SVERIGE: Blixtinkallas efter Putins nya order

2022 09 21

Riksdagens försvarsutskott kommer att samlas betydligt tidigare än planerat efter beskedet om den ryska mobiliseringen.

Mötet kommer att äga rum på måndag, erfar Dagens Nyheter.

– Jag tycker det finns skäl för den militära underrättelsetjänsten och säkerhetstjänsten att ha en dragning om vad det här får för effekt. Vi försöker få till det så skyndsamt som det går, säger Pål Jonsson (M), försvarsutskottets ordförande, till tidningen.

Processen måste skyndas på

Egentligen skulle de nya utskotten inte finnas på plats förrän början av nästa månad då riksdagen för närvarande befinner sig i en övergångsprocess.

Men enligt Pål Jonsson måste försvarsutskottet fungera redan nu, och Vladimir Putins besked  om massiv mobilisering av ryska soldater gör att processen om att stärka Sveriges totalförsvar måste skyndas på.

– Men också den fullständiga svenska och finska integrationen till Nato blir viktigare i ljuset av det säkerhetspolitiska läget och den aggression vi ser äga rum, säger han. 

Kan skicka avancerat artillerisystem

På måndagens blixtinkallade möte kommer utskottet även att diskutera om hur man ska stötta Ukraina efter nyheterna från Ryssland

Det kan bli aktuellt att fatta beslut om att skicka det avancerade artillerisystemet Archer till Ukraina, erfar TV4 Nyheterna.

Någonting som den socialdemokratiska regeringens försvarsminister Peter Hultqvist varit tveksam till.

– Det är viktigt att Sverige tillsammans med andra länder fortsätter hjälpa Ukraina, säger riksdagsledamot Mikael Oscarsson (KD) till kanalen.

300 000 nya soldater

Det var i ett tal till nationen idag som Rysslands diktator Vladimir Putin gav besked om att landet förstärker sina trupper med ytterligare en kraftfull mobilisering.

Enligt Rysslands försvarsminister Sergej Sjogu handlar det om 300 000 nya soldater.

Kristersson: "Brott mot folkrätten"

En av flera svenska partiledare som reagerat på beskedet är statsministerkandidaten Ulf Kristersson (M).

– Det är naturligtvis ett försök att legitimera den illegala ockupationen, och ännu ett flagrant brott mot folkrätten, framhåller M-ledaren på Facebook.

"Vill dränka Ukraina i blod"

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har också kommenterat Putins tal.

– Han vill dränka Ukraina i blod, också i sina egna soldaters blod, säger han i en intervju med tyska Bild.

Zelensky är dock fortsatt hoppfull om att diktatorn inte kommer att ta till kärnvapen, någonting som Putin insinuerade skulle vara möjligt.

– Jag tror inte att världen kommer att tillåta honom att göra det, säger den ukrainska presidenten.

Foto: Sveriges Riksdag (Pål Jonsson) resp Försvarsmakten resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Storbrand rasar – helikopter ska vattenbomba

2025 06 29

Ett större skogsområde brinner utanför Västervik.

Branden, som rasar mellan Ukna och Edsbruk, är inte under kontroll, rapporterar P4 Kalmar. 

Nu inleds en stor släckningsinsats.

Räddningstjänsten har skickat flera resurser till platsen.

Dessutom inväntar man en helikopter som ska vattenbomba området.

Kommenterar

Räddningstjänsten har uttalat sig om skogsbranden.

I en kommentar till radion uppger man att det inte finns någon bebyggelse i närheten av branden.

Vidare konstaterar räddningstjänsten att det är för tidigt att uttala sig om brandens spridningsrisk.

I dagsläget brinner ett område på 100 gånger 100 meter.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat flera varningar för skogsbränder under söndagen.

I Götaland och sydöstra Sveland är risken för bränder i skog och mark mycket eller extremt stor, uppger myndigheten.

Gotland och Öland pekas också ut som riskområden.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

  • Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.
  • Brand sprids lätt i skog och mark.
  • Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.
  • Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

LÄS MER: ”Brutal värme” i Europa – då påverkas Sverige

FAKTA: Skogsbränder

- Den främsta orsaken till bränder i skog och mark är människors aktiviteter. Risken för att bränder ska uppstå och deras förlopp beror också på vädret och vegetationen. I ett allt varmare klimat ökar risken för bränder i skog och mark.

- Antalet bränder i skog och mark varierar mycket år från år. Under den senaste 20-årsperioden har det handlat om drygt 2 000 till 8 000 bränder per år i Sverige. En torr och varm sommar ger som regel många fler bränder jämfört med en regnig säsong.

Källa: SMHI

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen


Hånet mot Åkesson: ”Bisarra konspirationsteorier”

2025 06 29

Jimmie Åkesson (SD) hånas av S efter ett utspel.

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson gick till angrepp mot Socialdemokraterna i ett inlägg på X på lördagen.

Åkesson ifrågasatte den affär där IOGT-NTO köper Socialdemokraternas lotteriverksamhet Kombispel.

– Inför öppen ridå görs en internaffär inom den socialdemokratiska intressesfären på hisnande 57,5 miljoner kr när IOGT-NTO köper den skandalomsusade lotteriverksamheten, skrev Åkesson på X.

– IOGT-NTO har i sin tur fått årliga miljonbidrag av ForumCiv som finansieras via Sida. Dessa nära kopplingar och mångmiljontransaktioner mellan partiverksamhet, ideella föreningar och staten bidrar till att urholka förtroendet för politiken och demokratin, skrev Åkesson.

Men nu får SD-ledaren ett hånfullt svar från S.

”Bisarra konspirationsteorier”

Jimmie Åkesson skrev i inlägget att affären väcker misstankar.

– Endast misstanken att Sveriges största parti tvättar biståndspengar till sin kampanjkassa är helt oacceptabelt, skrev SD-ledaren i inlägget på lördagen.

Anklagelsen är dock felaktig, enligt Expressen. Tidningens granskning visar IOGT-NTO har en nykterhetsrörelse, tillsammans med andra organisationer, som heter Inrif och som får bidrag av ForumCiv. Men Inrif ger inga bidrag till IOGT-NTO, enligt tidningen, och har därför inget med köpet av lotteriverksamheten att göra.

Nu riktar Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin hånfull kritik mot Jimmie Åkesson.

– Jag tror att det vore bra för Sverige om Jimmie Åkesson behärskade sig med sina fria fantasier och bisarra konspirationsteorier, säger Baudin till tidningen.

Ny mätning

På söndagen kom det också ett tråkigt besked för SD-ledaren när det gäller opinionsläget.

En ny undersökning från DN/Ipsos visar att SD:s samarbetsparti M tycks ha större potential att locka nya väljare än vad SD har, rapporterar tidningen.

På frågan vilket parti de på allvar överväger att rösta på, svarar 27 procent M och 22 procent SD. Enligt Ipsos har M fler ideologiska anhängare och ses som ett regeringsbärande parti.

Kampen mellan SD och M om att bli största högerparti kan alltså bli hård för SD inför nästa val.

Det är dock fler som överväger att rösta på SD nu än för ett år sedan, då motsvarande siffra var 19 procent. SD blev dessutom större än M i förra valet, och lär satsa hårt på att bli det även i valet 2026.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen