VAL 2022: Bjöd på nazifika i riksdagen – förklarar sig

2022 09 01

En tjänsteman från Sverigedemokraterna har hamnat i blåsväder. Samtidigt slår nu SD tillbaka.

Anledningen är att politikern bjöd in ett 30-tal kollegor från Sverigedemokraternas riksdagskansli på fika.

Men det var inte vilken kaffepaus som helst.

SD-politikern ville nämligen fira dagen då Nazityskland invaderade Polen, vilket ägde rum den 1 september 1939 – 83 år sedan just idag, rapporterar Aftonbladet.

Uppgifterna framkommer från mejlkorrespondens som  Aftonbladet framhåller att man tagit del av.

Tidningen uppger också att avsändaren är en tjänsteman på SD:s riksdagskansli och är politiskt sakkunnig.

Uppmanade att fira "högtid"

Mejlet inleds med rubriken “Andravärldskrigsinledelsefika”.

– Med uppmaning till envar att denna högtid med tillbörlig andakt och en mångfald kardemummalängd fira, framhäver tjänstemannen i sin inbjudan.

Bekräftar mejlets äkthet

Sverigedemokraternas kanslichef Sammy Almedal har tagit emot mejlet och bekräftar att det har skickats ut.

– Jag har sett det och jag har meddelat medarbetaren att det var totalt olämpligt, och han har bett om ursäkt för det, säger han till Aftonbladet.

Fikan ställdes in

Enligt kanslichefen blev det ingen fika.

– Medarbetaren bad om ursäkt och förklarade varför han skrivit som han skrivit och fikan ställdes in, säger Sammy Almedal, som inte kan svara på om “skämtet” kommer att få några konsekvenser.

"Smaklöst och skamligt"

Flera reaktioner på händelsen har yttrats på sociala medier.

– SD fortsätter nazi-kopplingarna ända in i riksdagskansliet. Smaklöst, skamligt och stötande. Jag har svårt att förstå varför L, M och KD vill ha dessa tjänstemän på regeringskansliet efter valet? framhåller Annie Lööf (C) på Twitter.

Även Ulf Kristersson (M), som vill samarbeta med SD efter valet, har kritiserat fikaförslaget.

Det här är riktigt vidrigt och jag förväntar mig att SD hanterar situationen därefter. Hade något lika vidrigt hänt hos Moderaterna hade personen fått sparken omedelbart, framhåller han till Aftonbladet.

SD:s pressavdelning förklarar

Sverigedemokraternas presschef förklarar att budskapet från SD-tjänstemannen har feltolkats av pressen.
– Det är en polsk medarbetare som vill högtidlighålla en polsk högtid.
– För att hedra alla de som fick betala det ultimata priset för Nazitysklands fruktansvärda anfall av Polen, förklarar Oskar Cavalli-Björkman för denna sida.
SD:s presschef understryker att medarbetaren  formulerat sig klantigt men han betonar att uppgiften har misstolkats och medierna inte har förmedlat en korrekt bild av det inträffade.

Har störtat fram i opinionen

Aftonbladets avslöjande kommer samtidigt som en klart uppåtgående trend i den sverigedemokratiska opinionen.

Enligt Sifo parkerar partiet idag på 20,6 procent, vilket är fortsatt högre än Moderaterna som enbart når 16,1 procent.

Stor mobiliseringskraft

Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, menar att SD har kraft att mobilisera och ta väljare från “soffan”.

– Det är viktigt att komma ihåg när det gäller SD att det inte bara är moderater som går till dem, utan att SD just nu är det parti som är bäst på att mobilisera. Det har de inte alltid varit, säger han till Svenska Dagbladet.

LÄS MER: Riksdagsparti agerar efter stor kartläggning – 214 SD-kandidater uppges ha koppling till nazism eller högerextremism

Foto: M. Browne resp M. Stenberg

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: ”11 kronor helt uppåt väggarna” – bråk om euro i Sverige

2025 12 01

En rad experter vill införa euro i Sverige.

I professor Lars Calmfors nya rapport ”Dags för euron?” uttalar sig 14 olika experter om ett eventuellt svenskt eurointräde.

Calmfors själv har ändrat sig i frågan och är numera för att införa euro.

Han får medhåll från tidigare riksbankschefen Stefan Ingves.

Men den föreslagna växelkursen väcker reaktioner.

”Anslutningskurs på 11 kronor”

Stefan Ingves menar att Sverige kan gå med i euron till en anslutningskurs på 11 kronor, rapporterar DI.

– Om vi går med i dag är en kurs på 11 kronor per euro lämplig. Den ska sedan hållas under två år med ett spann på 2,25 procent upp eller ned, säger Stefan Ingves, enligt tidningen.

Men uttalandet väcker reaktioner.

SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist är starkt kritisk till den växelkurs som Ingves ser som rimlig.

– Känns helt uppåt väggarna fel att kronan bör få anslutningskurs mot euron på 11 kronor vid ett ev. framtida eurobeslut!, skriver Bergqvist på X.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa - "Har inget att säga till om"

”Förefaller heltokig”

Bergqvist medger att han inte har fördjupat sig i Ingves argumentation.

Men han tycker ändå att den föreslagna anslutningskursen verkar ”heltokig”.

– Erkänner: har inte läst Stefan Ingves bevekelsegrunder för denna slutsats (enbart Di-artikel) men nivån förefaller heltokig utifrån en fundamental analys, skriver Robert Bergqvist i inlägget.

En euro kostar idag 10,98 kronor.

Rapporten ”Dags för euron?” är finansierad av Stiftelsen Fritt Näringsliv, och har 14 medförfattare med professor Lars Calmfors i spetsen.

Alla delförfattare är dock inte för en svensk euroanslutning.

Exempelvis anser ekonomiprofessor Karl Walentin att fördelarna med en självständig Riksbank och en egen valuta överväger.

”Skydda kronan i grundlagen”

På senare tid har det höjts flera röster för att Sverige bör införa euron som valuta.

Samtidigt är det också många som säger nej.

I somras argumenterade SD-företrädarna Oscar Sjöstedt, Michael Rubbestad och Fredrik Lindahl för att kronan rent av bör skyddas i grundlagen.

– Ett svenskt skifte från kronan till euron vore ett historiskt misstag, som riskerar att kosta ekonomiskt självbestämmande. Därför bör kronan skyddas i grundlagen, skrev SD-topparna i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


7 oktober 2025

JUST NU: Mardrömsuppgifter för Trump-administrationen

2025 12 01

Ukrainakriget ser ut att kunna bli mycket tufft att lösa för Trump.

Trump-administrationen har som bekant sedan Donald Trump installerades försökt få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Det har ännu inte resulterat i några konkreta framgångar – men de senaste veckorna har positiva signaler kommit från både USA och Ukraina.

Samtidigt kommer nya uppgifter på måndagseftermiddagen som pekar på att Ukrainakriget kan bli mycket tufft för Trump-administrationen att lösa.

Mardrömsuppgifter

Vladimir Putin har ställt som krav att Ukraina ska dra sig tillbaka från Donbass-regionen.

Men på måndagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina vägrar göra det.

Vid fredssamtal i Florida gjorde den ukrainska sidan det tydligt för amerikanerna att “diskussionen om territorier måste börja från den nuvarande kontaktlinjen”, uppger RBC Ukraine.

“Vad ska vi göra då?”

Så här låter det från en källa med insyn i samtalen:

– Viljan att lyssna på våra argument från amerikanernas sida finns där. En annan fråga är att de ständigt säger: "Okej, ni kanske har 100 procent rätt, men det finns en annan sida, och den kräver det här och det här. Vi som medlare måste se till att ni når ett fredsavtal. Ni kan förklara er ståndpunkt hur logiskt ni vill, men om den andra sidan säger "nej" – vad ska vi göra då"?

Vladimir Putin har flera gånger gjort det tydligt att han kräver att ukrainarna drar sig tillbaka från Donbass, och uppgifterna om att Ukraina vägrar göra det väntas försvåra fredsprocessen.

Läs mer: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Inte bara få slut på kriget

USA:s utrikesminister Marco Rubio uppgav under gårdagen att den USA-föreslagna fredsplanen inte bara handlar om att avsluta kriget.

Den syftar enligt honom även till att säkerställa Ukrainas oberoende, suveränitet och ekonomiska utveckling, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Mycket arbete kvar”

ISW förklarar.

– Rubio uppgav att fredsplanen inte bara måste avsluta kriget, utan också säkra Ukrainas framtid och ”långsiktiga välstånd”, uppger tankesmedjan.

– Rubio sade att det amerikansk-ukrainska mötet var ”mycket produktivt” och uttryckte optimism angående framstegen i fredsförhandlingarna, men sade att det fortfarande återstår ”mycket arbete att göra”.

Läs mer: Kraftigt ras på bilmarknaden

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen