Bilförare och flera hundar döda

2024 02 12

En man i 60-årsåldern har dött efter en frontalkrock.

– Det är en tragisk trafikolycka, säger vakthavande befäl på räddningstjänsten, till TV4.

Två till sjukhus

Olyckan inträffade längs med väg E45 utanför Ytterhogdal i Härjedalens kommun.

Såväl ambulans som ambulanshelikopter larmades till olycksplatsen.

– Det var strax efter klockan tre på söndagseftermiddagen som två personbilar frontalkrockade, uppger P4 Jämtland.

Flera till sjukhus 

En man i 60-årsåldern har avlidit i och med olyckan.

Två kvinnor har förts till sjukhus.

En av kvinnorna uppges vara i 30-årsåldern och den andra i 50-årsåldern.

Tre hundar döda

Den ena kvinnan är allvarligt men inte livshotande skadad, och den andra kvinnan är lindrigt skadad, meddelar Region Jämtland Härjedalen, uppger Aftonbladet.

Dessutom förolyckades tre hundar i samband med att de båda fordonen kraschade in i varandra.

– Det var två hundar i ena bilen och en hund i den andra. De är inte med oss längre, säger polisens förundersökningsledare Per Thelin till TV4.

Europaväg 45 var avstängd under flera timmar efter olyckan. Men nu ska vägen vara öppen för trafik igen.

Polisanmälan upprättad

Det kan inte uteslutas att någon av de inblandade i olyckan framfört sitt fordon på ett olämpligt sätt och polisen uppger att man har upprättat en anmälan om vårdslöshet i trafik.

Enligt SVT ska det även ha varit mycket halt på vägavsnittet där olyckan ägde rum.

Arkivfoto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen