Bilister varnas för populära köpcentra

2024 11 23

Polisen varnar bilister för någonting som de riskerar att råka ut för vid populära köpcentra.

När julhandeln närmar sig så är det extra viktigt att vara uppmärksam som bilist.

Många bilister utsätts nämligen för en särskild typ av brottslighet i anslutning till köpcentra och andra handelsplatser, varnar polisen.

Tjuvar använder en särskild metod för att kunna länsa bilen medan bilägaren är inne och handlar, rapporterar DN.

Slår till i julhandeln

Tjuvarna använder sig av en störsändare så att fjärrstyrda billås blockeras och inte låser sig. Bilens ägare tror att bilen är låst och går in och handlar. Under tiden kan tjuven tömma bilen på värdesaker.

– Det är verkligen inget nytt, men när det blir mörkare och julhandeln drar igång så vill vi påminna alla som parkerar på stora handelsplatser att kontrollera att bilen verkligen blir låst när du lämnar den, säger Kristian Bergström, kommunpolis i Sollentuna, till tidningen.

Enligt polisen ser tjuvarna en extra stor chans att lyckas när folk är stressade i samband med julhandel och liknande.

Det gäller att hålla utkik när man parkerar vid ett shoppingcenter, en galleria eller liknande, där tjuvarna ser många potentiella offer.

– Vi har sett att gärningsmän gärna ställer sig bakom en skåpbil och håller koll på bilar som åker in på parkeringar. Så det är bra att vara uppmärksam på avvikelser, säger Kristian Bergström till tidningen.

Polisens uppmaning

Innan man går in för att handla bör man försäkra sig om att bilen verkligen är låst.

– Kontrollera att din bil är låst när du lämnar den. Annars är det fritt fram för gärningsmannen att öppna den olåsta och olarmade bilen och tömma den på innehåll, uppger polisen.

Polisen informerar på sin hemsida om tjuvarnas användning av störsändare, vilket alltså är en metod som har använts i flera år.

– Det är en elektronisk apparat som blockerar eller stör den signal som bilnyckeln sänder till bilen när du trycker för att låsa och eventuellt larma bilen, enligt polisen.

– En störningssändare kan variera i utseende och storlek. Den ser vanligen ut ungefär som en handhållen kommunikationsradio med en eller fler antenner.

Om man märker att någonting är fel så bör man ringa polisen, för då kan det röra sig om ett pågående brott.

– Om du inte kan låsa din bil med nyckel när du parkerar på en större p-plats, och det inte beror på dåliga batterier, ring polisen och var vaksam på personer i den närmaste omgivningen, uppmanar polisen.

Foto: Nick Nice

Text: Redaktionen


19 okt 2026

Här är Sveriges “sämsta” bredbandsbolag – 3 miljoner kunder

2026 10 19

Missnöjet med de svenska bredbandsbolagen ökar bland landets kunder.

Det visar en ny konsumentundersökning av Svenskt Kvalitetsindex, SKI. 

Framför allt ökar missnöjet bland företagskunder, men även bland privatkunder minskar tillfredsställelsen något med internetleverantörerna.

– Operatörerna förbättrar den tekniska leveransen men kundrelationen utvecklas inte i samma takt. När uppkopplingen fungerar blir pris, flexibilitet och agerandet när något går fel mer avgörande för helhetsbetyget, säger Johan Parmler, vd på SKI, i en kommentar.

Bäst och sämst i klassen

SKI möter kundnöjdheten på ett index mellan 0 och 100. Företag som når under 60 bedöms ha stora svårigheter att motivera sina kunder att bli kvar. Precis på den gränsen, längst ned på listan, hittas jättebolaget 3 som med mobilkunder inräknat har drygt tre miljoner kunder.

Det är tredje året i rad som 3 skvalpar i botten av listan. För två år sedan hamnade man också sist men lyckades 2025 klättra en placering och peta ned Tele2 till jumboplatsen.

Bäst i klassen är uppstickaren Ownit. För femte året i rad kammar bolaget hem förstaplatsen.

