter.

Sverigedemokraternas Oscar Sjöstedt slog tillbaka på samma plattform med att  hävda att “vänsterpartister inte kan ekonomi” och anklagade vänsterledaren för lögn.

Finansministern: “Ett steg närmare”

En av huvudrollsinnehavarna, finansminister Mikael Damberg (S), är dock sett till förutsättningarna nöjd med dagens utfall i budgetomröstningen.

– Idag röstade vi ner de högerkonservativas budgetförslag för att kunna lägga fram vårt kompromissförslag för att stärka pensionärernas ekonomi. Nu är vi ett steg närmare att kunna se till att de pensionärer som har det sämst ställt kan få bättre ekonomi redan i augusti, uttrycker han på sociala medier.

Lööf: “Chicken race med politiska vildar”

Centerpartiet och Annie Lööf hade dock helst önskat att riksdagen röstat om det förslag som stoppades av oppositionen. På frågan hur hon bedömer sannolikheten att den nya ändringsbudgeten går igenom svarar hon följande:

– Det får vi se när man röstar om det. Hela den här mandatperioden har varit ett chicken race med politiska vildar som avgör med en rösts övervikt och det måste vi komma ifrån under nästa mandatperiod, säger Annie Lööf till SVT.

Foto: M. Dahlstrand Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


Kafferosteri tvingas lägga ner – efter 134 år

2025 08 20

Ett svenskt kafferosteri lägger ner – på grund av Trafikverket.

Sedan år 1891 har Lindvalls kaffe – ett familjeägt svenskt kafferosteri – bedrivit verksamhet.

Det Uppsalabaserade företaget har ett 20-tal medarbetare och rostar cirka 2 200 ton kaffe om året.

Nu tvingas det klassiska kafferosteriet lägga ner – på grund av Trafikverket, rapporterar SVT.

Lägger ner

Lindvalls kaffe arbetar på Kungsgatan 60 i Uppsala.

Trafikverket behöver dock verksamhetens fastighet för att ge plats åt en järnvägssatsning.

Det innebär att de måste flytta på sig – och vd Ulf Lindvall menar att Trafikverkets ersättning inte räcker till för att bygga ett nytt rosteri.

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, säger han till SVT.

Hösten 2026

Kafferosteriet har fått fram till hösten 2026 att lämna sina lokaler.

Spiken i kistan, menar en känslosam Lindvall.

– Det är 20 anställda i rosteriet. Rostar vi inget kaffe riskerar de uppsägning, säger han.

Läs mer: Ny upptäckt om kaffe – därför ska du fortsätta dricka

Lindvalls historia

Så här beskriver Lindvalls kaffe sin historia:

– Berättelsen om hur Lindvalls kaffe kom till grundar sig i såväl viljestyrka som romantik, menas det.

– Den unge Eric Lindvall lämnar på 1880-talet hembygden i byn Undenäs i Västergötland för att söka arbete. Han vandrar norrut och hamnade i Tierp.

Ingen kommentar

Historien fortsätter.

– Där förälskade han sig i skomakardottern Josefina. De gifter sig och 1891 startar de tillsammans en kolonialvaruhandel med kryddor, te och kaffe.

– Eric och Josefina är lyckliga tillsammans, affärerna går bra och de får sex barn. 1912 bestämmer de sig för att utveckla affärsrörelsen då den stora kärleken för kaffe började ta alltmer plats. Då flyttar familjen från Tierp till Uppsala. 

Trafikverket har inte kommenterat saken.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Battlecreek Coffee Roasters

Text: Redaktionen


USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen