Bil och tåg har krockat

2023 06 20

En kollision har inträffat mellan en personbil och ett tåg på tisdagsmorgonen.

En personbil uppges ha kolliderat med ett godståg i Marks kommun, mellan Björketorp och Horred.

– Räddningstjänst, ambulans och polis har larmats till platsen. Tågtrafiken på sträckan har stoppats, uppger polisen i ett uttalande.

Man död 

En man i 35-årsåldern har avlidit efter kollisionen.

– Föraren av personbilen, en man i 35-årsåldern, skadades allvarligt i samband med olyckan. Livräddande åtgärder vidtogs på platsen, men mannens liv gick inte att rädda. Anhöriga har underrättats om dödsfallet. Ingen annan person ska ha kommit till fysisk skada vid olyckan, skriver polisen i ett uttalande. 

Händelsen rubriceras som en trafikolycka.

Går ut med uppmaning

Som en följd av olyckan har Trafikverket gått ut med en uppmaning till tågresenärer i Västra Götaland.

Resenärer uppmanas att hålla sig uppdaterade, rapporterar Expressen.

Det är stor risk för förseningar i tågtrafiken.

Flera sträckor beräknas påverkas av olyckan.

”Blir förseningar”

– Det pågår just nu banarbeten och vi har lett om trafiken genom den här olycksdrabbade sträckan, så det kommer att bli förseningar, säger Trafikverkets presskommunikatör Felicia Danielsson till Expressen.

Hon tillägger:

– Hela tågsystemet sitter ihop och förseningar fortplantar sig lätt, anknytningar påverkas och så vidare. Om man ska resa med tåg i dag är det bra att hålla lite koll. 

Ramlat ner i en tank

I Ängelholm i nordvästra Skåne har olyckan även varit framme.

Två personer uppges ha ramlat ner i en avloppstank på ett industriområde, rapporterar Aftonbladet.

En stor räddningsinsats pågår.

Polis, räddningstjänst och ambulanssjukvård är på plats. Enligt SOS har nio ambulanser larmats till platsen. 

Räddat en person 

Vid 09.30-tiden uppger räddningstjänsten att man fått upp en person ur tanken. 

– Man håller på att ta ut den andra personen nu, säger polisens presstalesperson Rickard Lundqvist till tidningen.

Personernas skadeläge är oklart. 

Händelsen rubriceras i nuläget av polisen som en misstänkt arbetsplatsolycka.

Räddningsarbetare till sjukhus

Flera personer har förts till sjukhus med okända skador i samband med händelsen. 

Personerna uppges ha skadat sig under räddningsinsatsen, rapporterar Aftonbladet.

– Det ska vara rätt så mycket gas i lokalen, berättar Rickard Lundqvist.

Uppdatering 

Vid 10.20-tiden bekräftar räddningstjänsten att man har fått upp båda personerna. De har förts till sjukhus med allvarliga skador. 

Ytterligare sex personer från räddningstjänsten har förts till sjukhus efter att ha andats in den farliga gasen svavelväte. 

Text: Redaktionen


18 maj 2026

Swedbank varnar: 27 procent av din lön kommer ryka

2026 05 19

En hög lön räcker inte längre för att skydda sig fullt ut mot hushållskostnader.

Det konstaterar Swedbank i en dyster dom på måndagsmorgonen.

Enligt storbanken har hushållens möjligheter att förvärva en bostad försämrats under årets första tre månader. 

Delvis beror det på högre bostadspriser, men också på att räkningar för el, uppvärmning samt vatten och avlopp också ökar. Rent konkret måste en genomsnittlig köpare lägga cirka 27 procent av den disponibla inkomsten enbart på boendeutgifter.

– Högre inkomster räcker inte för att kompensera hushållen för stigande bostadspriser och dyrare el- och uppvärmningskostnader, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom, i ett uttalande.

Nya regler

Uppskattningen på 27 procent baseras på Swedbanks så kallade boindex som mäter hushållens köpkraft vid bostadsköp. Indexet sjönk från 113 till 109 under årets första kvartal. Boindexet för småhus ligger på 107 och för bostadsrätter 115.

Storbankens dom kommer en dryg månad efter att nya bolåneregler infördes i april. Nu har kravet på kontantinsatsen sänkts från 15 till 10 procent. Även amorterinsgraden sänktes i samma veva, med målet att fler ska få in foten på bostadsmarknaden.

– Med de här förändringarna tar vi bort onödiga hinder och gör det lättare för fler att ta steget in på bostadsmarknaden, sade infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD) när förslaget lades fram.

– Ett eget boende är för många en förutsättning för att kunna forma sitt liv. Med de nya bolånereglerna skapar vi bättre möjligheter för människor att äga sitt hem och ökar rörligheten på bostadsmarknaden. Det är ett viktigt besked för inte minst unga och barnfamiljer.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Gett effekt, men...

Enligt Swedbank har effekten redan kunnat ses. Aktiviteten på marknaden har ökat och bostadspriserna ökar.

Det är positivt att fler kan köpa en bostad. Tyvärr sker det till priset av högre skuldsättning. För att öka möjligheterna till en lyckad bostadsaffär behöver köparna bättre kunskaper, inte minst på bostadsrättsmarknaden, säger Arturo Arques. 

LÄS MER: Smäll för bilägare – 70 procent dyrare

Foto: MarcusOscarsson.se resp M. Nilov

Text: Redaktionen


18 maj 2026

Skatt togs bort 2007 – kan göra comeback

2026 05 19

För knappt 20 år sedan slopades förmögenhetsskatt i Sverige.

Det var den tidigare alliansregeringen under statsminister Fredrik Reinfeldt (M) och finansminister Anders Borg (M) som då avskaffade skatten.

Nu är den aktuell på nytt, i en ny form.

Detta eftersom Miljöpartiet och Vänsterpartiet, två partier som Socialdemokraterna behöver ha i sitt regeringsunderlag för ett regeringsskifte, båda har lagt fram krav på att miljardärer ska betala en särskild skatt.

 De ligger på i snitt 20 procent i effektiv skatt. För att skattesystemet ska vara rättvisare behöver vi en speciell miljardärsskatt, säger Daniel Helldén, språkrör för Miljöpartiet, till TV4 Nyheterna.

Ekonomer varnar

Huvudargumentet till varför skatten avskaffades 2007 var att den ansågs skada svensk ekonomi mer än den hjälpte staten.

Drygt 19 år senare varnar ekonomer för att införa den föreslagna miljardärskatten, bland annat eftersom det är oklart hur de rikaste ska beskattas.

– En sådan här miljardärsskatt, den tas ut även i lågkonjunkturer, till och med när företagen går med förlust. I det fallet kan ju den skatten förvärra situationen och det kan leda till försämrad tillväxt, kanske jobb som försvinner, säger nationalekonomen Daniel Waldenström, även programchef på Institutet för näringslivsforskning IFN, till tv-kanalen.

MP: 50 miljarder till statskassan

Enligt Daniel Waldenström var det just ovanstående som gjorde att skatten försvann 2007.

Miljöpartiets beräkningar uppger att en miljardärskatt dock skulle kunna bidra med 50 miljarder kronor till statskassan. Partiet menar att gränsen skulle gå vid en förmögenhet på en miljard kronor – de ska beskattas.

Vi menar att det både är rimligt och nödvändigt att stora förmögenheter beskattas mer rättvist, säger Janine Alm Ericson (MP), ekonomisk-politisk talesperson, enligt DN.

LÄS MER: Smäll för bilägare – 70 procent dyrare

S: Inget vi föreslår

Vänsterpartiet har sedan december 2025 drivit frågan om att införa en miljardärskatt. 

– De superrika har byggt sin förmögenhet på att pressa vanliga människor att betala höga matpriser, betala höga hyror och höga räntor. Det är orimligt att vi har fått så många människor mitt i världens rikaste länder som knappt har råd att betala både mat och hyra, sade partiledare Nooshi Dadgostar (V) till Aftonbladet i vintras.

Socialdemokraternas ungdomsförbund SSU har pressat huvudpartiet att gå fram med en stigande förmögenhetsskatt.

Förslaget har dock fått kalla handen från S.

– Det är ingenting som vi föreslår, sade Magdalena Andersson (S) till SVT tidigare i maj.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: FishInWater/Flickr, Wikimedia, CC BY 2.0

Text: Redaktionen