Bilförbud införs i Sverige – blir först i världen

2024 04 18

Från och med den 31 december 2024 stoppas bensin- och dieselbilar från att köra på gatorna i Stockholms innerstad.

Det bekräftar det rödgröna styret i huvudstaden i dag, torsdag, efter att ett förbud fått grönt ljus av EU-kommissionen.

I början av året inledde kommissionen en granskning för att säkerställa att förbudet inte bryter mot den fria rörligheten i EU. Nu står det klart att kommissionen inte har några invändningar.  

Stockholm blir därmed först i världen med att införa en så kallad miljözon klass 3 i city, som innebär att både bensin- och dieselbilar förbjuds i delar av innerstaden.  

– Det här betyder att införandet av miljözonen fortsätter som planerat. Natten till nyårsafton 2024 blir Stockholm först i världen med att porta bensin- och dieselbilar från en del av City, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd Stockholms stad, i ett uttalande.

Lars Strömgren är nöjd med att EU-kommissionen ställer sig bakom förbudet.

– Runt om i hela Europa brottas politiker med avgaser och dålig luft som särskilt skadar barn och äldre. EU-kommissionens ställningstagande är ett styrkebesked för alla som kämpar för friskare städer, säger han.

Mer att vänta

Införandet av en miljözon 3 i Stockholm är ett gemensamt förslag från stadens rödgröna styre – Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet. Enligt partierna är syftet med förbudet att förbättra luftkvalitén i huvudstaden.

Stockholms nya miljözon kommer att omfatta 20 kvarter som täcker cirka 180 000 kvadratmeter.

Det rödgröna styret är dock inte nöjda. De planerar att  expandera miljözonen i ett nästa steg. Ett sådant beslut väntas under första halvåret av 2025.

– Vi ser att omställningen till en utsläppsfri innerstad behöver göras stegvis. Miljözon klass 3 är ett viktigt kliv på vägen mot ett Stockholm med renare luft och trevligare gator, säger Lars Strömgren.

SD-kritik

Sverigedemokraterna riktar stark kritik mot den nya miljözonen.

– Det rödgröna styret har enats om en bilfientlig politik. Man inför dieselbilsförbud, tar bort parkeringsplatser i city, och satsar ingenting på ökad framkomlighet för bilvägar. Det är ett hårt slag mot barnfamiljer, säger partiets gruppledare i Stockholms stad, Gabriel Kroon, till Di.  

Foto: E. Chystiakov

Text: Redaktionen


21 juli 2026

Ny snabbmatskedja till Sverige – 750 restauranger i Europa

2026 07 21

En tysk snabbmatskedja tar första steget mot att etablera sig i Sverige.

Friterad kyckling från Tyskland.

Det står högst på menyn hos Loco Chicken som nu satsar på den svenska marknaden.

Första restaurangen kommer att öppna i Lund till hösten, men redan nu finns planer på att initialt etablera sig även i Stockholm, Göteborg och Malmö.

– Vi serverar kyckling i olika former. Det blir burgare och “buckets” med både vingar och filéer, säger Ebba Tandrup, varumärkeschef för Loco Chicken i Sverige, till Sydsvenskan.

"Kommer göra dig galen"

“Uspen” hos Loco Chicken är annars deras egna kryddblandningar, menar Ebba Tandrup.

– Vår smak kommer att göra dig galen, framhäver kedjan.

Det handlar dock om en relativt nystartad verksamhet. År 2023 grundades kycklingrestaurangen av rapparen Luciano. 

Därefter har det gått som på räls. Idag finns Loco Chicken på  drygt 750 ställen i 400 europeiska städer och har av Lieferando, en tysk motsvarighet till Foodora, utsetts till Tysklands bästa lokala restaurangkedja.

Vi är mycket tacksamma mot Lieferando för de möjligheter som samarbetet ger oss, säger Luciano i ett uttalande.

Andra läser: Ica fyller hyllorna med samma märke – kunder missnöjda

10 000 stod i kö

Flera av Loco Chickens restauranger är så kallade ghost kitchens. Det betyder att du enbart kan hämta maten där och inte sitta ned och äta. I Lund ska den möjligheten dock finnas för gästerna, försäkrar Ebba Tandrup.

Något exakt datum för öppningen är inte fastställt. Men det skulle kunna bli med dunder och brak. När nya restauranger öppnat i Tyskland har det gjorts under spektakulära omständigheter.

– Där har det varit över 10 000 personer i kö vid vissa öppningar. Svenskar är ju lite annorlunda när det kommer till köer, men vi hoppas att det ska bli bra drag här också, säger Ebba Tandrup.

Andra läser: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Foto: S. Dalhuisen

Text: Redaktionen


21 juli 2026

Stoppar presidentval – tänker behålla makten

2026 07 21

En av Rysslands främsta anhängare slår igen dörren för oppositionen.

Mandatperioden för diktatorn Daniel Ortega, som styrt Nicaragua sedan 2007, tar egentligen slut nästa år.

Nu avskaffar 80-åringen presidentval i landet.

– Aldrig igen, säger Ortega i sitt första offentliga framträdande på två månader, enligt Reuters.

"Blir inga fler val"

Daniel Ortega är en nära anhängare till Vladimir Putin i Moskva.

Efter den ryska annekteringen av Krym 2014 var diktatorn snabb att erkänna den ukrainska halvön som en del av Ryssland. Nicaragua var också ett av blott fyra länder i FN som i oktober 2022 inte röstade för att fördöma den fullskaliga invasionen av Ukraina, och blev förra året det första latinamerikanska landet att erkänna Rysslands självutnämnda annektering av Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson.

Nu slår Ortega fast att det är hans linje som fortsatt gäller i Nicaragua.

Det kommer inte att bli några fler val där de kan försöka ta regeringen och makten, säger diktatorn.

– Dagarna då partier som stöddes av Yankees och Somocistas kunde återvända till makten är över. Aldrig mer, fortsätter diktatorn och syftar på dels amerikaner, dels anhängare av Somoza-dynastin, som styrde Nicaragua mellan 1936 och 1979.'

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

"Rädd för nederlag"

Senast Nicaragua höll något som liknade ett val var 2021. Då grep Ortegaregimen motståndare och företagsledare och kriminaliserade oliktänkande. Diktatorn förlängde samtidigt mandatperioden till sex år. 

Idag kontrollerar Daniel Ortega, tillsammans med sin fru, nästan alla aspekter av regeringen, inklusive militären och rättsväsendet.

Félix Maradiaga, oppositionsledare i Nicaragua som satt fängslad mellan 2021 och 2023 innan han skickades i exil till USA, har kraftigt fördömt beskedet från Ortega.

– Han försöker undvika risken för ett valnederlag eftersom han vet att folket avvisar honom, säger han till Reuters.

LÄS MER: Ryssland till USA – ”vi är redo”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen