I NATT: Bombanfall mot Iran

2024 01 18

Flera attacker har utförts mot Iran under natten till torsdagen.

En serie flygattacker har genomförts mot den annars lugnare sydöstra iranska regionen.

Bakom attackerna står kärnvapenlandet Pakistan.

– Jag kan bara bekräfta att vi har genomfört attacker mot anti-pakistanska militanta grupper som var måltavla inne i Iran, säger en högt uppsatt underrättelsekälla till AFP.

"Kraftig upptrappning"

Anfallet beskrivs som en hämndattack efter att Iran i tisdags avfyrade missiler mot just Pakistan.

Två barn ska ha dödats i angreppet.

– Iran säger att de har inlett attacker mot vad de kallar militanta baser, uppgav Reuters vid tillfället.

Det pakistanska motanfallet ska ha fokuserat på platser som där två separatistiska fraktioner från Balochistan befinner sig, nämligen Baluchistans frihetsfront och Baluchistans frihetsarmé.

Bombanfallet markerar en kraftig upptrappning av konflikten, erfar Times of India.

"Fullständigt oacceptabelt"

Kort efter Irans beskjutning varnade Pakistans utrikesdepartement för allvarliga konsekvenser.

– Fullständigt oacceptabelt, uttryckt departementet om kränkningen av deras lands suveränitet.

Anfallet sågs som ett särskilt övertramp eftersom det sedan tidigare finns flera kommunikationskanaler upprättade mellan de två länderna.

Efter Irans missilattack kallade Pakistan hem sin ambassadör från Irans huvudstad Teheran.

Flera explosioner

Enligt den pakistanska underrättelsetjänsten kommer regeringen att ge mer information om nattens bombanfall senare under morgonen.

På morgonen finns det relativt lite information om skadorna och hur Iran kommer att svara på anfallet.

– Flera explosioner har hörts i flera områden runt staden Saravan, uppger nyhetsbyrån IRNA med hänvisning till en tjänsteman i provinsen Sistan-Baluchistan där staden med knappt 60 000 invånare ligger.

Målet: självständig stat

Baluchistans frihetsarmé, BLA, grundades officiellt 2000 och är en militant grupp som försöker skapa en självständig stat i Baluchistan som skulle omfatta delar av Pakistan, Iran och Afghanistan.

Gruppen påstår sig kämpa mot den pakistanska exploateringen av områdets naturresurser såsom gas, kol, mineraler och en marginalisering av baluchfolkets kultur, språk och rättigheter.

BLA har genomfört olika attacker mot pakistanska säkerhetsstyrkor, regeringstjänstemän, civila och utländska medborgare, bland annat kinesiska arbetare.

Text: Redaktionen


Ny avgift har införts: nu slutar svenskarna handla

2026 08 28

Svenskarnas handel från de kinesiska jättarna faller.

Den första juli infördes en ny avgift.

Det rör sig om en tullavgift på 3 euro – lite drygt 33 kronor – när man beställer en vara värd upp till 150 euro, alltså 1 662 kronor. 

Avgiften gäller när man handlar på nätet och varan skickas från ett land utanför EU.

Nu framgår att svenskarnas handel från de kinesiska jättarna Temu och Shein faller.

Ny tullavgift

Den nya tullavgiften gäller för alla länder utanför EU. 

Tullavgiften betalas per vara och hur stor tullavgiften blir beror på om man köper olika eller likadana varor.

Tullverket anger tre offentliga skäl till EU:s nya regler:

- Företag inom EU ska konkurrera på rättvisa villkor med företag utanför EU. 

- Minska risken att privatpersoner får hem produkter som kan vara brandfarliga, giftiga, felmärkta eller osäkra. 

- Minska mängden småpaket till EU och Sverige vilka ger fler transporter, mer förpackningar och mer avfall. 

Slutar handla

Branschorganisationen Svensk Handel har märkt av förändringar i svenskarnas handelsmönster.

– Effekten blev att betydligt färre konsumenter e-handlade från Temu & Shein i juli, 8 procent jämfört med 18 procent i juli förra året, förklarar branschorganisationen i en ny rapport.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

“För tidigt”

Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för juni månad till 14,7 miljarder kronor och för juli månad till 14,9 miljarder kronor. 

– Det är tydligt att den nya tullavgiften påverkat köpen från Temu och Shein. Med det sagt så är det fortfarande för tidigt att prata om en permanent nedgång, säger Svensk Handels innovationschef Per Ljungberg.

Vill baka in

Ljungberg understryker att företagen satsar på kreativa lösningar, men att man fortsatt kommer att hålla koll på utvecklingen.

– Vi vet med oss att dessa företag i skrivande stund arbetar för att effektivisera sin check-out, och på så vis baka in avgiften i köpet. Vi kommer att fortsätta att följa upp tullavgiftens effekt under höst- och vinter, säger han.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: SumUp

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen