Bråk om snuset – kräver generaldirektörens avgång

2024 04 08

Det svenska snuset skapar storbråk, och branschföreträdare kräver nu att en generaldirektör avgår.

Det svenska snuset har länge varit en källa till bråk och konflikter.

Vissa anser att snuset är bra för att det får folk att välja bort cigaretter, medan andra menar att all tobak i grunden är hälsofarlig och därför dålig.

Nu blossar diskussionen upp på nytt.

I ett debattinlägg går Snuskommissionen till hård angrepp mot Folkhälsomyndigheten – och kräver generaldirektören Karin Tegmark Wisells avgång.

– Folkhälsomyndighetens generaldirektör måste naturligtvis bytas ut om hon inte förmår verka inom ramen för vår demokratis grundprinciper, skriver organisationen i debattartikeln, som har publicerats i Dagens Industri.

”Svepande resonemang”

Snuskommissionen beskriver sig som ”oberoende”, men finansieras av Svenska Snustillverkarföreningen.

I debattartikeln rasar de mot Folkhälsomyndighetens ”svepande resonemang om snusets farlighet”, baserade på skadeeffekter som ”inte kan uteslutas”.

– Först ignorerar Folkhälsomyndigheten, tillsammans med Socialstyrelsen och SBU, det regeringsuppdrag de fått att redovisa de relativa hälsoriskerna med olika tobaksprodukter, menar Snuskommissionen.

– I stället lyckas myndigheterna med konststycket att misstolka den egna utredningen och i sina slutsatser hävda ett samband mellan snus och olika sjukdomar som de själva tidigare i texten betonat att det inte finns några belägg för, hävdar man i debattartikeln.

WHO eller regeringen?

Debattörerna konstaterar att regeringen har övergett WHO:s synsätt, som innebär att all tobak ska behandlas lika.

Samtidigt frågar de sig om det är regeringen eller WHO som styr Folkhälsomyndigheten.

Snuskommissionen anser att Folkhälsomyndighetens beteende liknar ett ”myteri”.

Flera risker

Folkhälsomyndigheten framhåller i sina officiella dokument att snusanvändning innebär risker för hälsan.

Myndigheten varnar bland annat för att snusare löper en risk att drabbas av hjärt- och kärlsjukdomar och diabetes typ 2.

Snusanvändning kan också öka risken för cancer och för komplikationer vid graviditet, menar myndigheten.

Dessutom kan snusning leda till förändringar i tungans slemhinnor och skador på tandköttet, enligt Folkhälsomyndigheten.

Foto: Swedish Match

Text: Redaktionen


15 juni 2026

Dessa sms stoppas – från och med 1 augusti

2026 06 15

Från och med i sommar kan det bli betydligt tystare i mobilen.

Den 1 augusti införs nämligen en ny lag som kommer att stoppa en större del av störande telefonsamtal och meddelanden som plingar i folks telefoner.

Operatörerna kommer då att bli skyldiga att blockera samtal och sms från bedragare innan de ens får möjlighet att komma fram. Förslaget lades fram av regeringen i mars och röstades igenom i riksdagen förra veckan.

Vi ser mycket positivt på den nya lagstiftningen. Den ger oss tydligare verktyg och större flexibilitet för att möta en snabbt föränderlig brottsutveckling, säger Jesper Simons, enhetschef på Post- och telestyrelsen, PTS, i en kommentar.

Hjälper pensionärer

Det är främst äldre personer som fallit offer för vilseledande och lögnaktiga samtal de senaste åren. För tre år sedan uppskattades bedragare totalt ha kammat hem över 700 miljoner kronor på lurendrejerierna. Drygt 29 000 polisanmälningar gjordes samma år. 

Det måste få ett slut, betonade äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) när förslaget lades på bordet i våras.

