Bråk om snuset – kräver generaldirektörens avgång

2024 04 08

Det svenska snuset skapar storbråk, och branschföreträdare kräver nu att en generaldirektör avgår.

Det svenska snuset har länge varit en källa till bråk och konflikter.

Vissa anser att snuset är bra för att det får folk att välja bort cigaretter, medan andra menar att all tobak i grunden är hälsofarlig och därför dålig.

Nu blossar diskussionen upp på nytt.

I ett debattinlägg går Snuskommissionen till hård angrepp mot Folkhälsomyndigheten – och kräver generaldirektören Karin Tegmark Wisells avgång.

– Folkhälsomyndighetens generaldirektör måste naturligtvis bytas ut om hon inte förmår verka inom ramen för vår demokratis grundprinciper, skriver organisationen i debattartikeln, som har publicerats i Dagens Industri.

”Svepande resonemang”

Snuskommissionen beskriver sig som ”oberoende”, men finansieras av Svenska Snustillverkarföreningen.

I debattartikeln rasar de mot Folkhälsomyndighetens ”svepande resonemang om snusets farlighet”, baserade på skadeeffekter som ”inte kan uteslutas”.

– Först ignorerar Folkhälsomyndigheten, tillsammans med Socialstyrelsen och SBU, det regeringsuppdrag de fått att redovisa de relativa hälsoriskerna med olika tobaksprodukter, menar Snuskommissionen.

– I stället lyckas myndigheterna med konststycket att misstolka den egna utredningen och i sina slutsatser hävda ett samband mellan snus och olika sjukdomar som de själva tidigare i texten betonat att det inte finns några belägg för, hävdar man i debattartikeln.

WHO eller regeringen?

Debattörerna konstaterar att regeringen har övergett WHO:s synsätt, som innebär att all tobak ska behandlas lika.

Samtidigt frågar de sig om det är regeringen eller WHO som styr Folkhälsomyndigheten.

Snuskommissionen anser att Folkhälsomyndighetens beteende liknar ett ”myteri”.

Flera risker

Folkhälsomyndigheten framhåller i sina officiella dokument att snusanvändning innebär risker för hälsan.

Myndigheten varnar bland annat för att snusare löper en risk att drabbas av hjärt- och kärlsjukdomar och diabetes typ 2.

Snusanvändning kan också öka risken för cancer och för komplikationer vid graviditet, menar myndigheten.

Dessutom kan snusning leda till förändringar i tungans slemhinnor och skador på tandköttet, enligt Folkhälsomyndigheten.

Foto: Swedish Match

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen