Blodbad i södra Ryssland – Putin tvingas till panikdrag

2024 11 13

Den ryska armén lider enorma förluster i striderna om Kurskregionen i södra Ryssland.

Under gårdagens strider förlorade ryssarna 2 000 soldater när de försökte återta territorium som ockuperas av Ukraina.

Siffran innebär att Ryssland förlorat rekordmånga soldater under en och samma dag.

Det rapporterar The Telegraph med hänvisning till Ukrainas militär.

– Siffran är nästan dubbelt så stor som Rysslands dödsfall under sommaren, vilket indikerar att ryssarna är pressade att återta så mycket mark som möjligt innan Donald Trumps eventuella fredsförslag i januari, framhåller tidningen.

Sprängs i luften

Anastasiia Blyshchyk, talesperson för Ukrainas 47:e mekaniserade brigad, bekräftar de enorma ryska förlusterna.

Hon berättar att situationen vid frontlinjen är ”svår”, men att läget är ”under kontroll”.

Enligt uppgift anfaller ryssarna med 50 000 soldater, varav tusentals nordkoreanska trupper.

Filmklipp från platsen indikerar att ryssarna attackerar med allt det har, trots massiva förluster.

En video påstås visa hur en kolonn med ryska pansarfordon, var och en med ett 30-tal soldater, kör rakt över ett minfält och sprängs i luften.

Enligt Ukrainas militär förstördes 18 av 30 pansarfordon.

Panikdrag från ryska militärledningen

Med anledning av de massiva förlusterna i Kursk tvingas den ryska ledningen fatta ett plötsligt beslut.

Enligt Viktor Kravtsov, talesperson för 82:a Bukovyna-brigaden i den ukrainska armén, kommer Kreml omplacera några av sina bästa soldater till den ryska regionen.

Soldater från det ryska elitförbandet 76:e Airborne Assault Division flyttas från frontlinjen i östra Ukraina till Kurskregionen.

Ett positivt besked för Ukraina.

– Med tanke på de ryska framstegen i striderna både i den östra och norra delen av vårt land kan vi dra slutsatsen att den ryska armén överför sina mest stridsdugliga och bäst förberedda förband till Kursk. Jag tror att det kommer underlätta situationen vid östra frontlinjen, säger Viktor Kravtsov till Telegraf.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen