19 september 2025

Boningshus och ladugård i lågor

2021 11 02

En ladugård i Skåne brinner kraftigt och enligt uppgifter brinner det även i ett boningshus.

Det rapporterar flera medier ikväll.

Fullt utvecklad brand

– Det rör sig om en fullt utvecklad brand, säger Evelina Olsson vid Skånepolisen till SVT.

Såväl räddningstjänst som polisen är framme vid brandplatsen vid Torasataröd mellan Brösarp och Degerberga  på Österlen. Larmet om branden kom vid 20.30-tiden i kväll.

Brinner kraftigt

Det skall även brinna i ett boningshus rapporterar Expressen.

– Det brinner kraftigt och det brann genom taket när vi kom fram, säger Torbjörn Krokström som är inre befäl vid Räddningstjänsten Syd till tidningen.

Byggnad i två delar

Det ska röra sig om en byggnad i två avdelningar som har fattat eld.

– Det är en tvådelad byggnad som ligger i vinkel. Det brann genom taket i ena delen av huset, säger räddningstjänstens befäl till Expressen.

Ägarna har tagit sig ut

Enligt Sveriges Radio Skåne skall ägarna har tagit sig ut ur byggnaden.

Två räddningsenheter ska ha kommit fram till platsen och ytterligare tio har larmats. Räddningsinsatsen fokuserar på att branden inte ska sprida sig.

Hoppas kunna rädda ena delen

– Vi hoppas kunna rädda den ena delen av huset, säger räddningschefen till tidningen.

Enligt uppgifter ska ingen människa vara skadad i branden. Det är ännu så länge okänt hur eldsvådan har kunnat starta.

Det är även oklart om det finns några djur i ladugården som har drabbats.

❤ UPDATE: Det kommer nu preliminära uppgifter om att det inte ska finnas några djur inne i byggnaden.

Arkivfoto: Räddningstjänsten Kristianstad FB


JUST NU: 6 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2025 12 03

Miljoner svenskar får i veckan dela på 56 miljarder kronor.

Nu på fredag rasslar det till.

Då kommer nämligen intjänade pensionsrätter att sättas in på svenska pensionsspararnas konton, låter Pensionsmyndigheten meddela på onsdagen.

– Nu fördelas närmare 56 miljarder kronor i premiepensionsfonder enligt var och ens personliga fondval. Den som vill veta mer om sina fondval inom premiepensionen kan logga in på pensionsmyndigheten.se. Har man inte gjort något val så sätts pengarna in på AP7 Såfa, säger Anna Gasslander, som är fondhandelschef på Pensionsmyndigheten, i en kommentar.

Totalt 729 miljarder

Under 2025 har knappt sex miljoner sparare och jobbonärer tjänat in premiepensionsrätter, enligt nya siffror från myndigheten.

Årets insättning på 56 miljarder är dock bara en del av kakan för de totala pensionsinsättningarna. Tidigare har 353 miljarder kronor även delats ut för inkomstpensionen.

– Arbetsgivarna betalar dessutom cirka 320 miljarder kronor i tjänstepensionspremier till sina anställda. Årets totala insättning av pensionsrätter och tjänstepensionspremier blir därmed cirka 729 miljarder kronor, meddelar Pensionsmyndigheten.

LÄS MER: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Förvald fond

Premiepensionen placeras i fonder som antingen är förvalt att hamna i AP7 Såfa, om inte spararen själv har gjort ett eget val. Har man som pensionär valt traditionell försäkring är det AP7 Såfa som gäller.

Ungefär 90 procent av alla anställda har en tjänstepension från sin arbetsgivare utöver den allmänna pensionen.

– Avsättningen till premiepensionen har fram till december förvaltats hos Pensionsmyndigheten i en tillfällig förvaltning. Ränteförvaltningen har genererat en positiv avkastning som ökar tilldelningen till spararna med 1 481 miljoner kronor eller ytterligare 249 kronor i pensionsrätter i genomsnitt per sparare, förklarar Pensionsmyndigheten.

När det gäller insättning av inkomstpensionsrätter bokförs i år en insättning på 353 miljarder kronor, i snitt 58 042 kronor per person. Det fördelas på konton för inkomstpension för strax över sex miljoner pensionssprare. Summan har ökat med 13 miljarder jämfört med förra året.

LÄS MER: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

Foto: A. Piacquadio

Text: Redaktionen


3 dec 2025

JUST NU: Putins trumfkort går upp i rök – “stor seger för Europa”

2025 12 03

“En historisk vändpunkt” kommuniceras från EU under natten till onsdagen.

Nu är avtalet på plats.

EU kommer att fasa ut och senast i slutet av 2027 helt förbjuda import av rysk gas och olja.

Det innebär att ett av Vladimir Putins viktigaste ess i rockärmen för att fortsätta finansiera kriget i Ukraina undanröjs.

– Detta är ett historiskt resultat. EU tar stora steg mot en ny era fri från rysk gas och olja. Ryssland kan aldrig mer använda export av fossila bränslen som ett vapen mot Europa, säger Ville Niinistö, EU-ledamot i utskottet för industri, forskning och energi, i ett uttalande.

"Aldrig mer beroende"

Ett förbud mot import av rysk naturgas kommer att träda i kraft i början av 2026. I början av samma år kommer ett lagförslag om att förbjuda import även av rysk olja läggas fram så att det är redo att aktiveras senast i slutet av 2027, enligt ett pressmeddelande från EU.

– Nu måste vi agera utan dröjsmål för att slutföra detta avtal och rikta vår uppmärksamhet mot oljeimport, där vi kommer att följa Europeiska kommissionens åtagande att lägga fram ett lagstiftningsförslag i början av nästa år, säger Ville Niinistö.

Inese Vaidere, Europaparlamentariker och ledamot i utskottet för internationell handel, hyllar nattens besked.

– Kvällens överenskommelse skickar ett tydligt och kraftfullt budskap: Europa kommer aldrig mer att vara beroende av rysk gas. Detta är en stor prestation för Europeiska unionen och en historisk vändpunkt i den europeiska energipolitiken.

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa

"Stor seger för Europa"

Det nya avtalet beskrivs som “ett svar på Rysslands systematiska användning av energiförsörjningen som vapen” och som “eskalerade i och med den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022”.

Lars Aagard, klimat- och energiminister i Danmark, som just nu har ordförandeskapet i EU, kallar avtalet för “en stor seger”.

– Detta är en stor seger för oss och för hela Europa. Vi måste få ett slut på EU:s beroende av rysk gas, och ett permanent förbud mot den i EU är ett stort steg i rätt riktning, säger han enligt TV2.

LÄS MER: Specialstyrkor har slagit till mot ockuperade Krym

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen