Biljätte tvärvänder – storinvesterar i förbränningsmotorer

2024 06 28

Den tyska biltillverkaren Mercedes-Benz överger målsättningen om att hälften av bolagets försäljning ska utgöras av el- och hybridbilar år 2025.

Biljätten kommer återigen att investera i förbränningsmotorer.

Det uppger Mercedes svenske vd Ola Källenius i en intervju med tidningen Wirtschaftswoche.

– Under 2024 kommer vi investera 14 miljarder euro i forskning och utveckling i våra anläggningar med fokus på digitalisering, elektromobilitet och högteknologiskt förbränningsmotorteknologi, säger Källenius.

Enligt vd:n ska Mercedes satsa stort på att ta fram ”elektrifierade högteknologiska förbränningsmotorer”.  

– Mercedes kommer nu att förlänga livstiden för de elektrifierade högteknologiska förbränningsmotorerna så att de kommer hålla långt in på 2030-talet, framhåller Ola Källenius. 

Backar på nytt

Enligt Källenius har efterfrågan på el- och hybridbilar varit betydligt lägre än väntat, vilket har tvingat Mercedes att ändra strategi.

Mercedes har tidigare backat från beslutet om att lägga ner all nyproduktion av bensin- och dieselbilar år 2030.

Hybridbilar

Med ”elektrifierade högteknologiska förbränningsmotorer” menar Ola Källenius den drivlina som finns i hybridbilar – det vill säga fordon som har både en förbränningsmotor och en eller flera elmotorer och batterier som hjälper till att driva bilen.

– Det handlar främst om toppmoderna laddhybrider som kan köra längre sträckor helt elektriskt och köras med förbränningsmotorer på långresor på autobahn, rapporterar sajten Carup.

Fakta Mercedes-Benz

- Tyskt bilmärke som tillverkar bilar, bussar, lastbilar, skåpbilar och minibussar.

- En del av koncernen Daimler AG.

- År 1925 ändrade bolaget namn till Mercedes-Benz. Detta efter en sammanslagning mellan Benz & Cie och Daimler-Motoren-Gesellschaft.

Foto: J. Rosen 

Text: Redaktionen


Ikea storsatsar – vill nå fler kunder

2025 08 07

Den svenska möbeljätten växlar upp – för att nå miljontals nya kunder.

Ikea satsar nu stort på att vinna mark i världens största e-handelsland. Under en treårsperiod planerar företaget att investera omkring 8,4 miljarder kronor i Kina.

Genom ett nytt samarbete med JD.com – en av Kinas största e-handelsplattformar med runt en halv miljard användare, tar Ikea klivet in i en virtuell butiksmiljö med 6 500 produkter till försäljning.

– Lanseringen av Ikeas flaggskeppsbutik på JD.com är ytterligare en viktig milstolpe i vår ”Growth+”-strategi, vilket gör det möjligt för oss att förbättra vår tillgänglighet för fler kinesiska familjer som värdesätter kvalitet och service, säger Pontus Erntell, vd för Ikea i Kina, i ett uttalande.

Utökar valmöjligheter

Målet är att nå ut till kunder som annars inte har tillgång till fysiska Ikea-varuhus.

– Vi är mycket glada att välkomna IKEA till JD.com. Det här samarbetet utökar inte bara vårt varumärkesutbud inom heminredning, utan ger också konsumenterna fler inspirerande och högkvalitativa alternativ för heminredning, säger Yanzhong Yao, vice vd för JD.com och chef för JD Retail Appliance and Home i ett uttalande.

Ikeas produkter finns sedan tidigare också på kinesiska plattformar som Tmall och Wechat, men samarbetet med JD.com ses som ett viktigt steg i att bredda den digitala räckvidden.

Press från konkurrenter

Den kinesiska möbelmarknaden är både lukrativ och hårt konkurrensutsatt.

Ikea tampas med stora aktörer som Red Star Macalline, Easyhome och japanska Nitori.

Den svenska giganten positionerar sig därför alltmer digitalt – en strategi som matchar den kinesiska marknadens snabba skifte mot onlinehandel.

Med den nya digitala butiken hoppas Ikea inte bara nå nya kunder, utan även stärka sin relevans bland yngre konsumenter i Kinas växande medelklass.

Foto: Pressbild Ikea

Text: Redaktionen


Ryska fredssignaler ifrågasätts – ”spel för gallerierna”

2025 08 07

Trots växande press fortsätter Ryssland att hålla linjen.

Pressen på Moskva har den senaste tiden ökat markant från väst. USA har bland annat meddelat att länder som köper rysk olja kan mötas av upp till 100 % i strafftullar – en åtgärd som riktar sig mot nyckelspelare som Indien.

Men flera röster är fortfarande tveksamma ifall det räcker.

David Salvo, Rysslandsexpert vid German Marshall Fund, menar att Putin är långt ifrån beredd att ge efter.

– Hela legitimiteten för Putins regim bygger på att fortsätta kriget – inte avsluta det på västs villkor, säger han, till CNN.
– Jag ser inget som just nu kan ändra Kremls kalkyl, det kan vara ryskt spel för gallerierna.

Pressen ökar

Samtidigt rapporteras det att Ryssland överväger en ”luftvapenvila”, vilket skulle innebära ett tillfälligt stopp för drönar- och robotattacker – förutsatt att Ukraina gör detsamma.

David Salvo menar dock att världen inte bör underskatta Rysslands makt.

– Jag tror att vi i Washington ibland underskattar hur engagerad Kreml är i att föra detta krig, säger han, till CNN.

Liknande tankar kommer från annat håll.

Putin lär inte vika sig för Trumps sanktionsultimatum, enligt källor nära Kreml som uttalat sig för Reuters.

Den ryske presidenten uppges vara fast besluten att stå på sig – han anser att Ryssland är på väg att vinna kriget och tvivlar på att ytterligare amerikanska sanktioner skulle ha större effekt än tidigare, rapporterar nyhetsbyrån.

Samtidigt säger USA:s utrikesminister Marco Rubio i en intervju med Fox Business Network på onsdagen att det återstår "mycket arbete" för att nå ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Möte i sikte

Enligt New York Times planerar Trump att träffa Rysslands ledare Vladimir Putin redan nästa vecka.

Ett gemensamt möte mellan Trump, Zelensky och Putin tros också vara under förberedelse.

Hittills har tre rundor av fredssamtal mellan Kyiv och Moskva hållits i Istanbul, men utan framgång när det gäller att stoppa fientligheterna.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen