JUST NU: Boris Johnson hoppar av

2022 10 23

Förre premiärministern Boris Johnson kastar in handduken.

Det splittrade stödet bland Konservativa Partiets parlamentsledamöter har lett till att Boris ”BoJo” Johnson inte tänker kandidera.

Hade stort stöd

Detta rapporterar nu Sky News samtidigt som mycket enligt Boris Johnsons läger pekar på att han hade ett betydande stöd och mycket väl kunde nå upp till de till de 100 rösterna som krävs bland partiets 357 parlamentsledamöter.

– Boris Johnson hade stöd bland 102 parlamentsledamöter, uppger källor till BBC News ikväll.

Men Johnson har ändå beslutat sig för att inte ställa upp i valet till ny partiledare,

Inget enat parti

– Det vore helt enkelt inte rätt sak att göra, framhåller Boris Johnson enligt BBC News.

– Man kan inte regera effektivt om man inte har ett enat parti i parlamentet, anser Boris Johnson.

Han är föremål för en parlamentarisk utredning rörande de kontroversiella festerna under pandemin. Utredningen ska slå fast huruvida Boris Johnson vilseledde parlamentet och detta har skapat stor tvekan kring hans eventuella kandidatur.

Även hans mest lojala stödtrupper känner osäkerhet kring utredningen vilket lär ha medverkat till hans svårigheter att nå upp till 100 röster.

Banar vägen för Sunak

Beskedet innebär att Rishi Sunak sannolikt väljs till ny premiärminister redan i morgon måndag.

Han rapporteras redan har omkring 150 röster.

Om ingen annan än Sunak får de 100 röster som krävs för att bli nominerad så blir det ingen omröstning bland partimedlemmarna på fredag.

I stället blir den enda nominerade automatiskt ny partiledare och därmed även ny premiärminister.

Lyckligt lottad

Rishi Sunak beskriver sig själv som en mycket lyckligt lottad person.

– Jag växte och såg hur mina föräldrar tjänade lokalsamhället. Pappa var allmän läkare och mamma hade en läkemedelsbutik.

– Jag ville göra samma positiva skillnad för folk som deras parlamentsledamot och valdes första gången 2015 och blev omvald 2017 och 2019.

Spelar cricket

– Jag har varit lyckosam nog att få en framgångsrik affärskarriär. Jag grundade en stor investmentfirma, framhåller Rishi Sunak på sin webbsida.

Han träffade sin fru Akshaya i Kalifornien.

– Vi har två döttrar, Krishna och Anouska.

2020 utsågs han till finansminister efter att ha varit regionalminister sedan 2018.

– På fritiden trycker jag om att hålla igång med cricket, fotboll och att se filmer, berättar han.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Tung smäll för alla som tankar bilen

2023 11 29

Regeringen och Sverigedemokraterna har lovat väljarna att priserna på bensin och diesel ska pressas ner.

Tidöpartierna har sänkt bränsleskatten och vid årsskiftet sänks den så kallade reduktionsplikten till sex procent.

Enligt SD och regeringen kan sänkningen  resultera i att det blir ungefär 5,50 kronor billigare per liter diesel inklusive moms att tanka redan 2024.

För 2025 och 2026  beräknas dieselpriset bli över 6 respektive 7 kronor lägre.

Uppgifter: Extra kostnad tillkommer

Nu kommer dock ett dystert besked för den som hoppas på betydligt lägre drivmedelspriser.

I ett utkast till regeringens klimathandlingsplan, som DN tagit del av, framgår det att regeringen planerar att skapa ett eget system som lägger på en extra kostnad för den som tankar sin bil.

Den nya avgiften skulle innebära att bensin och diesel återigen blir dyrare.

– Särskilt om systemet utformas så att det tvingar ner utsläppen från transporter ända till de nivåer som Sverige har åtagit sig inom EU-systemet att nå till 2030, framhåller DN.

Ställer krav på Sverige

Bakgrunden till det eventuella beslutet är att regeringen pressas av EU:s utsläppsmål för transportsektorn.

Unionen kräver att Sverige gör något drastiskt åt de ökade utsläppen redan till 2030.

Läget är kritiskt.

Regeringens egna beräkningar visar att utsläppen inom transportsektorn kommer att öka med uppemot 30 miljoner ton till 2030.

Oense

Tidöpartierna är inte överens om det nya systemet.

Sverigedemokraterna motsätter sig förslaget, uppger DN.

Tidningen beskriver hur en ”dragkamp” pågår på statsrådsberedningen, som har ansvar för att leda och samordna arbetet i Regeringskansliet.

Hotat med regeringskris

För Sverigedemokraterna är lägre drivmedelspriser en hjärtefråga.

Partiet har gått så långt som att hota med regeringskris om inte drivmedelspriserna sjunker drastiskt efter årsskiftet.

– Det kommer komma en förändring som är ganska markant och substantiell till årsskiftet. Det kan vi vara 99,9 procent säkra på, annars har vi regeringskris, sa SD:s ekonomisk-politiska talesperson Oscar Sjöstedt till TV4 Nyheterna i slutet av mars.

Efter hotet har dock SD närmat sig regeringens klimatpolitik.

För drygt två veckor sedan meddelade  partiets klimatpolitiska talesperson Martin Kinnunen att SD ställer sig bakom Sveriges klimatmål till 2045.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp E. Akyurt

Text: Redaktionen


Bank-ID slutar fungera – på flera mobiltelefoner

2023 11 29

Bank-ID är i dag Sveriges i särklass största e-legitimationssystem.

De allra flesta svenskar använder tjänsten.

Under 2022 nådde Bank-ID 8,4 miljoner unika användare.

Men nu kan en del svenskar behöva skaffa en ny mobiltelefon för att kunna fortsätta använda tjänsten.

Bank-ID kommer att försvinna från flera mobiltelefoner av märket Huawei, rapporterar DN.

E-legitimationstjänsten kommer att tas bort från samtliga Huawei-telefoner som är nyare än serien P90, som släpptes 2019, med andra ord stängs inte Huawei av generellt.

Bank-ID bekräftar

Anledningen till beslutet är att de nyare modellerna använder sig av appbutiken Appgallery, i stället för Googles egen butik.

Enligt Bank-ID handlar det om ett ekonomiskt beslut.

För få svenskar använder de nya Huawei-modellerna.

Företagen bedömer därför att det inte är lönsamt att stödja Appgallerry.

Bank-ID kommer hädanefter endast att stödja IOS från Apple och Android.

– Vi är där våra användare finns och har inte har möjlighet att underhålla fler plattformar än de två största i Sverige. Det är för att hålla högsta säkerhet och tillgänglighetsnivå

Det säger Charlotte Pataky, som är pressansvarig för Bank-ID, till DN.

Kopplas till Donald Trump

Beslutet kopplas även till USA:s före detta president Donald Trumps handelskrig mot Kina.

I maj 2019 undertecknade Trump en order om att blockera kinesiska telekommunikationsföretag från den amerikanska marknaden. Huawei var ett av flera företag som svartlistades. 

– Utländska motståndare utnyttjar sårbarheter för att begå skadliga cyberhandlingar och industrispionage mot USA och dess folk, sa Trump när han verkställde ordern.

Även Sverige har pekat ut Huawei som en säkerhetsrisk. År 2021 stoppades det kinesiska företaget från att delta i utbyggnaden av 5G-nätet. Beslutet fattades av Post och telestyrelsen efter en stark rekommendation från Säpo.

–  Bedömningen Säpo har gjort är att den kinesiska partistaten kan påverka och utöva påtryckningar på Huawei, dels genom företagets koppling till den kinesiska staten, dels med stöd av den kinesiska underrättelsetjänsten, framhöll Kurt Alavaara, informationssäkerhetschef på Säpo, efter beslutet.  

Exporten har upphört

När Huawei svartlistades av USA stoppades stora delar av den amerikanska exporten till det kinesiska företaget – bland annat upphörde  samarbetet med Google.

Google Play Store, Google Maps, Photos, Gmail och andra vanliga Google-tjänster finns därför inte på Huawei-modeller som lanserats efter 2019.

Text: Redaktionen