Bokningarna har femdubblats – svenska turister har ny favoritstad

2024 12 27

Inför årets nyårsfirande vill svenskarna utomlands.

Det visar nyligen släppt bokningsstatistik från resebyrån Ticket som vittnar om ökad efterfrågan på såväl solresor som storstadsresor.

Ny favoritstad

Svenskfavoriten Gran Canaria, Kanarieöarna, är fortfarande ohotad etta på resebyråns topplista över de tio mest populära destinationerna.

Men samtidigt har ett nytt resmål dundrat in på listan – och det med besked.

Nykomlingen Amsterdam har nämligen fått ett rejält uppsving och jämfört med perioden inför nyår förra året har bokningarna femdubblats.

– Nyår är en tid då många vill både fira och resa, och det märks i bokningsstatistiken, säger Toyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Egyptisk badort ökar kraftigt

Förutom Amsterdam finns det två andra städer som tagit sig in på årets topplista: italienska Milano och egyptiska Hurghada.

Den senare är en badort som “lockar med solsäkert väder och avkoppling”, enligt Ticket, och bokningarna har ökat över 100 procent jämfört med ifjol.

Populära resmål över nyår är också Berlin, London, Teneriffa, Prag och Malaga.

– En tydlig trend är att svenskarna söker en blandning av storstadsupplevelser och solsäkra destinationer för att fira in det nya året. Många har valt att resa till närliggande resmål, vilket visar på en fortsatt preferens för lättillgängliga och prisvärda alternativ, säger Tiyoneh Jah.

Följer höstens trend

Att just Amsterdam seglat upp som en nyårsfavorit följer en trend från i höstas.

Redan i september hade resandet till staden ökat med över 100 procent det senaste året.

– Amsterdam utmärker sig särskilt som årets raket, med mer än dubbelt så många bokningar, framhöll Ticket vid tillfället.
Tiyoneh Jah  konstaterar att det finns flera anledningar till det ökade intresset för Nederländernas huvudstad.

– Amsterdam är verkligen på uppgång. Vi såg redan ett ökat intresse under sommaren och den trenden håller nu i sig. Staden erbjuder en mix av kort flygtid, vackra kanaler, trendiga caféer och en livlig stadspuls – vilket gör den till en lockande destination, säger hon.

Mest bokade resmålen över nyår 

  1. Gran Canaria, Kanarieöarna (1)
  2. Amsterdam, Nederländerna (NY)  
  3. Paris, Frankrike (6)  
  4. Hurghada, Egypten (NY)  
  5. Berlin, Tyskland (2)  
  6. London, Storbritannien (3)  
  7. Teneriffa, Kanarieöarna (10)  
  8. Prag, Tjeckien (4)  
  9. Malaga, Spanien (8)  
  10. Milano, Italien (NY)  

Källa: Ticket. Statistiken avser resor med avresa mellan 25/12 och 31/12 och hemresa mellan 1/1 och 4/1.  Siffran inom parentes anger placeringen för motsvarande period förra året.

Foto: D. Dudov resp SAS Group

Text: Redaktionen


I MORGON TISDAG: Kostnadsökning för alla som tar medicin

2025 06 30

Från och med den 1 juli blir det dyrare att hämta ut medicin.

Under tisdagen höjs högkostnadsskyddet för läkemedel från 2 900 till 3 800 kronor per år.

Regeringen motiverar höjningen med att systemet för högkostnadsskyddet måste bidra till en hållbar finansiering av läkemedel.

Enligt regeringen har statens kostnader för läkemedelsförmånen ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024. Samtidigt har patientens egenavgift ökat med 17 procent under samma tidsperiod.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

”Det är för jävligt”

Mia Centermo från Västerås köper inte regeringens motivering.

– Jag tycker det är helt fel. Jag får prioritera att leva billigare för att kunna betala min medicin, säger kvinnan, som är arbetslös, till P4 Västmanland.

Partnern Torbjörn Larsson delar kritiken.

– Det var dyrt redan som det var innan. Det är för jävligt helt enkelt, säger han till radion.

Det här gäller

- Höjningen av högkostnadsskyddet innebär att patienten betalar hela beloppet för läkemedel upp till 2 000 kronor, jämfört med dagens gräns på 1 450 kronor.

-  I det första trappsteget kommer patienten att betala 75 procent av kostnaderna, i stället för tidigare 50 procent.

- Gränsen för frikortet förblir oförändrad vid 7 117 kronor, men patientens totala kostnad ökar till 3 800 kronor.

- Patienter som når gränsen för frikort kommer att betala 900 kronor mer per år. 

- Egenavgifterna för läkemedel beräknas öka med cirka 540 miljoner kronor för 2025, 2 160 miljoner kronor för 2026 och 2 700 miljoner kronor för 2027.

Källa: Regeringskansliet

Foto: R. Sorin

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Det uppger Elisabeth Braw, docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Experten hänvisar till ”trovärdiga myndighetskällor”, rapporterar Hufvudstadsbladet.

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen