VAL 2022: Bjöd på nazifika i riksdagen – förklarar sig

2022 09 01

En tjänsteman från Sverigedemokraterna har hamnat i blåsväder. Samtidigt slår nu SD tillbaka.

Anledningen är att politikern bjöd in ett 30-tal kollegor från Sverigedemokraternas riksdagskansli på fika.

Men det var inte vilken kaffepaus som helst.

SD-politikern ville nämligen fira dagen då Nazityskland invaderade Polen, vilket ägde rum den 1 september 1939 – 83 år sedan just idag, rapporterar Aftonbladet.

Uppgifterna framkommer från mejlkorrespondens som  Aftonbladet framhåller att man tagit del av.

Tidningen uppger också att avsändaren är en tjänsteman på SD:s riksdagskansli och är politiskt sakkunnig.

Uppmanade att fira "högtid"

Mejlet inleds med rubriken “Andravärldskrigsinledelsefika”.

– Med uppmaning till envar att denna högtid med tillbörlig andakt och en mångfald kardemummalängd fira, framhäver tjänstemannen i sin inbjudan.

Bekräftar mejlets äkthet

Sverigedemokraternas kanslichef Sammy Almedal har tagit emot mejlet och bekräftar att det har skickats ut.

– Jag har sett det och jag har meddelat medarbetaren att det var totalt olämpligt, och han har bett om ursäkt för det, säger han till Aftonbladet.

Fikan ställdes in

Enligt kanslichefen blev det ingen fika.

– Medarbetaren bad om ursäkt och förklarade varför han skrivit som han skrivit och fikan ställdes in, säger Sammy Almedal, som inte kan svara på om “skämtet” kommer att få några konsekvenser.

"Smaklöst och skamligt"

Flera reaktioner på händelsen har yttrats på sociala medier.

– SD fortsätter nazi-kopplingarna ända in i riksdagskansliet. Smaklöst, skamligt och stötande. Jag har svårt att förstå varför L, M och KD vill ha dessa tjänstemän på regeringskansliet efter valet? framhåller Annie Lööf (C) på Twitter.

Även Ulf Kristersson (M), som vill samarbeta med SD efter valet, har kritiserat fikaförslaget.

Det här är riktigt vidrigt och jag förväntar mig att SD hanterar situationen därefter. Hade något lika vidrigt hänt hos Moderaterna hade personen fått sparken omedelbart, framhåller han till Aftonbladet.

SD:s pressavdelning förklarar

Sverigedemokraternas presschef förklarar att budskapet från SD-tjänstemannen har feltolkats av pressen.
– Det är en polsk medarbetare som vill högtidlighålla en polsk högtid.
– För att hedra alla de som fick betala det ultimata priset för Nazitysklands fruktansvärda anfall av Polen, förklarar Oskar Cavalli-Björkman för denna sida.
SD:s presschef understryker att medarbetaren  formulerat sig klantigt men han betonar att uppgiften har misstolkats och medierna inte har förmedlat en korrekt bild av det inträffade.

Har störtat fram i opinionen

Aftonbladets avslöjande kommer samtidigt som en klart uppåtgående trend i den sverigedemokratiska opinionen.

Enligt Sifo parkerar partiet idag på 20,6 procent, vilket är fortsatt högre än Moderaterna som enbart når 16,1 procent.

Stor mobiliseringskraft

Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo, menar att SD har kraft att mobilisera och ta väljare från “soffan”.

– Det är viktigt att komma ihåg när det gäller SD att det inte bara är moderater som går till dem, utan att SD just nu är det parti som är bäst på att mobilisera. Det har de inte alltid varit, säger han till Svenska Dagbladet.

LÄS MER: Riksdagsparti agerar efter stor kartläggning – 214 SD-kandidater uppges ha koppling till nazism eller högerextremism

Foto: M. Browne resp M. Stenberg

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 16

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen