Blixtinkallar till Natomöte

2023 07 06

I dag, torsdag, möts Sverige, Finland och Turkiet i ett extrainsatt möte om den svenska Natoprocessen.

Parterna ska träffas i Bryssel.

Mötet inleds efter lunch och tunga representanter från Nato och de tre länderna kommer att delta.

Försvarsalliansens generalsekreterare Jens Stoltenberg kommer att leda samtalen och utrikesministrar, underrättelsechefer och nationella säkerhetsrådgivare från Sverige, Finland och Turkiet kommer att vara på plats i Bryssel.

Sverige kan få ett jättebesked

Mötet kan vara en indikation på ett stort genombrott i den svenska Natoprocessen.

Det anser TV4 Nyheternas utrikesreporter Ritva Rönnberg.  

Hon konstaterar att det är fullt möjligt att Turkiet tvärvänder och godkänner Sveriges Natoansökan innan eller på försvarsalliansens toppmöte i Vilnius, Litauen, som inleds den 11 juli.

– Förra veckan beskrev Jens Stoltenberg det här mötet som ett tillfälle att ta tag i någon sista detalj som möjligtvis inte skulle vara helt genomarbetad och som parterna måste diskutera ett varv till inför ett medlemskap i Vilnius, säger Ritva Rönnberg till TV4 och tillägger:

– I Nato har utrikesministrarna en speciell roll och alla kommer att delta på mötet. Skulle man vilja flytta det här framåt ytterligare från Turkiets sida hade man kunnat tänka sig att de hade backat ur och sagt att man inte går med på ett möte på så hög nivå. Det kan tolkas som att det mycket väl finns en chans att Sveriges Natoansökan nu kommer att godkännas.

Finland: Sverige godkänns innan toppmöte

Från finskt håll kommer även positiva tongångar gällande den svenska Natoansökan.

Finlands nytillträdda utrikesminister Elina Valtonen hyser stora förhoppningar om att Sverige godkänns innan toppmötet i Vilnius.

– Det finns förväntningar från den finska sida om ett snabbt besked om Sverige, säger hon till SR Ekot och tillägger att ett svenskt Natomedlemskap är vitalt för Finland och för säkerheten i Östersjöområdet.

– Finlands medlemskap är inte fullvärdigt förrän Sverige också är medlem i Nato, säger utrikesminister Valtonen till radiokanalen.  

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


JUST NU: Farkost jagas av helikopter – stor flygplats stängd

2025 10 03

Flygplatsen i tyska storstaden München har hållit akutstängt natten till fredagen.

All flygtrafik stoppades omedelbart.

Hela 17 flyg har ställts in och drygt 3 000 passagerare är strandsatta, rapporterar bland annat The Guardian.

Omkring 15 flyg som skulle landa på flygplatsen har omdirigerats till Stuttgart, Nürnberg, Wien och Frankfurt.

Orsaken är ett drönarlarm som kom redan vid 21.30-tiden på torsdagskvällen, vilket är det senaste exemplet på hur drönare stör flygtrafiken i Europa efter liknande händelser i Danmark och Norge förra veckan.

Jagas av helikopter

De tyska myndigheterna har inte kunnat fastslå vem som ligger bakom drönarna över Münchens flygplatsen, dit polishelikoptrar kallats för att jaga efter farkosterna, enligt Bild.

Varken drönarna eller misstänkta piloter har dock hittats. 

– Den federala polisen kunde bekräfta att drönaren hade setts på plats, men kunde inte gripa själva drönarna eller drönarpiloterna, skriver den tyska tidningen.

LÄS MER: “De är rejält oroliga i Moskva”

På helspänn

München är en stad som redan är på helspänn.

Tidigare har den omåttligt populära festivalen Oktoberfest tillfälligt stängts ned till följd av ett bombhot och en upptäckt av sprängämnen i ett bostadshus i norra delen av staden.

Danmark som varit förföljt av drönare den senaste tiden har inte sagt vem man tror är ansvarig för incidenterna i luftrummet.

Landets statsminister Mette Frederiksen har emellertid antytt att det kan vara Ryssland.

– Jag hoppas att alla nu inser att det råder ett hybridkrig, och ena dagen är det Polen, andra dagen Danmark, och nästa vecka kommer det förmodligen att vara någon annanstans där vi ser sabotage eller drönare som flyger, sade hon igår enligt The Guardian.

Ryssland har konsekvent förnekat att man ligger bakom de drönare som observerats vid Europas flygplatser den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: USA går in i “väpnad konflikt”

2025 10 03

USA befinner sig i en "väpnad konflikt”.

Den amerikanska presidenten Donald Trump förklarar krig.

Han gör det mot de omtalade knarkkartellerna som av Vita huset pekats ut som terrorister.

Krigsförklaringen ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

Beskedet framgår i ett hemligstämplat meddelande som Trumpregeringen skickat till den amerikanska kongressen, uppger New York Times och The Hill.

– Trump fastställer att USA “är i en icke-internationell väpnad konflikt med dessa utpekade terroristorganisationer", skriver den sistnämnda tidningen med hänvisning till dokumentet.

”Kritisk punkt”

I dokumentet framhålls även att “presidenten beordrade krigsdepartementet att genomföra operationer mot dem i enlighet med lagen om väpnad konflikt”.

– USA har nu nått en kritisk punkt där vi måste använda våld i självförsvar och försvar av andra mot de pågående attackerna från dessa utpekade terroristorganisationer, hävdar Trump i samma meddelande.

Ministern: kommer inte sluta

Pentagon har genomfört tre militära attacker mot fartyg som Donald Trump hävdat transporterade droger på väg till USA.

Den första och kanske mest uppmärksammade attacken utfördes i början av september utanför Venezuelas kust och dödade samtliga 17 personer som befann sig ombord.

– Det kommer inte att sluta med bara denna attack, sade USA:s krigsminister Pete Hegseth till Fox News efteråt.

LÄS OCKSÅ: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Venezuela: förbereder för invasion

Efter ytterligare en attack två veckor senare varnade den venezuelanska regeringen för att USA förbereder för att invadera landet. Under natten till fredagen uppges även fem amerikanska stridsflyg ha kränkt Venezuelas luftrum, erfar CNN.

– Allt som återstår är att de skjuter mot byggnaderna vi sitter i för tusan, sade en högt uppsatt tjänsteman nära president Nicolás Maduro till spanska El País vid tillfället.

Donald Trump har i sin tur varnat för ytterligare drogtransporter.

– Varning – om ni transporterar droger som kan döda amerikaner så kommer vi att jaga er. De olagliga aktiviteterna som dessa karteller har orsakat förödande konsekvenser för amerikanska samhällen i decennier och dödat miljontals amerikanska medborgare. Inte längre, hävdar presidenten.

LÄS MER: Skämt om Trump sprids som en löpeld: Macron gapskrattar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen