Björn Söder (SD) kräver stor nedläggning
2025 06 14
Björn Söder (SD) kräver att en stor statlig myndighet läggs ned.
Ett storbråk har uppstått kring hanteringen av Sverigedemokraternas biståndsstiftelse Hepatica.
Nu riktar Björn Söder (SD) hård kritik mot den statliga myndigheten Sida – och kräver att den läggs ned.
”Aktivistiska tjänstemän”
Hepatica är SD:s biståndsstiftelse. Riksdagspartierna har partianknutna organisationer som genom ett särskilt program får pengar av Sida för projekt i andra länder.
Hepatica har dock länge nekats pengar av Sida för att krav inte anses ha uppfyllts. Detta har emellertid ändrats efter att Björn Söder klagat hos biståndsminister Benjamin Dousas (M) statssekreterare Diana Janse, uppger DN.
Bråket kring Hepatica får nu Björn Söder att gå till angrepp mot Sida.
Han kräver att myndigheten ska läggas ned. Det bör förvisso finnas en biståndsmyndighet, menar Söder.
– Men det vore bra om Sida lades ner, så man kan bygga upp en ny myndighet. Sida är full av aktivistiska tjänstemän och för stort också, säger Björn Söder till tidningen.
Kritik mot Sida och svenskt bistånd
Trots ändrade regler efter valet 2022 fick Hepatica inte fullt stöd från början. Detta fick Söder att prata med biståndsministern statssekreterare. Pressen från politiskt håll fick Sida att ändra sitt beslut, enligt tidningen.
– Har vi tjänstemän som struntar i det regeringen beslutat måste vi lyfta det, det är naturligt, säger Björn Söder.
Sverigedemokraterna har många gånger riktat hård kritik mot Sida.
SD har också varit kritiska till svensk biståndspolitik och krävt att mer pengar satsas på exempelvis svenskt försvar i stället för bistånd.
– Genom att omfördela biståndsmedel och prioritera svenska intressen vill vi finansiera förstärkningar av armén, marinen och flygvapnet samt återuppbygga civilförsvaret, skrev partiledaren Jimmie Åkesson tillsammans med två andra SD-företrädare i en debattartikel i Expressen i slutet av maj.
– Tillsammans med Tidöpartierna har vi redan gjort tiotals miljarder i besparingar på biståndet genom att frångå enprocentsmålet – miljarder som vi nu kan lägga på att rusta Sverige, tillade Åkesson i debattartikeln.
Foto: Landstingshuset, Wikimedia
Text: Redaktionen