– Det fina med det här resultatet är att det bygger på kundernas egna upplevelser. Det är deras betyg på det vi levererar varje dag. Vår ambition är att fortsätta utvecklas och göra det ännu enklare att vara kund hos Ownit, säger Erik Linde, Chief Marketing Officer, Fixed Division, i ett uttalande.

Handlar om servicen

När det gäller hastighet och stabilitet levererar bredbandsbolagen. Det kunderna snarare anmärker på är servicen. Proaktivitet och hur värdesatt man är som kund är faktorer som höjer eller sänker företagen. Har kunden behövt kontakta leverantören tenderar nöjdheten att sjunka, medan kunder som aldrig behövt höra av sig är nöjdare.

Dessutom får informationen kring prishöjningar låga betyg.

–  Återkommande höjningar, kampanjer för nya kunder och behovet av att själv förhandla om bättre villkor skapar irritation. Samtidigt försvagas lojaliteten inom både privat- och företagsbredband. Andelen kunder som uttryckligen planerar att byta leverantör ökar däremot inte, skriver SKI.

Andra läser: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Här är hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet bland privatkunders bredbandsbolag. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Ownit (70,9)
  2. Övriga (67,6)
  3. Telia (65,9)
  4. Branschen (64,5)
  5. Bahnhof (63,7)
  6. Telenor (63,2)
  7. Tele2 (62,7
  8. Bredband2 (61,3)
  9. 3 (60,4)

Så här såg listan ut 2025:

  1. Ownit (74,3)
  2. Bredband2 (70,2)
  3. Bahnhof (69,7)
  4. Övriga (67,0)
  5. Telia (65,1)
  6. Branschen (65,0)
  7. Telenor (64,4)
  8. 3 (62,5)
  9. Tele2 (60,2)

Läs mer: Lågprisjätte storsatsar i Sverige – ny plan för 92 varuhus

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


18 oktober 2026

USA ändrar sig – Zelenskyj oerhört tacksam

2026 10 18

Volodymyr Zelenskyj uttrycker sin tacksamhet till USA.

I flera dagar har Ukraina stått utan underrättelsestöd från USA. Det har lett till att Rysslands attacker orsakat större skada och i större utsträckning kommit som en chock för det ukrainska fösvaret.

Men nu har USA svängt och återupptagit underrättelsestödet till Ukraina. Det avslöjar president Volodymyr Zelenskyj i en interbju med NBC News.

–  Den var blockerad en period, säger han.

– Men den amerikanska sidan lyfte sedan blockaden. Vi är mycket tacksamma för det. Nu fungerar det.

Talat i telefon

Under dagen har Ukrainas president talat med de särskilda amerikanska sändebuden Steve Witkoff och Jared Kushner i telefon, rapporterar Kyiv Independent. Zelenskyj lägger stor vikt vid USA:s ståndpunkt och positionering i konflikten, och de återkommande samtalen uppges vara viktiga av flera anledningar.

– Vi informerar ständigt våra partners om den verkliga situationen med den pågående ryska beskjutningen, som inte stannar en minut, och frågan om luftförsvar, uppger den ukrainske presidenten, enligt tidningen.

– Mycket beror på Amerikas position här. Ukraina är fortfarande redo att arbeta konstruktivt, ärligt och för verkliga resultat.

Läs också: Nato kallar till blixtmöte

Trump stoppar sanktioner

Under helgen kom beskedet att Donald Trump har hindrat USA:s nya paket med sanktioner mot Ryssland. I Ukraina tror man inte att det är en framgångsrik väg till fred.

– Vi hoppas verkligen, och jag hoppas personligen, att USA:s president kommer att göra allt som är möjligt för att få Putin att sluta döda, stoppa attacker mot vår energiinfrastruktur och avsluta detta krig, säger Volodymyr Zelenskyj enligt tidningen.

– Men återigen, detta kan inte uppnås genom att begränsa Ukrainas svar på Ryssland för att ha dödat vårt folk.

Läs mer: Tio F-16-plan till Ukraina – ska skicka hela flottan

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen