Bilbrand och stora avspärrningar – rättegång tvingas bryta

2024 04 17

En rättegång har avbrutits på grund av en bilbrand som misstänks vara anlagd.

Dramatiska scener har utspelat sig i Örebro under onsdag eftermiddag.

Det började på polishusets parkering.

– En bil har brunnit i anslutning till polishuset i Örebro, rapporterar polisen.

Enligt uppgift ska det inte röra sig om en olyckshändelse.

Misstänks vara anlagd

Det var emellertid inte någon polisbil som brann på parkeringen.

– Räddningstjänsten kallades till Järnvägsgatan i Örebro vid 15.29 under eftermiddagen med anledning av att en personbil brinner i anslutning till polishuset, uppger polisen.

Polisen misstänker dock att branden är anlagd och att det alltså rör sig om ett medvetet sabotage riktat mot polishuset.

En person är misstänkt för brottet.

– Med anledning av branden och uppkomsten av den har en man gripits, misstanken gäller grovt blåljussabotage samt försök till allmänfarlig ödeläggelse, meddelar polisen.

Enligt uppgifter ska mannen dessutom har försökt köra in i polishusets entré.

Stort område avspärrat

Räddningstjänsten har lyckats släcka branden i bilen, men polisen tar händelsen på stort allvar.

– Branden är släckt. Flertalet utredningsåtgärder vidtas och avspärrningar kvarstår kring polishuset, rapporterar polisen.

Det rör sig om ett större område som är avspärrat runt polishuset. Stora delar av centrala Norrcity är avspärrad, uppger Nerikes Allehanda.

Dessutom har händelsen påverkat en mycket viktig rättegång i den närliggande tingsrätten.

Uppmärksammad rättegång

Det handlar om den så kallade Saga-rättegången.

Rättegången har tvingats pausa på grund av händelsen vid polishuset, uppger tidningen.

Det rör sig om en stor rättegång som gäller mordet på gravida Saga, som hittades mördad i sitt hem i april förra året.

Polisen ser allvarligt på händelseutvecklingen under dagen, och har kontaktat nationella bombskyddet, uppger SVT.

– Vi vill inte ropa varg, men branden har inte uppstått naturligt, så vi måste iaktta försiktighet, säger polisens presstalesman Anders Dahlman till kanalen.

Okänd väska hittad

Enligt den senaste uppdateringen har även en okänd väska hittats i anslutning till platsen där bilen brann, uppger kanalen.

Detta har lett till att både polishuset och skattehuset har inrymts, medan andra närliggande verksamheter har utrymts.

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 okt 26

UPPGIFTER: C presenterar plan för ny regering

2026 10 08

På fredag träffas de rödgröna partierna för ett första möte efter valet.

Mötet, som äger rum på initiativ av Centerpartiet, kommer att hållas på Högberga gård i Lidingö.

Utöver MP, V och S har även externa aktörer bjudits in. Det handlar bland annat om företrädare för näringslivet, fackförbund och andra samhällsviktiga aktörer. Syftet med mötet är enligt Centern att få en “gemensam lägesgenomgång” av vilka samhällsutmaningar som ligger framför en kommande regering.

Men partiet ser samtidigt mötet som ett första steg mot att ta fram ett gemensamt sakpolitiskt program för en S-ledd regering, rapporterar TV4 med hänvisning till flera källor inom Centerpartiet.

– Det är en flerstegsraket. Men just nu är vi tidigt i den processen, säger en källa till kanalen.

Tre steg

Lidingömötet pekas ut som det första steget i Centerpartiets plan.

Nästa steg är att diskutera lösningar på de samhällsproblem som identifieras under det inledande mötet. Därefter är tanken att partierna tillsammans ska förhandla fram sakpolitik, uppger TV4.

C-företrädarna räknar dock med att svårigheter kan uppstå redan under det första steget, när de fyra partierna ska enas om en gemensam problembild.

–  Alla kommer in med olika syn på samhälle och politik. Så det kan finnas tillräckliga problem i att formulera den där bilden för att ens tänka på steg två eller tre, säger en källa till kanalen.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Möte med Ebba Busch

Samtidigt fortsätter Centerpartiet att föra samtal med partier på högersidan.  

På torsdagen fångades KD-ledaren Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist på bild tillsammans av Aftonbladet. Båda bekräftade att de träffats, men ville inte gå in på detaljer om vad de diskuterat.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg kommenterar mötet.

– Jag antar att många partier träffar varandra, det är helt rimligt, säger han till Aftonbladet.

På frågan om Thand Ringqvist agerande kan störa regeringsförhandlingarna på den rödgröna sidan, svarar Damberg:

– Jag ser att hon tar sitt uppdrag som centerpartistisk ledare på allvar, hon har också sett till att bjuda in fyra partier till ett gemensamt möte i morgon. Det ser jag fram emot att delta på.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna

Text: Redaktionen