– Jag accepterar inte att äldre, de som byggt vårt land, jagas av kriminella som livnär sig på lögner och bedrägerier. Det är inte värdigt Sverige. Därför går vi nu fram med skarpa lagförslag som stoppar bluff­samtal och bedrägeri-sms redan innan de når fram.  

ANDRA LÄSER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Efterfrågat

Enligt PTS ska bedömningen för vilka samtal och sms som stoppas baseras på avvikande trafikmönster och “andra tekniska indikatorer”. Det handlar alltså inte om innehållet.

Myndigheten har länge efterfrågat effektiva verktyg för att stävja bedrägerierna och ser den nya lagen som ett viktigt steg på vägen.

Regleringen ger operatörerna större tydlighet att agera redan vid misstanke om bedrägerier, vilket vi har efterfrågat, säger Jesper Simons. 

Den stora utmaningen har varit att stoppa sms:en. Enligt PTS kan det dröja till i början på nästa år innan de mest effektiva verktygen är på plats.

 – Det här är en viktig åtgärd i PTS fortsatta arbete för att aktivt motverka bedrägerier, men det är inte en heltäckande lösning. Privatpersoner och företag behöver fortsatt vara uppmärksamma och försiktiga, säger Jesper Simons.

ANDRA LÄSER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto T. Samuel

Text: Redaktionen


15 juni 2026

M tänker slopa ny skatt – taket 15 000 kronor per person

2026 06 15

Under den nuvarande mandatperioden har flera skatter kommit att hamna i fokus.

Bland annat avskaffades den omtalade plastpåseskatten. Dessutom har skatten sänkts på exempelvis drivmedel samt arbete i form av förstärkt jobbskatteavdrag.

Nu går Moderaterna fram med ett löfte om att slopa en ny skatt, rapporterar Di.

Det gäller en nationell skattelättnad på månadskortet för pendlare. Den som får månadskort av sin arbetsgivare ska slippa skatten och arbetsgivaren slipper arbetsgivaravgiften.

Fackförbundet Vision har beskrivit pendelkort i kollektivtrafiken som en av de mest efterfrågade anställningsförmånerna. Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) handlar löftet både om klimatet och om rättvisa.

Vi har gjort väldigt mycket i den här regeringen för att sänka drivmedelskostnaderna. Det är väldigt många människor som pendlar på andra sätt, och det vill vi uppmuntra, säger Svantesson till Di.

Halverade priset

Det nya löftet kommer bara några veckor efter att regeringen och Sverigedemokraterna meddelade att priset på månadskort i kollektivtrafiken ska halveras resten av året. Bakgrunden var det stängda Hormuzsundet som drivit upp energipriserna.

– Kriget i Mellanöstern ska inte drabba hårt arbetande svenskar som tar sig till jobbet – oavsett om de är beroende av att åka bil eller har möjlighet att åka kollektivt. För många barnfamiljer och studenter innebär det mer pengar kvar i plånboken, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i slutet av maj.

Andra läser: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Upp till 15 000 kronor per person

Moderaternas föreslagna reform väntas kosta fem miljarder årligen att genomföra. Taket ska ligga på 15 000 kronor per person och år, vilket enligt Di täcker mer eller mindre all kollektivtrafik i landet. 

Effektiviseringar i offentlig sektor ska finansiera reformen. Branschorganisationen Svensk Kollektivtrafik har länge efterfrågat den här typen av skattelättnad.

Det här gynnar pendlarna, som är ett av de viktigaste resenärsslagen vi har”, säger organisationens vd Johan Wadman till Di. 

Kritiken: "Valfläsk"

När Tidöpartierna lanserade kollektivtrafiksatsningen i maj kallades beskedet för valfläsk av både opposition och experter.

Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, menade att väljare inte byter sida för ett par hundralappar extra.

Mer än andra länder är vi väldigt mycket mer åsiktsröstande, mer efter ideologiska övertygelser. Antagligen beror det här, som mycket annat, på att man tror att svenska väljare är som amerikanska, sade han till DN då.

Andra läser: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen