Blixtinkallar till krismöte

2024 08 16

Regeringen blixtinkallar sin särskilda krisgrupp ”GSS” till ett krismöte.

Mötet ska hållas med anledning av det första bekräftade fallet av Mpox klad 1 i Sverige.

Det rapporterar SvD.

Första fallet i Sverige

Det första fallet av den nya mer smittsamma varianten av viruset Mpox, även känt som apkoppor, bekräftades under gårdagen.

– Fallet är det första som har upptäckts utanför den afrikanska kontinenten, sade Olivia Wigzell, tillförställande generaldirektör vid Folkhälsomyndigheten.

– Det rör sig om en person som har smittats under en vistelse i en del av Afrika där det pågår smittspridning av mpox klad I. Personen i Sverige som har bekräftats vara smittad har fått vård och förhållningsregler, uppgav statsepidemiolog Magnus Gisslén.

Säkerhetsläget och pandemin

Statsminister Ulf Kristerssons (M) statsekreterare Johan Stuart kommer leda mötet med GSS.

Gruppen för strategisk samordning (GSS) består av statssekreterare i de departement vars verksamhetsområde berörs.

GSS har tidigare sammankallats med anledning av säkerhetsläget och spridningen av covid-19. Under coronapandemin spelade gruppen en avgörande roll i regeringens hantering av viruset.

– På regeringskansliet är man dock försiktig med att dra paralleller till situationen med covid-19, då det var en ny sjukdom och det saknades vaccin, rapporterar SvD med hänvisning till uppgifter inom regeringen.

Samhällsfarlig sjukdom

Mpox är klassad som en allmänfarlig sjukdom vilket innebär att det finns beredskap för smittskyddsåtgärder som smittspårning, testning och förhållningsregler. Sverige har också tillgång till vaccin och antivirala läkemedel.

Folkhälsomyndigheten betonar att det bekräftade fallet av viruset tas på största allvar.

 – Det här fallet föranleder inga ytterligare smittskyddsåtgärder i sig, men vi tar utbrottet av mpox klad 1 på stort allvar. Vi följer det noga och bedömer löpande om nya åtgärder behövs, statsepidemiolog säger Magnus Gisslén.

Cirka 300 fall av mpox har tidigare konstaterats i Sverige, samtliga kopplade till det globala utbrottet orsakat av virusvarianten klad IIb.

Den mer allvarliga virusvarianten Mpox klad 1 orsakar samma grundsjukdom av mpox som klad IIb, men är kopplad till högre risk för allvarligare förlopp och högre dödlighet.

– Det tidigare globala utbrottet med virusvarianten Klad IIb har främst spridits via sexuella kontakter, medan klad I i större utsträckning nu sprids genom andra kontaktvägar, främst nära kontakter inom hushållet och då ofta till barn, skriver Folkhälsomyndigheten om den nya varianten.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen