Bingolotto i blåsväder – “mycket allvarligt övertramp”

2024 07 02

Spelinspektionen utfärdar en formell varning till Bingolotto.

Dessutom tvingas det folkkära programmet och lotteriet böta en halv miljon kronor.

Anledningen är att en minderårig person ringde in och vann en bil i spelet “Färgfemman” under senaste julens uppesittarkväll, rapporterar P4 Göteborg.

"Allvarligt övertramp"

Det var en 17-årig tjej som drog hem vinsten dagen före julafton 2023.

Enligt Spelinspektionen saknade Bingolotto dock rutiner för att kontrollera åldern på inringaren, vilket innebär att de ideella föreningarnas lotteribolag, Folkspel där Bingolotto ingår, nu alltså åker på 500 000 kronor i sanktionsavgift.

Avsaknaden av ålderskontroll är ett “mycket allvarligt övertramp”, menar myndigheten.

– Det spelar ingen roll att 17-åringen inte köpte bingolotten själv, motiverar Spelinspektionen enligt radion och tillägger:

– Det är heller inte förmildrande att Folkspel nu infört rutiner för att kontrollera åldern på de som ringer in.

Hjälper föga

Spelinspektionen är den myndighet som ska säkerställa att lotterier, som exempelvis Bingolotto, utövas lagligt, säkert och tillförlitligt.

Man kontrollerar även kasinospel och annan spelverksamhet i Sverige.

Efter myndighetens varning har Bingolotto som sagt infört nya rutiner för att se till att inga fler minderåriga ska kunna nå fram på telefon till programmet, men det hjälper alltså föga i det här fallet. Boten ska betalas ändå.

– Vi bevakar konsumenternas intressen och ska även medverka till att minska riskerna för de sociala skadeverkningar som spelande kan medföra, förklarar Spelinspektionen.

59 säsonger

Bingolotto är ett av de mest klassiska spelen i Sverige.

Det första avsnittet sändes 1989 och programmet har 59 säsonger i TV4 bakom sig. Bland de klassiska programledarna finns profiler som Leif “Loket” Olsson, Lasse Kronér, Gunde Svan och Lotta Engberg.

Sedan 2023 leds programmet av Daniel Norberg.

Idrottsklubbar och föreningar över hela Sverige säljer bingolotter och 26 procent av intäkterna på varje lott går till det svenska föreningslivet.

Foto: Folkspel

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 12

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


Liberalerna hävdar majoritet

2026 10 12

Magdalena Andersson (S) har fått i uppdrag att sondera möjligheterna att bilda nästa regering.

På tisdag ska S-ledaren rapportera till talmannen Andreas Norlén.

– Hon ska då lämna en rapport med anledning av uppdraget att sondera förutsättningarna för att bilda en regering. Mötet äger rum på talmannens kontor, framhåller riksdagen i ett uttalande.

Ursprungligen skulle Andersson redovisa resultatet av sina sonderingar under måndagen. Men S-ledare har begärt att få skjuta upp redovisningen till tisdag, vilket talmannen har godkänt.

Statsministeromröstning runt hörnet

Efter att Andersson möte med talmannen väntas en statsministeromröstning hållas senare i veckan.

S-ledaren ser det dock som osannolikt att riksdagen kommer att släppa fram henne stom statsminister vid den första omröstningen.  

– Det bedömer jag som osannolikt, har hon sagt till GP.

Mohamsson hävdar majoritet

Samtidigt förbereder sig Tidöpartierna för att lägga fram en gemensam budget. Det uppger Simona Mohamsson (L) i ett inlägg på X.

Hon bedömer att en sådan budgetproposition kommer att få majoritet i riksdagen.

– Nu står en rödgrön röra mot en borgerlig budgetmajoritet. Om regeringsbildningen fortsätter att dra ut på tiden borde riksdagen få chansen att rösta om fler skattesänkningar och skolsatsningar, skriver Mohamsson och tillägger:

– Därför kommer jag och Liberalerna göra vårt för att lägga fram en gemensam budget tillsammans med Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna.

Läs mer: Ekonomisk rekordnotering i Sverige

Deadline 12 november

Torsdag den 12 november är sista dagen för att överlämna budgetpropositionen till riksdagen.

Om en ny regering tillträder innan dess kan den dock lämna sitt budgetförslag senast tre veckor efter tillträdet.

Om någon ny regering inte har tillträtt är det i stället övergångsregeringen, ledd av statsminister Ulf Kristersson (M), som ansvarar för att lägga fram budgetpropositionen.

Andra läser: Stormakt överger Putin

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen